şükela:  tümü | bugün
  • isminden vibe takısı kaldırılan lenovo vibe p1 modelinin devam telefonudur.

p1 ile kıyaslarsak büyük yenilikler barındırmaktadır.

4-5 gün giden pili (normal kullanımda) arttırmak adına amoled panele geçmişler. ayrıca %35 daha az güç harcayan snapdragon 625 işlemcisini kullanmışlar ve bataryayı 5000'den 5100 mah seviyesine çekmişler. tüm bunları yaparken birde telefonu inceltmeyi başarmışlar. biraz uçuk bir hedef olsa da benim gibi oyun oynamayan sadece sosyal medya uygulamaları ve internet kullanan biri 5-6 şarj etmeden yaşayabilecek.

sanırım tek sıkıntısı ekrandan yiyen sanal tuşlarla gelecek olması fakat ondan da emin değilim. çünkü izlediğim 1 video da sanal tuşlar yoktu.

sanırım bana ilk akıllı telefonumu aldıracak cihaz olacak kendisi. evet yıllardır böyle bir cihaz bekliyordum.
  • ram hızını da muhtemelen dahili bellek hızını da yükseltmeyen lenovonun merakla beklenen yeni pil canavarı.

p1 sahibi olup benim gibi teselli olmak isteyenlere moral yazım.

hala ddr3 9yüz mhz tek kanal ram
    ufs 2.0 denen dahili hafıza birimi varken hala 5.0 kullanıyor olması. 5.0'ı salladım 5.1 de olabilir lakin eski samsungumdan yavaş kopyalama hızına sahip.

p1 sahibi olmayanlara ise öve öve bitiremeyecek yazım.

amoled ekran
    usb tayp si
    2ghz li işlemci
    sözde 100mah daha güçlü pil
    10 küsür gram daha hafiflik ve 1.4mm daha incelik
    p1'e gelme ihtimali düşük nougat sistemi
  • fiyatı çok büyük bir ihtimalle 1599 olacak ve 1600'ün üzerine çıkmayacak.

neden 1599 diyorum?

ram'in 4gb olması, süper amoled ekranı, işlemcinin snapdragon 615'ten 625'e yükseltilmesi ve ince tasarımı ile neredeyse p1'i ikiye katlıyor.

p1'in çıkış fiyatı zaten 1299 du. p1 pro'nun ise 1350 lira. nerdeyse p1'i ikiye katlayan p2'ninse 1499'a satılacağına hiç ihtimal vermiyorum. umarım yanılırım demekle birlikte, fiyatın 1599 olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

peki bu telefon 1599'dan daha fazla eder mi? evet. bal gibi de eder; ancak fiyatı 1599'u geçerse lenovo diğer iyi marka telefonlardan caydıran fiyat unsurunu elinden kaybeder. peynir ekmek gibi satılacak telefonun satışlarına da darbe vurmuş olur.
  • kamerası yine 13 mp olacak telefon ama vibe p1'inkinden iyi olacağını düşünüyorum.
  • çok nazlı telefon.

önce ekimde geleceği söylendi sonra aralık ayı içinde raflara dizilir dendi. aralığın son günü mü kastedildi bilemiyor insan. fiyatı beklendiğine değse bari.
  • lenovo'nun her yaptığı şey gibi, yani çin sıçmığı.