şükela:  tümü | bugün
  • oncelikle tanimi yapalim: lenovo'nun mobil is istasyonu ailesinin 17 inchlik versiyonu...

tasinabilir bir cihazda masaustu performansina yakin sonuc arayanlar acisindan piyasadaki alternatifler uc asagi bes yukari belli:

hp zbook serisi
    dell precision serisi
    msı w serisi
    lenovo thinkpad p serisi.

ben tercihi biraz da eskiden gelen ıbm takintilari yuzunden thinkpad'den yana kullandim.

sonda soyleyecegimi en bastan soyleyeyim, duzenli yaninizda tasiyabileceginiz bir makine ariyorsaniz ve ufak tefek bir insansaniz baska bir yone bakin. 17 inch ekrani olan yaklasik 4 kilo ceken ve 17 inclik laptop cantasina sigmayan (17.3 uyumlu diye amazon'dan getirttigim everki atlas buna ufak geldi, sifir atlas arayanlar yesillendirebilir *) okuz boyutlarinda bir sey nihayetinde.

ikincisi bildigin araba, hadi olmadi motosiklet fiyatina geliyor. yani is icin kullanmayacaksaniz (ki is odakli kullanim alani da cad ya da gpu odakli kritik hesaplama isleri olabilir) piyasadaki en ust segment tasinabilir oyun bilgisayarlarinin iki kati kadar para bayilmanizi gerektirecek bir ozelligi yok.

ote yandan, yukaridaki kosullari sagliyorsaniz durum degisiyor...

oncelikle intel xeon 15x5m ailesine ait islemcilerden biriyle geliyor bu. haliyle hem i7 turevlerine gore biraz daha performansli (ozellikle multicore/multithread odakli islerde) hem deecc ram destegine sahip. 4 slot ile toplamda 64gb'a kadar destegi var.

bir baska one cikan ozellik depolama. p71'in bir mobil cihazdan beklenmeyecek kadar gelismeye acik bir depolama potansiyeli var (2 adet m2 slotu, 1 adet 2.5 inchlik slot, caddy yardimi ile optik surucu yuvasina takilabilen bir adet daha 2.5 inch lik disk) ve m2 slotuna takili diskler raid 1 ya da 0 olarak ayarlanabiliyor.

ekran karti sadece quadro secenekleriyle geliyor. maxwell serisi (m2200) gpu lar disinda (ki eger p71 uzerinde duruyorsaniz m2200'un cok bir mantigi yok, m2200 yeterliyse daha az paraya p51 uzerinde m2200 - xeon 1535 kombinasyonu ile mutlu mutlu yasarsiniz, tasima derdiniz de daha az olur) bir de pascal mimarisindeki alternatifleriniz var (p3000, p4000 ve p5000). bendeki varyanti 16gb bellege sahip bir p5000m ile geliyor, acikcasi henuz ekran kartina odaklanacak vaktim olmadi ancak uc asagi bes yukari karsima ne cikacagini tahmin edebiliyorum.

hazir ekrana girmisken cihaz 17" buyuklugunde mat ve 4k cozunurluk veren bir ıps panele sahip. tepki suresi ve tazeleme hizi bakimindan oyun oynamak icin ideal degil ancak ozellikle p3000 ve uzeri bir ekran kartiyla kabul edilebilir bir oyun performansi sunacagini dusunuyorum (p5000 1070 gtx e yakin sonuclar veriyor). unutmadan, 2000 lira da verseniz 20.000 lira da verseniz su backlight bleeding sorununun hala cozulememis olmasi cidden can sikiyor, ozellikle post sirasinda asagidan goze batan bir isik huzmesi yayiyor bendeki model, masaustunde bir etkisi olmadigi icin cok takmadim ancak yine de bu rakamlara cikildiginda daha farkli bir uretim standarti beklenmesi gayet normal tuketici acisindan bakildiginda...

renk dogrulugu icin pantone'nin trackpad'in hemen yanina yerlestirdigi ufak bir kalibrasyon kamerasi var. uygulamasini calistirip ekrani kapatiyorsunuz, yaklasik 1 dk icerisinde kalibrasyonu yapiyor ve bir uyari sinyaliyle islemin bittigine dair haber veriyor. ıps panellerde zamanla verimlilik kaybi yasanabileceginden ozellikle tasarim odakli isler yapan kullanicilar icin dusunulmus bir ozellik bu, gordugum kadariyla fena da calismiyor ancak benim is alanimla bir baglantisi olmadigi icin pek de onemsemedim.

ses bu boyutta bir makineye gore cok zayif. 17 inchlik ekran tasiyan bir kasaya daha verimli speakerlar koyabilirlerdi, neden yapmadiklarini anlayamadim...

klavye muhtesem. thinkpadlerin hep cok iyi klavyeleri olmustur zaten ama bu thinkpad standartlarina gore dahi one cikabilecek seviyede... tuslarin sertligi, sekli, boyutlari ve derinligi tam ayarinda tutulmus (calisan seyi bok eden apple'a da buradan sevgilerimi yolluyorum, anasini bellemisler yeni seri klavyelerin) yazma hizi bakimindan mid 2015 macbook'a gore bile fark hemen hissedildi.

kasa ve genel anlamda bu gavurlarin "build quality" dedikleri sey uste seviyede, hatta benim gibi senelerdir apple kullanan bir adam icin dahi ust seviyede. onca agirliga ragmen herhangi bir esneme ya da gicirdama hissiyati yok, tabiri caizse tank gibi (gerci ordu sertifkasyonuna sahip bir cihazdan bahsediyoruz, bu segmentte marka ne olursa olsun 500 dolarlik notebook kalitesinde bir kasayla karsilasabilecegimizi dusunmuyorum). unutmadan kasanin ust kismi karbon/plastik karisimi ozel bir alasimdan, alt tarafi ise magnezyumdan yapilmis.

donanim guncelleme isi oldukca pratik. altta toplamda 5 vidayla tutturulmus bir servis kapagi var. actiginizda ram, wifi, m2 ve 2.5 inchlik disk slotu direk karsiniza cikiyor. eger 2.5 inch diski olmayan bir model sipars edecekseniz basiniz biraz agriyabilir zira diski ilgili alana sikistirarak sabitlemenize yarayan silikon cerceve gelmiyor, sata yuvasi da taktiginiz diski sabit ve guvenli sekilde tutacak sikilikta degil, haliyle bu yonde bir guncelleme isine girecekseniz ilgili aparati da temin etmeniz gerekecek.

performans icin su anda pek bir sey soyleme sansim yok zira senelerdir osx ve linux ile calistigim icin windows 10 'a adapte olmam biraz sure alacak. vmware 14 pro ile eski sanal makinelerden birini calistirip proje dosyalasini derledigimde i7 li macbook proya gore belirgin bir hiz farki vardi ancak sonucta iki farkli platformdan bahsediyoruz, bunun cok da bilimsel bir degerlendirme olmadigini sanirim soylememe gerek yoktur.

gelelim en buyuk bas agrisina. windows 10 pro, daha fazla yerlesik fonksiyon sunmasina ve kisaca daha yetenekli bir isletim sistemi olmasina ragmen gerek stabilite gerekse kullanim deneyimi bakimindan daha ilk gunde rahmet okutmaya basladi osx'e. ornegin daha ilk gunden outlook sacmalamaya basladi, kendi kendine kapatiyor. apple'in klavye kisayollarini ve ozellikle de iterm 2 yi de resmen mumla ariyorum. yeni start menu ile de pek hoslasamadim, alfred tarzinda bir cozum bulmam gerekecek gibi... ssh client/x server isini mobaxterm, sanallastirma isini vmware, editoru de sublime text ile cozdum ote yandan. biraz yarim yamalak da olsa linux subsystem/ubuntu ile gelen bash de ise yarayacak gibi.

gerek ekran karti gerekse islemcinin performanslarina yonelik benchmarklari buraya ayrica ekleyecegim.

eyyorlamam bu kadar...