şükela:  tümü | bugün
  • 5" ,13 mp arka kamera, 2 gb ram,4.5g, 2750 mah pil orta halli alınabilecek cihaz. snapdragon 415 kullanıyor. lenovo k5
  • oldukça zarif bir tasarımı olan telefon olduğundan daha pahalı bir telefon olduğu hissi veriyor hoparlörleri iyi ama kamerası işe yaramaz. hala android lolipop sürümü ile geliyor güncelleme gelir mi belli değil. 5 inç klasmanında tercih edilebilecek güzel bir telefon.
    edit: lolipop'dan ileriye gidemeyecek olan cihaz.
  • general mobile 4g varken almak manasızdır bana göre. bu ve bu segment özelliklerdeki telefonları almak da manasızdır. teknosa, huawei,vodafone,samsung,htc vs.vs hangi marka olursa olsun. hiç fark yok amk. 2gb ram,16gb rom ıvır zıvır. fiyata bakıyorum 700-800-900-1000. e amk ben güncelleme bile gelmeyecek,donanım olarak yüksek olmayan telefonlara niye para vereyim. bu ve bu gibi telefonların alayı çöp amk.
  • ilk aldığınızda android lollipop sürümüyle geliyor ve fm radyosu bulunmuyor. ancak güncelleme yaptıktan sonra o da geliyor. kamera gündüz çekimi başarılı fakat gece ve kış ortamlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. hoparlör sesi oldukça başarılı fakat kutudan çıkan kulaklık tam bir fiyasko. lenovo'nun fiyat-performans ürünü olarak satılıyor. 700 tl civarı bütçesi olanlar için ideal bir telefon!
  • 3 aydır kullanan birisi olarak çok memnun olduğumu belirtmek istiyorum. fiyatının çok üzerinde bir telefon. daha önce 4gb general mobile discovery kullanmış birisi olarak general mobile tavsiye etmem.

general mobile discovery eksi yönleri :
    - 1gb uygulama alanı maximum 4 program yüklenebiliyor. (gm 16gb'lik versiyonunda bile uygulama alanını çok az bırakmıştı ama lenovo 16gb'ın 10gb'ı uygulama alanı).
    - kronik şarj soketi sorunu.
    - gps konum bulamıyor. sayelerinde navigasyon kullanmadım.
    - kalitesiz malzeme vs...
    - yani gm'de yazılım yok sipariş üzere üretim var. piranha ve navitech'ten çokta farksız değil.

lenovo k5 eksileri ise :
    => kamera kötü. kamerası hemen hemen general mobile discovery ile aynı kalitede. ancak discovery'de video kaydı daha iyiydi sanki.
    => android 5.1 sürüm ile gelmekte. 6 güncellemesi almayacak büyük ihtimal.
    => gm gibi saf android değil. pil tasarruf modu veya task manager arkaplanda servis çalışmasına izin vermiyor. yani yazılımcı iseniz uygulama kapalı iken bildirim gönderemezsiniz. uygulama kapatıldıgında arka plandaki tüm servislerini de kapatıyor. bazen bildirimler sadece ev internetine bağlandığında gelmektedir. root ile task manager'i silip, başka task manager yükleyince çözülüyormuş.

bunun dışında işlemci, ram, hız, malzeme kalitesi, ses, gps, şarj süresi vs... çok çok iyi. k5 plus modelini almayın, k5 modelini alın. k5 modeli işlemcisi ve pil ömrü daha iyi.
    http://www.epey.com/…be-k5-plus_lenovo-k5/farklari/
  • resmi lineage os 14.1 sürümü yayınlanmaya başladı - xda-developers anakonusu
    resmi lineage os 14.1 gecelik sürümleri

resmi resurrection remix n 5.8.2 kullanıyordum. aşırı lag, ısınma ve batarya yemesiyle resmi olmayan son sürüm lineage os 14.1 yüklemiştim. bir ay kadar süre geçsin, resmi lineage os 14.1 sürümleri pişer. bende yüklerim.

şuan resmi olmayan 23.03.2017 derlemeli lineage os %30 şarj ile 1 saat 50 dakika ekran süresi veriyor. wifi ve mobil veri hep açık. sosyal ağ uygulamaları yüklü değil. sadece whatsapp, via tarayıcı, google drive, inbox vb. işime yarayan uygulamalar var. ortalama bellek kullanımı 1.3 gb. şuna bir el atsalar iyi olur.

android runtime sıcak kodları belleğe fazla yüklemese iyidi. hız kazancı var ama belleğe çörekleniyor.

ortalama ve maksimum bellek kullanımları;
    android os: 585 - 585 mb
    google play hizmetleri: 178 - 242 mb
    via browser: 120 - 475 mb
    gboard: 107 - 174 mb
    android sistemi: 102 - 128 mb
    nist arayüzü: 75 - 101 mb
    nova launcher: 71 - 102 mb
    whatsapp: 30 - 167 mb
  • şuanda alınabilecek en uygun fiyatlı android telefondur. bütçeniz buysa alın gitsin.
  • giriş seviyesinde gördüğüm en iyi cihazlardan biri. hele ki fiyatına göre muhteşem diyebilirim. tasarımı, malzeme kalitesi de güzel hissiyat veriyor.
    android versiyonu sıkıntı olabilir o da artık bu fiyata andorid 7 beklememek lazım. veya uğraşırım diyorsanız lineageos yükleyebilirsiniz fakat gerek var mı tartışılır.
    özetle bu fiyatlar için tavsiye ederim. 900 tlye kadar başka bir telefona bakmayın bile.
  • hakkında yazılanların kesinlikle doğru olduğuna emin olduğum telefon. gayet şık bir kasaya, (gold ve gri renk) yeterli ve abartılı büyük olmayan ekrana, (5 inch) giriş seviyesi için gayet iş görür bir işlemciye ve günü kurtarabilen bir bataryaya sahip. üstelik hoparlörü dolby audio destekli, gayet iyi.

yalnız bu telefonun bir de k5 plus diye bir versiyonu var. bana kalırsa k5 plus kesinlikle alınmaz çünkü kağıt üstünde normal k5'ten daha üstün gibi görünse de pil ömrünün yerlerde olacağına eminim çünkü onun ekranı 1080 çözünürlükte. (normal k5 720p) bu ne demek, birim batarya kapasitesinde daha fazla güç harcanması demek.

yani görünümü tamamen ayni iki araba düşünün, sadece motorları farklı ve bir tanesi korkunç bir şekilde daha çok benzin yakıyor. türkiye şartlarında hangisini seçmek mantıklıdır?

k5 plus alıp da şarj aleti ve powerbank ile hısım olmanın manası yok. bu telefon gayet yeterli. eğer ille de daha yüksek çözünürlük olsun hem de bataryası da yetsin deniliyorsa o zaman: lenovo vibe k6 power çok mantıklı bir seçenek olacaktır.

yalnız bana kalırsa bu telefonun sorunu biraz ısınması, çok hafif ısınıyor telefon oyun falan oynanmasa bile. ama tolere edilebilir.

bir de lenovo'nun kendi user interface'i berbat. kesinlikle ben çin'den geldim diye bağırıyor. kanımca stabil bir aosp tabanlı bir rom ile bu telefon şahane işler yapabilir.
  • yaklaşık bir ay önce aldığım telefon. teknosa'dan 1000 tl altı telefon bakarken satış elemanının önerdiği 750 liralık ürün. ben memnunum. niye memnun olduğumu anlatacak olursam; benim telefondan beklentim çok kısıtlı. internette takılmadan gezeyim, şarjı çok çabuk bitmesin, ısınma problemi olmasın bana yeter. k5 de bu isteklerimi 750 tl için veriyor. artı ve eksileri (bana göre) :

- 2750 mah bataryası var ve şarjı çok iyi gitmiyor. bir de %80 civarı şarj dolduktan sonra kalan kısım neredeyse 1 saatte doluyor.
    - 2 farklı anayüz seçeneği olması güzel ancak android anayüzü bir samsung, bir htc kadar işlevli değil.
    - kamerası gerçekten vasat. net çekim zor. mesela bir dosya çekiyorsanız yazılar çok net okunmuyor. özellikle karanlık mekanlarda neredeyse hiçbir şey gözükmüyor.
    - ben telefonu modem olarak da kullanıyorum ve mesela eski telefonum samsung s4'e göre modem olarak zayıf. teknik özellikleri aynı bu arada.
    - kulaklığı gerçekten kötü. kutusundan çıkardım, şöyle bir denedim, yok. kulak için uyumlu değil ve mikrofonu ağızdan yaklaşık 15 cm aşağıda. eski kulaklığımı kullanmaya devam ediyorum bu yüzden.

+ internette takılma sorunu hiç yaşamadım henüz. amacınız internette gezinecek bir telefonsa sizi mutlu eder.
    + dolby ses sistemi güzel bir performans veriyor.
    + telefon genel anlamda şık. arka kapağı da plastik ancak sağlam. ekran kilidi ve ses düzeyi tuşlarının ikisi de sağ tarafta. bu da kullanışlı. yalnız biraz daha üste koysalarmış kilit tuşunu daha iyi olurmuş. yazarken ele çarpıyor.
    + bildirim ışığı olması. çok basit bir şey ama nedense bazı telefonlara koymuyorlar bu zımbırtıyı.

sonuç olarak amacınız 750 tl civarı bir telefon almaksa bu telefon tercih edilebilir. yalnız amacınız kaliteli fotoğraflar çekip instagram'da takipçi kasma ise almayın.

17 mayıs ekleme: kullandığımdan beri farkettiğim bir durum, gps özelliği maalesef iyi çalışmıyor. bazen 30-40 m kadar yanlış gösterebiliyor. bu kadar mesafe normal diyebilirsiniz ama otoyolun karşısında olduğunuzu göstermesi çok da hoş olmuyor.*

yine gps verimsizliğinden dolayı koşu programları doğru düzgün çalışmıyor. 2 km yerine 1,5 km gösterdi bugün mesafemi mesela. banane gps'ten derseniz telefon güzel.