şükela:  tümü | bugün soru sor
  • disk dönüş hızı 7200 rpm, ekran kartı geforce gt645 2gb, i5 ve i7'ye de uygun, 6 gb ram, 1tb hd ve 1671 liralık fiyatıyla laptop alacaklara güzel bir tavsiyedir. şu anda sadece gold'da satılıyor,, biraz beklerseniz diğer mağazalara gelişiyle beraber 1530 lira civarına düşecektir diye umuyorum.

http://www.gold.com.tr/…b-hdd-2gb-vga-win8-notebook
  • free dos modelini henüz bulamadığım laptop. fyat aralığının en iyisi diye düşünüyorum. pcdepoda 1500 tl. fdos modeli muhtemelen 1400 civarında olur.

--- spoiler ---
    notebook markası : lenovo
    işlemci markası : intel
    işlemci tipi : intel core i5
    işlemci hızı : i5-3210m - 2.5 ghz turbo boost ile 3.1 ghz'ye kadar
    işlemci cache : 3 mb
    ekran boyutu : 15.6
    ekran tipi : led
    ekran çözünürlüğü : 1366x768
    ekran kartı : nvidia
    ekran kartı belleği : 2 gb
    grafik işlemcisi : nvidia geforce gt 645m
    hdmi : var
    sistem belleği : 6gb
    bellek tipi : 1600 mhz ddr3
    max bellek : 8 gb
    disk kapasitesi : 1 tb
    disk hızı : 5400 rpm
    optik sürücü : dvd±rw
    ethernet : 10/100/1000 mbps
    wireless : 802.11b/g/n
    bluetooth : var
    usb portu : 2 usb 2.0 + 1 usb 3.0
    klavye : standart q tr
    hoparlör : dahili stereo hoparlörler
    kart okuyucu : var
    kamera : var
    touchpad : çok fonksiyonlu touch pad
    işletim sistemi (yazılım) : windows 8
    paket içeriği : notebook/adaptör/pil
    pil teknolojisi : 6-cell li-lon pil
    notebook ağırlığı : 2.20 kg
    garanti süresi : 24 ay resmi lenovo servisi
    notebook rengi : gri
    hediye : notebook çantası

--- spoiler ---
  • gün itibariyle edindiğim cihaz. hızı, malzeme kalitesi, ekranı çok iyi. 1400 küsura aldım. aşırı para harcamadan iyi bir modelle laptop'ı yenileyeyim diye düşünenlere tavsiye ederim.
  • 3 haftadır kullanıyor olduğum bilgisayarım.

http://www.vatanbilgisayar.com/…ils.aspx?i_id=65012

ıntel core i7 - 3632qm (2.2 ghz) işlemci
    nvıdıa gt645m ekran kartı
    6 gb ddr3 1600 mhz ram
    1 tb harddisk

bu özellikleriyle ve uygun fiyatıyla (1610 tl'ye almıştım) tam bir f/p bilgisayarıdır. ssd'si de olsa tadından yenmezdi.

--- spoiler ---

makine hakkında yorum yapacak olursam ışıklı klavyesi (i7'li modellerde varmış) çok hoş duruyor. pek fazla ısındığını ve çok fazla fan gürültüsü çektiğimi söyleyemem. ufak tefek birkaç oyun * denememde ve render testlerinde * gayat güzel sonuçlar aldığımı da belirtebilirim. ayrıca normal dizüstü bilgisayarlara göre 25% daha az ince. cihazın ses kalitesinin de oldukça tatminkar olduğunu belirmeliyim. (yazılımsal dolby home theater desteği ile bilgisayarın speakerleri ciddi anlamda güzel ses vermeye başlıyor. (yüksek ses değil, güzel ve derin bir ses.) almayı düşünenler uygun fiyata yakaladığı taktirde kaçırmasın derim.
    --- spoiler ---

--- spoiler ---

önemli bir bilgi daha: pili değiştirilemiyor; ancak lenovo "energy management" diye uygulamayla gönderiyor bilgisayarı. bu uygulama sayesinde piliniz 60%'e kadar şarj* olduktan sonra şarj olmuyor ve ac'den çalışmaya devam ediyor. böylelikle pilinizin ömrü uzamış ve ani elektrik kesintilerinden de korunmuş oluyorsunuz.
    --- spoiler ---
  • yaklaşık iki aydır kullanmakta olduğum f/p açısından aşmış bir ürün. 2 ay evvel i7 3.nesil işlemci, 6 gb ram, klavye ışıklandırması olan, nvdia gt645m ekran kartına sahip olan modelini gold'dan 1.750 liraya almıştım. öncelikle teknosa'da görmüştüm ürünü özellikleri vesaire çok iyi gelmişti fakat orada fiyatı 2.350 lira idi. daha sonra gold'da aynı ürünü bu fiyata görünce hiç düşünmeden almıştım. özel indirimde en son 1600 liraya düşmüştü daha fazla düştüğünü hatırlamıyorum. fakat bu aralıklarda alınabilecek en iyi ürünlerden birisi olduğu kesin. zira bu donanıma sahip casper'ın tasarım yoksunu, ucuz malzeme kalitesine sahip ürünleri dahi 1600 liradan fazla bir meblağa satılıyor.

genel bir değerlendirme yapıp ürünün artı ve eksi yönlerini söyleyecek olursam;

artıları;
    + fiyat performans açısından çok iyi bir ürün olması.

+ dolby home theater ile muhteşem ses verimliliği.

+ ''en sağlam'' diye tabir ettiğimiz oyunlarda dahi harikulade performans göstermesi.

+ ısınma probleminin katiyen olmaması.

+ alüminyum kasa.

+ klavyenin son derece rahat ve sağlam olması.

+ 720p hd kameraya sahip olması.

+ ekran parlaklığının tatminkar düzeyde olması.

+ bazı modellerinde yer alan klavye ışıklandırması.

+ ince ve zarif tasarımı. özellikle bilgisayarın ekranını kapattığınızda dış kasanın verdiği güven ve estetik son derece iyi.

eksileri;

- ssd olmaması.

- ekranın çevresindeki malzemenin plastik olması.

- bazı modellerinde hdd gelen ses sorunu.

- bataryanın çıkarılamaması.

velhasıl, bilgisayarını yenilemek isteyenlere tavsiye edebileceğim bir üründür. normal bir insanın bilgisayara yapabileceği eziyetin iki katını yapan birisi olarak söyleyebilirim ki bu bilgisayar ısınmıyor efendim. 2-3 saat oyun oynadığınızda ısıyı hissediyorsunuz tabii ki fakat bu performansa katiyen yansımıyor. lenovo'nun verdiği güven ve bu kalitenin bu fiyata sunulması bana göre çok iyi, kullanınız kullandırtınız efendim.*
  • içinde 2 ekran kartı bulunmaktadır, birisi intel hd4000 diğeri nvıdıa gt645m.

eğer windowsta güncellemeleri kapatmazsanız (bazen kapatsanız da oluyor) güncel hd4000 sürücüsünü yükleyecektir, bu olaydan sonra ekran parlaklığınız en düşük seviyede sabit olarak kalır. çözümü çok basit.
    lenovo z500 drivers bu sitedeki driverı, önceki sürücüyü tamamen kaldırdıktan sonra yükleyip yeniden başlatınız. sıkça karşılaşılan bir sorundur.

bilgisayarın diğer eksi yönlerine dönersek.
    fonksiyon tuşları fn tuşuna basarak çalışıyor, yani f1 tuşuna basmak istediğinizde fn+f1 yapmanız gerekiyor. en başlarda bios ekranını açamamıştım ben, sonradan farkettim durumu. bios için fn+f2 yapmanız gerekmekte.
    ayrıca, aldığınız yerde kasasını kesinlikle kontrol ediniz. kimi kasalarda kabarma olduğu söyleniyor. kapak tam kapanmıyormuş
    bir de kasanın yapısı gereği, harddiskin çalışma sesini 10-15 cm mesafeden duyabiliyorsunuz, çoğu insanda olan bir sorun endişelenecek bir durum değil bence.
    pili kasaya gömülü, yekpare bir kasası var pilini çıkarmanız imkansız* lenovo energy management driverını/uygulamasını indiriyorsunuz. seçeneklerde "en iyi pil durumu" yapıyorsunuz, pili %60'a indiriyor sonra prizden yiyor. böylece hem piliniz ideal seviyede kalıp enerji harcamıyor hem de elektrik kesintisinde donanımsal hasarı minimuma indiriyorsunuz.
    touchpad'in macbooklar gibi özellikleri varmış ama ben bir türlü beceremedim.
    dvd oynatıcısı kinder'den çıkan oyuncaklar kadar emanet duruyor.
    ses kalitesini beğenmedim, açıkçası telefonumun* ses kalitesi bile daha iyi.
    1 adet usb3 2 adet usb2 bağlantısı var, bir tane daha fazla olabilirdi. (vga girişi koymanın mantığını hala anlamadım)
    ekleme1: touchpadi bana büyük geldi, yazarken avuç içim çarpıyor ve imleci gerilere götürüyor, yazım zevkinizi azaltan bir durum bu. usb fare kullanmanızı tavsiye ederim.
    ekleme2: klavyeye ışık koymuşsunuz iyi güzel de, biraz dandik olmuş klavye. hem fonksiyon tuşlarının fn ile birlikte çalışması, hem de bir süre sonra vıjk vıjk şeklinde tepki vermesi nedeniyle, klavye'den de eksi notu almıştır.
    ekleme3: windows 8 için dizayn edildiğinden windows 8 ile kullanmak daha mantıklıdır, elbette 8.1 çıkınca 8.1 ile kullanın. yani, yok ben win8'in arayüzünü sevmedim olmaz diye genç kız triplerine girmeyin. pil ömrü ve diğer fonksiyonların bariz değiştiğini okumuştum...
    çok ağır yük altına sokmadıkça yaz aylarında bile ısınmıyor.
    ekleme: windows 8'de terminal'in açılması 10 saniyeye yakın sürse de kendine gelmesi 90 saniyeyi buluyor.

ben hayatın kötü taraflarıyla ilgilenen bir insan olduğum için, dizüstü bilgisayarının kötü taraflarını size anlatmaya çalıştım, driver sorunları dışında hepsi kişisel yorumumdur. donanımsal olarak bir eksiği yoktur, tavsiye ederim. fakirseniz ve dizüstü bilgisayar almanız gerekiyorsa en iyi seçeneklerden birisi

uzaklardan gelen edit: şu sıralar sebebini bulamadığım bir yavaşlama ve ilk açılış süresinde uzama var. (muhtemelen harrdiski çok doldurduğum için oldu bu/bunun dışında bir sorun yok)
  • f/p olarak gözde olduğu dönemin son günlerini yaşayan seri. son 1-2 ay içinde bu seriye yönelenlerin f/p açısından son derece mantıklı bir seçim yaptığını söyleyebilirim üstelik estetik olarak da alet fena değil.
  • f/p olarak gerçekten başarılı olup, i7 işlemcili, 645m ekran kartlı modelini yeni satın aldığım notebook.

yalnız 2 tane saçmalığı var bu ürünün;

- o nasıl bir ekran kalitesidir amk? şu cihaza 1920x1080 display koymayı mı çok gördünüz allah aşkına? cihazın üzerinde 2 tane ekran kartı var biri onboard, biri 128 bit 2gb bellekli ve ben ekranda pikselleri sayıyorum kocaman kocaman. vay amk..

- bir de o nasıl bir fonksiyon tuşu düzenidir? f1-f2 vs. tuşlarının özelliklerini kullanmak için "fn" tuşuyla birlikte basmak gerekiyor. "fn" tuşunu kullanmadan basınca ses açıp kapatıyorsun vs.. ulan madem böyle bi halt yediniz bir sebepten dolayı, bari milletin aylardır yalvardığı gibi biosa bir switch koyun amk.

edit: 2 senelik garantisinin bittiği gün direk bir ssd ve buna uygun full hd panel bulup, oturup değiştireceğim.
  • birçok kişinin şikayet ettiği ''fn'' tuşu problemi çözülmüş olup bıos update'i yayınlanmıştır.

link
  • boş durumdayken 70 derecelik ısıyla çalışan bilgisayarım. 10 ay falan olmuştur alalı, ilk defa ısınma problemiyle karşılaştım. işlemci sıcaklıkları 70 dereceden aşağıya inmiyor. herhangi bir oyun oynarken ise 90 dereceyi rahatlıkla buluyor. sebebi nedir anlayamadım. aynı problemle karşılaşan bir arkadaş varsa irtibata geçerse pek memnun olurum.

edit: attığım format sonrası bilgisayar kendine geldi. zannedersem virüs kaynaklı bir olaydı.