şükela:  tümü | bugün
  • lenovo moto g4'ün 13mp olan arka kamerasını 16mp ve 150 mbps olan download hızının ise 300 mbps olarak geliştirildiği bit tık üst modeli.
  • moto g4 modelinin geliştirilmiş versiyonu.

arasındaki farklar ise şunlar;

-sınıfının en iyi kamerasına sahip olduğu iddiasında. 16 mp, çift flaşlı ve otofocus'lu bir arka kamerası var.

-parmak izi sensörü yerleştirilmiş. oldukça hızlı bir tepki süresi var.

-moto g4 gibi bu modelin de quick charge desteği var. ancak moto g4'ün kutusundan hızlı şarjı destekleyen bir şarj aleti çıkmazken, bu modelde bulunuyor.

geri kalan bütün özellikleri birebir aynı olan bu modelin aradaki 250 liralık farka değmeyeceğini düşünüyorum. eğer moto g4 modeli 5" olsaydı ya da g4 plus modeli standart olarak 3 ya da 4 gb ram ile gelseydi arada bir tercih farkı oluşabilirdi.
  • 1 haftadır kullandığım ve beğendiğim telefon.
    ama çok ciddi bir sıkıntısı var ve forumlarda da aynı sorunu yaşayanlara denk geldim;
    spotify-podcast vs dinlerken bir anda kendini resetliyor. bu sürekli oluyor.

bazen normalde de kendini resetliyor ama çok seyrek bu iş.

daha çözümünü bulamadım ama ilk defa 1 haftalık kullanım sonrası servise gideceğim gibi.

edit: amma çok insan varmış telefonu merak eden :) bu sorun ortadan kalktı, nasıl olduğunu bilmiyorum hiç. şu sıralar tek sorun bluetooth bağlanamama (araç görmüyor ki internette de var aynı sorun). başka da derdi yok.
    edit2: nougat ile bluetooth sorunu da cozuldu. 900tlye mis gibi telefon, nazar degmesin.
  • ghost screen sorunu olan telefon.

klavye ile ilgili sorun var. misal bazı durumlarda klavye acilmiyor acilsa da yazmiyor.

rehberde sorun vardi ama android 7 ile cozuldu gibi.
  • 2 gün önce sahip olduğum tam bir f/p canavarı telefon. 850 liraya aldım, 4000 lira verip samsung alsaydım bu telefonla yapamadığım neyi yapardım acaba diye düşünüyorum. mantıklı bi cevap bulamadım henüz.

edit: 3.ayında herhangi bi problem yok, yoğun kullanıma rağmen ilk günkü gibi.
  • geçtiğimiz ay satın aldığım telefon. ilk android telefonum olma özelliğini de taşıyor.

180€ gibi bir miktara aldım. açıkçası fiyatına göre muazzam bir performans gösteriyor. iphone 6s cihazımı kaybettikten sonra aldım.

işletim sistemini beğendim, telefon gayet şık, kamerası çok iyi. ancak telefon özellikle şarjda iken kullanıldığında mutlaka kendini kapatıyordu. bu yüzden de iade ettim. muhtemelen o cihaza özgü bir sorundur diye düşünüyorum.

önerilecek bir telefondur açıkçası.
  • random shut down'larıyla beni üzen telefon.
  • ciddi şekilde kendini resetleme sorunu olan telefon.
    spotify, şarj olurken, bazen öyle dururken.
    kısacası benim gibi aman diyip geçmiyorsanız malesef telefon size kafayı yedirtebilir. olur olmadık yerde kendini kapatır.
  • uzun zamandır yazmaya niyetlendiğim ama sorunlarını düşünürken "bu ne biçim telefon lan?" diye sinirlenip yazmaktan vazgeçtiğim, boktan telefonum.

bir hata yapıp da herhangi bir iphonedan bu telefona sakın geçeyim demeyin. ben onu yaptım, attan inip tırtıla binmek oldu resmen. hatalarını saymam gerekirse;

-bir şeyler yazarkan klavyenin sürekli kaybolması ve klavye boşluğunun tamamıyla siyah olması
    -şarj olurken çok fazla ısınması
    -şarj olurken dokunmatiğin kafayı yemesi ve neredeyse tamamen kullanılmaz olması
    -çok sık olan butt diallar. yan cepte taşıyorum telefonu, tuş kilitli haliyle durmadan birilerini arayabiliyor. sıkılıyor sanırım cepte.
    -içerisindeki donanıma oranla uygulamaları açarken çok zorlanması.
    -abuk subuk buglara sahip olması. google play storedan güncelleme geliyor, uygulamanın güncelleme tarihinde 3 hafta önce yazıyor ama daha önceki gün güncellemeleri kontrol etmişim.
    -çok yüksek sar değeri. ilk aldığım gün başım ağrıdı ve sonrasında sar değerine bakmayı akıl ettim. yüksek olduğunu o zaman öğrendim. plaseboya mahal yok yani.
    -konuşurken karşı tarafın sizi %60 oranında falan duyamaması.

tek artı tarafı ise yaklaşık 1 saatte tamamen şarj olması. motorola berbat bir iş çıkarmış.
  • ghost touch problemi olan telefon.

şarj olurken ısındığında ya da ekran parlaklığı çok açıksa ekran kafayı yiyip kendi kendine tıklamalar yapabiliyor. aynı problem küçük kardeşi olan lenovo moto g4'te de var.

tavsiyem telefonun şarjda iken kullanılmaması.