şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ön-not

detaylı bir şekilde sıkıntımı anlatacağım.
    öncelikle lenovo'yu tercih ettiğim güne lanet olsun.
    bana yaşattığı sıkıntıyı yaşamamanız adına açıyorum bu başlığı.

kısa özet

- hepsiburada üzerinden eşim için aldığımız sıfır notebook'un ölümcül derecede yavaş olması
    - orijinal kutusu ve şartları ile teknik servise gönderilen ürünün, üstünde koca bir boya kalkması ile dönmesi.
    - iş yerimde olmadığım bir ana denk geldiğinden teslimatın iş yerindeki herhangi birine verilmesi. (ups kargo)
    - akabinde elimde 2 aydır kullanamadığım, teknik servisten zedelenmiş şekilde dönen ürünün donanım testini tekrar geçememesi.

bahsettiğim gibi, hepsiburada üzerinden eşime hediye amacıyla lenovo ıdeapad 320-15ıkb laptop aldık.
    cihazın yavaşlığını sezene kadar iade süresini kaçırdık. kısacası sorunumuz için tek muhattabımız lenovo türkiye kaldı.

uzaktan bağlantı ile yapılan donanım taramasında tahmin ettiğimiz üzere hard disk tesi geçemedi.
    servis talebi açtık ve bilgisayarı, orijinal kutulama parçaları ile birlikte, lenovo'nun anlaşmalı kargosuna verdik (aras kargo)

bir gün sonra araçla seyir halindeyken, teknik servis yetkilisi tarafından arandım. beni arayan şahıs aynen şunları söyledi:

"aslında sizi kişisel numaramızdan aramamız yasak fakat, ben ürünle ilgili bir şey farkettim ve sizle paylaşmak istedim. ürüne boya uygulanmış gibi görünüyor. nereden aldınız, cihaz sıfır mıydı ve bilginiz var mı?"

hepsiburadadan sıfır aldığımı ve herhangi bir iz farketmediğimi söyledim.

"belki bana öyle gelmiş de olabilir ama sanki üst kapakta bir noktaya boya uygulanmış gibi görünüyor dedi."

ben de tekrardan bilgim olmadığını söyledim ve uyardığı için teşekkür ettim. sıkıntının hepsiburadadan olduğunu düşündüm ve hatırlamaya çalıştım. fakat herhangi bir iz hatırlayamadığımı belirttim.

"belki bana öyle gelmiştir o zaman ama sizi servis numarasından aradığımda hard disk değişimini yapabilmem için izin vermeniz gerekiyor." dedi.

ardından teknik servis numarasından aradı ve kısa bir cümle ile benzer bir şey söyledi. "ben tekrardan bilgim yok." dedim.
    "cihaza müdahale etmemiz için onay veriyor musunuz?" dedi. ama bu onayı vermem halinde her türlü porblemi kabul edeceğim vs. konusunda bir uyarı yapmadı. kaldı ki ben bahsettiği boyama olayından haberim olmadığını da belirttiğim için onay verdim.

bir gün sonra ben şirket dışındayken bilgisayar ulaştı ve benim onayım olmadan şirkette herhangi birine teslim edildi.
    bilgisayarı şirkete dönüp teslim aldığımda, üst kapağında parmak ucu kadar bir alanda hasar gördüm.
    ardından açıp donanım testine sokmak istediğimde cihazın seri numarasının farklı olduğunu gördüm. iyice kan beynime sıçradı. arka taraftaki seri numara ise doğruydu.

hemen lenovo türkiye'yi aradım. bıos güncellemesinden ötürü cihazın farklı seri no gösterebileeğini söylediler. bıos güncelemek istendi. bilgisayar çöktü. yeniden kuruldu diyene kadar saatler geçti. tekrar açıldığında kendi seri numaramı gördüm.

bu durumdan şüphe etmedim fakat asıl sorun şuydu ki, teknik servis boyanmış gibi, sanki ben öyle görüyorum falan deyip, sanki bana iyilik yaparmış gibi laflar edip dikkatimi dağıtırken, araması kaydedilmeyen bir numaradan yapmıştı bu konuşmayı. daha sonra beni kaydedilen servis nuamrasından arayıp hızlıca onay almıştı. bilgisayarın üstündeki oyuğu görünce parçalar oturmaya başladı.

muhtemelen şahıs bilgisayara zarar verdi. daha sonra aklına bu numara geldi ve beni kişisel telefonundan aradı. beni hepsiburadada işlem görmüş olabileceği yalanına yönlendirdi. ve belki de ben yanlış görmüşümdür diyerek muamma yarattı. tabi tüm bunları kaydedilmeyen bir aramayla yaptı. ardından kurumsal numara ile arayıp sözde onay aldı. ki %100 eminim o konuşmada bu boya ile ilgili durumdan haberim olmadığını belirttim. ardından müdahale için onay istiyorum dediğinde de benim bu durumu kabul etmiş olacağım ile ilgili bir uyarı yapılmadı.

ben lenovo türkiye'ye bu durumu anlattığımda bu düzenbazlığın altını çizmeme rağmen kendileri donanım testindeki sıkıntıya odaklanmak istediler. tekrar göndermemi önerdiler. ben ısrarla bu bilgisayarı kabul edemeyeceğimi ve eğer gönderirsem bu arızayı kabul etmiş olacağımı iletsem de konuya eğilmediler.

ertesi gün tekrar aradım ve kişinin yaptığı düzenbazlığı tekrar detaylı bir şekilde anlattım. ve sordum "bu kişi yasak olmasına rağmen niçin beni kişisel numarası ile arıyor?" lütfen bu sorumu yanıtlayın. lütfen bu düzenbazlığa ortak olmayın. lütfen prosedür saçmalığını bir kenara koyun ve müşterinizin isyanını hakkaniyetle değerlendirin diye ekledim. arama kayıtlarını

bir özür yazısı, bir telafi çabası beklerken, sürekli "ama onay vermişsiniz yapabileceğimiz bir şey yok." şeklinde müşteri memnuniyet anlayışından uzak kalıp cümlelere takıldım.

- kalitesizliği sebebiyle 2 aydır kullanamadığım ürüne mi yanayım?
    - üstüne şaka gibi çizip göndermenize mi,
    - yoksa teknik servisinizin, yaptığı ahlaksızlığı kabul etmemi beklemenize mi?

şimdi lenovo'ya sormak istiyorum.

1- teknik servisi niçin beni kurumsal telefonundan önce kişisel cep telefonu ile 4 kez aradı?
    2- teknik servisi niçin yapılan kayıtlı konuşmada "boya ile ilgili durumdan haberim yok" dememe rağmen, beni müdahale onayı vermem durumunda bu hasarı kabul etmiş olacağım ile ilgili bilgi vermedi. ve neye dayanarak benim onay verdiğimi iddia ediyor?
    3- lenovo, teknik servisinin bu ahlaksızlığını tasvip ediyor mu?
    4- lenovo, teknik servisinin bu dalaveresine sessiz kalmaya devam edecek mi?
    5- lenovo, teknik servisinin bu üç kağıdına ortak olmaya devam edecek mi?
    6- lenovo, hangi cesaret ve pişkinlikle; bu arızayı onarırız ancak para ödemeniz gerekiyor diyerek, yaptığı yetmezmiş gibi bir de müşterisinin sinirleriyle oynamaya çalışıyor?
    6- lenovo, müşterisinin, ürününün kalitesizliği sebebiyle yaşadığı memnuniyetsizliği kapatmadan, teknik servisi tarafından dolandırılmasına razı gelerek mi türkiye'de büyümeyi hedefliyor?
    7- lenovo, sadece bir özür, bir telafi bekleyecek kadar naif yaklaşan bir müşterisini bile çileden çıkarmayı başarmayı neye güvenerek göze aldı?
    8- lenovo, donanım testinden tekrar kalan ürünü için, nasıl oluyor da şikayet ettiğim dolandırıcı teknik servisinin görüşüne dayanarak, "donanım testini geçmiştir. " kararı alabiliyor?
    9- bir sıkıntım olduğunda bu yaşadıklarımdan ötürü teknik destek alabilecek güvenimin kalmadığı bir markayı nasıl kullanacağım?

sizlerden de ricam konu ile ilgili ne yapabilirim? tüketici hakem heyeti ile ilgili deneyimi olanlar yönlendirebilirse çok sevinirim.

son- not: dert mert değil bilgisayar. inanın ne bilgisayar umrumda ne de çizik mizik. ben bu haksızlığı sindiremiyorum. bunun telefon dolandırıcılığından bir farkı yok. evet keşke daha akıllı davransaydım ama bu mağduriyeti yaşadım. lenovo'nun buna çanak tutmasını aklım almıyor. için kaldırmıyor.

durum değişikliği editi: sosyal medya üzerinden bir çok mecrada yazdıktan sonra aradılar ve değişim talebini kabul ettiklerini ilettiler. yaşadığım sıkıntı ve sinir yanıma kar kaldı. değişim sağlanır ve sıkıntısız bir ürüne sahip olursam yine editlerim.
  • durumumuz da vardı ama okumadım kardeş, özet geçmek gerekirse teknik servise giden alet, çizilmiş ve hasarlı şekilde geri gelmiş, rezalet gibi rezalet, rezalet puanım 10/10.
  • türkiye'de neden böyle bu işler anlamıyorum. buna benzer bir durumu ben de yaşadım. çok sinir bozucu. geçmiş olsun. umarım lenovo bu ayıbının farkına varır.
  • lenovo yetkili servis açısından fazlasıyla yetersiz bir marka. geçmiş olsun, hakem heyeti ile umarım bu işi çözebilirsiniz zira başlıkta belirtildiği gibi bu alenen dolandırıcılık. lenovo'nun bu çalışanı koruması ise büyük rezalet. bir rezaleti de ben anlatayım da lenovo almayı düşünenler bir daha düşünsün.

benim de kullandığım laptop'ım lenovo marka ve ücreti mukabilinde ekranı değiştirmek istediğimi, modelin kodunu verip ekran panelinin değişiminin ne kadar olacağını sorduğumda(cihaz garantisi bitmişti) cihazı onlara göndermem gerektiği ve 150 liralık bir ücret karşılığında cihazda arıza tespiti yapılacağını söylediler(cihazın panelinde çatlak var, ekran değişecek, bu kadar basit) ve başka bir bilgiyi veremeyeceğini söyledi telefondaki görevli. ben de gittim 500 liraya başka bir özel serviste yaptırdım.
  • lenovo nun yetkili servisi olan (bkz: bdh) hakkında yazılan şikayetleri okuyunca nereye düştüm dedim resmen. lenovo aldığım güne lanet ettim. cihaz'ın çizik dışında sıkıntıları devam ediyor. garantim var ama cihazı servise göndermeye korkuyorum. bundan büyük müşteri memnuniyetsizliği olabilir mi?
  • bdh ın bilindik hareketleridir.
    servise giden cihazın üstündeki ssd yi sizden habersiz söküp hdd ile değiştirebilirler mesela.

firma fark etmeksizin bu tarz durumlarda yapılacak işlemler:

önce firmanın ülke müdürünün, sonra kıta sorumlusunun sonra da ceo'sunun adı öğrenilir.
    daha sonra bunların linkedin, twitter v.s sosyal medya hesapları öğrenilir
    ardında kibarca bir güzel döşenilir.

ben defalarca denedim %100 çalışıyor.

lenovo ceosu yuanqing yang diğer küçük başlarınkini de bir kaç dakikalık arama sonunda bulup taciz edebilirsiniz.

isim.soyisim (et) firmadı nokta kom şeklinde kombinasyonla bir sürü e-mail adresine de mail gönderebilirsiniz. bunu da denedim %100 çalışıyor.

bol şans.
  • bunun adı şerefsizliktir.

ben görece küçük bir servis firmasıyım, müşterinin cihazında biz kaynaklı sıkıntı olursa yansıtmadan söylemeden değiştiriyorum koskoca lenovo ya bak.

ulan sizin kontrol mekanizmanız yok mu? ürünün resmi vb... sini çekmiyor musunuz alırken? ben böyle şerefsizlik görmedim.

hoş daha geçen gün hp servisinde hdd bozuk diye 1250 lira fiyat çıkartılan notebook un fan bakımlarını yapıp işletim sistemini yeniden kurduk müşteri şoka girdi. servisler tuttuğunu tekmeler, özel servislerin çoğu da öyle....