şükela:  tümü | bugün
  • başarılı bir oyuncu laptopu. ancak bu aleti alırsanız şunu kabul ederek alın. makinada touchpad yok. yani var ama o kadar başarısız ve hatalı çalışıyor ki kullanmak mümkün değil.
  • kanımca en büyük sıkıntısı 5200rpm'lik harddiskidir. (çok para verip ssd'li model almadığınızı varsayarsak)

lakin bir önceki modeli olan y570p kullanıyorum an itibariyle, herşeyi süper, ama download yapmaya başlayınca ve tüm bandwidth (ayıptır söylemesi 100megabey) harddiske yazılmaya kalkınca alet cozutuyor, kağnılaşıyor, hatta kitleniyor.

tahminimce bu modelde de aynısı olacaktır, cpu'su çok güçlü olsun, 16cicibey ram'i olsun, harddisk yeterli olmadıkça olmuyor performans...
  • alıcı gözüyle ciddi ciddi bakmaya gidildiğinde "evet budur." hissiyatını vermeyen taşınabilir bilgisayardır. haddiden geniş ekran çerçevesi, kalitesiz ve tıkırdayan dokunmatik yüzeyi (touchpad), ekran çerçevesi ve klavye aralarında kullanılan piano black malzeme nedeniyle tercih edilmemesi gerekendir.

değil 5200 rpm, 7200 rpm'lik disklerin bile yavaş yavaş rafa kaldırılmaya başlandığı günümüzde, türkiye pazarında ssd seçeneği sunmaması da cabasıdır.

edit: "evet budur." dedirtmemesine rağmen gittim ve satın aldım. iş yanında oyun da oynayabileceğim bir dizüstü bilgisayar ihtiyacım olduğu için.

gerçekten de gereksiz derecede geniş bir ekran çerçevesi var bu bilgisayarın, piyasadaki çoğu aynı boyuttaki bilgisayardan daha geniş. sanıyorum ki hd kalitedeki webcam nedeniyle bu şekilde bir çerçeve yapılmış ancak çok da gerekli değildi "hd" web kamerası bana sorarsanız. (mikrofon da ekran çerçevesinin üzerinde, webcam'in yanında konumlandırılmış, bilgilerinize.)

internette kablosuz ağ performansı ve ısınması hakkında gereksiz ve haksız eleştiriler var. kablosuz konusunda hiçbir problem yaşamadım. macbook ne kadar sinyal alıyorsa, bu cihaz da o kadar alıyor. herhangi bir kopma sorunu da yaşamadım. ısınma konusunda ise, evet bu bilgisayar ısınıyor. ama iki ekran kartlı ve performanslı bir bilgisayarın oyun oynarken ısınması gerektiğinden fazla ısınmıyor. diablo 3 oynarken, sli'i kapatıyorum ve sadece tek bir kart devredeyken oynuyorum. oyundan 50-55 fps alırken, herhangi bir ısınma sorunu yaşamıyorum. battlefield 4 ya da farcry 3oynayamayacaksam açmıyorum sli teknolojisini ve ikinci ekran kartını dolayısı ile de hem batarya performansı olarak daha başarılı sonuçlar elde ediyorum, hem makineyi gereksiz yere yormuyorum, hem de kucağımda tutabiliyorum.

ekran çerçevesindeki kaplama piano black. gerçekten tatsız, gerçekten kolay çiziliyor, gerçekten dayanıksız. ah be lenovo. mat yapsaydın, normal plastik yapsaydın yine alırdık biz bunu, cicili bicili olmasına gerek yoktu illa.

ürünün malzeme kalitesi genel olarak güzel. el dayama yeri metal olduğu için genelde serin oluyor. soğutması başarılı, sessiz.

toparlamak gerekirse ; günlük ihtiyaçlarınız için bu dizüstü bilgisayarı almayın. gidin u serisi alın, daha küçük birşeyler bakın. ama performans ihtiyacınız varsa ve bunun için bazı şeylerden fedakarlık edebilecekseniz*bu sizin bilgisayarınız. f/p olarak daha iyisi yok. olsaydı zaten ben alırdım entry'nin ilk halinden de anlaşılacağı gibi alıcı gözüyle bakıp ilk kararımı menfi yönde vermiştim.

edit : 1500 tl'ye satılığa çıkardığım dizüstü bilgisayarımdır. ilgilenen arkadaşların fotoğraf ve detaylı bilgi için yeşillendirmesi rica olunur.
  • fakirliğin gözü kör olsun, içimde ukte kalan, alamadığım pc'dir kendisi.
  • ilk defa bir bilgisayarı alırken fırsat fırsat üstüne denkgeldi ve 2100 lira gibi bir fiyata satın aldım. aslında auto-cad ve solidworks falan çalışıcam diye aldım ama 4 senedir oynayamadığım tüm oyunları bitireyim hele çalışırız nasıl olsa moduna girdim. alır almaz en son ekran kartı sürücülerini indirmeyi unutmayın sakin.
  • odd yok lan. en azından benim aldığımda asdasdasd.
  • odd yerine galiba ikinci ekran kartı varmış. oha, bala göte. var ya ilber ortaylı görse tokatlar. tam onun yarı cahil tanımındayım bilgisayar konusunda.
  • bugün çok güzel bozduğum bilgisayardir. sakin ola ki energy management uygulamasından battery gauge test yapmayin, cihaz şarj almiyor ,adaptorden dahi acilmiyor.
  • bir takım kronik sıkıntıları var. lid kapalıyken trackpadin kafasına göre oynaşması, kasanın aşırı parmak izi tutması, fiyatına göre üzerinde gelen trackpadin tek kelimeyle rezalet olması vs.

öte yandan ben bu alete dün iyi sayılabilecek bir ssd taktım ve dünyam değişti. şayet bir y510p sahibiyseniz beraberinde gelen sshd saçmalığından mümkün olan en kısa zamanda kurtulun; performans noktasındaki en önemli darboğazı bu rezalet hard disk oluşturuyor. evet ssd denilen zamazingo her sistemde mekanik disklere göre ciddi farklar yaratıyor ancak y510p ile gelen disk o kadar kötü ki aradaki performans farkı resmen göz yaşartıyor.

unutmadan burada daha çok oyun odaklı bir bakış var ancak y510p, yüksek ekran çözünürlüğü ve güçlü işlemci kombinasyonu arayan kullanıcılar açısından bakıldığında da cazip bir seçenek olabilecek potasiyele sahip zira piyasada bu özelliklerde ve benzer fiyat aralığında fazla bir alternatif bulunmuyor.
  • bir yıldır kullanım tecrübeme dayanarak, aşağıdaki sebeplerden ötürü kesinlikle önermediğim, uzak durulması gereken laptop.

- klasik lenovo malzemeden çalalım ilkesi uygulandığından dış malzemeleri, bahsi geçtiği kadar kaliteli değildir, hatta son derece kalitesizdir. örneğin laptop'ın kapağı her ne kadar soldan sağa zımparalanmış metalik siyah görünümünde olsa da, en ufak bir değmede, kolayca çizilebiliyor ve bu çizikler son derece belirgin oluyor.
    - laptop'ınızı kapatırken asla ama asla kapağından tutmamanız gerekiyor. eskaza kapağına değdiğiniz anda, eliniz her ne kadar hijyenik olursa olsun, çoğu ıslak mendilin çıkaramayacağı türden tuhaf lekeler bırakıyor ve kolay kolay yok olmuyor.
    - dokunduğunuz anda leke bırakma özelliği, kapak dışında klavye kısmının avuç içimizi dayadığımız yerlerinde de mevcut.
    - laptop'ın klavye kısmında, kenar kısmında birleşim çizgileri vardır. alt parça ile üst parçanın birleştiği kısım, o kadar aralıktır ki, zamanla kenar kısmında biriken toz ve pislikleri temizlemek imkansızdır. artık onlar, laptop'ınızın birer parçası haline gelmişlerdir.
    - "eşşek yüküyle para verdim, laptop'ım ısınmasın" diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. tüm kış sizi sıcak tutabilecek kadar ısı yayma özelliğine sahip bir laptop'a sahipsiniz.
    - klavye kısmında, avuç içi dayadığımız kısımlar zamanla gıcırdayıp, çatırdamaktadır. bu sesler zaman zaman kendiliğinden ortaya çıkıp, kafasına göre kaybolabilme özelliğine sahiptirler.
    - monitör kısmı, özellikle kameranın bulunduğu üst kenar, kolunuz kadar kalındır.
    - lcd ekran, tuhaf bir şekilde sanki plastiktenmiş gibi içeri dışarı oynayabilmektedir.
    - laptop'ın en önemli sorunu, kapağını kapattığınız zaman, eğer touchpad'ini pasif konuma getirmediyseniz ki normal bir laptop'da böyle birşey yapmaya gerek duymazsınız, kapağın kenarlarında yastıklar bulunmadığı için, bir şekilde touchpade dokunup yüzlerce programa istemsizce tıklayabilmektedir. kapağı açtığınızda, yüzlerce programın açılmış olduğunu görürseniz şaşırmayın.

anladığım kadarıyla donanımsal parçalarının yüksek maliyetinden ötürü, laptop'ın görünür fiziki parçalarını mümkün olan en kalitesiz malzemelerden tamamlamışlar.

çift ekran kartına gelince, en son the sims 4 oynadım ve hala ikinci ekran kartının ne işe yaradığını ve nerede kullanıldığını bilmiyorum. büyük ihtimalle son derece gereksiz bir ayrıntı.

kısacası, uzak durulması gereken, boşa masraf bir laptop.