şükela:  tümü | bugün
 • yazılımı destekleyen slr makinelerde lens netliği için yapılan işlemlerden biridir.
  makine üç ayağa bağlanıp bilgisayara bağlanır. 45derece açı ile takılı lensin en yakın odaklama mesafesine makineye göre dik konulan cetvelin üzerindeki numaralara netlik yapılır ve çekilir.
  çekim sonrasında bilgisayar ekranında beliren görüntü kontrol edilir. netlenilen noktanın ilerisinde bir netlik varsa yazılımdan geri çekilir tersi durumda ileri alınır ve netlenen nokta ile fotoğraftaki net nokta eş hale getirilir.
  (bkz: micro adjusment)
 • şu; http://photographylife.com/how-to-calibrate-lenses adreste detaylı bir şekilde anlatılan mevzu. mide bulandırıcı bir durum olan netlik kaçırma durumuna çözüm getirmek adına etkili olabilir.
 • fotoğrafçılıkta back focus ve front focus olarak kendini gösteren bir sorun ile gelişmiş kamera ve lens teknolojilerinden en iyi performansı alabilmek amacıyla, daha çok profesyonel kullanıcılar ve teknik ekip tarafından yapılması gereken "ince ayar" işlemidir.
  canon'da af microadjustment, nikon'da af fine-tune olarak gövde üzerinden yapılır. her gövde üzerinde bulunmaz. daha çok profesyonel seri gövdeler için geçerlidir.

  fotoğrafı çekilen objenin, netleme yapılan bölgesi yerine hemen önünde* veya arkasında* bulunan bölümleri net çıkıyorsa bu işlemin yapılması kaçınılmazdır.
  örneğin; canon ef 85 mm f/1.2l ıı usm gibi geniş diyafram açıklığı ile sığ alan derinliği veren bir lens ile çalışılıldığında gözlere odaklanıldığında burun net çıkıyorsa front focus, kulaklar net çıkıyorsa back focus sorunu var demektir. elbette bu, istenilen bir durum değildir.
  kamera üzerinde bulunan lcd üzerinden netlik kontolü için görüntü %100 büyütülmedikçe bu durum zor anlaşılır. yine fotoğraflar, işlenmek için bilgisayar ortamında incelendiğinde bu durum kendini açıkça belli eder. ister stüdyo olsun ister yaban hayatı veya spor fotoğrafçılığı hiç fark etmez, profesyoneller bu tarz sorunlar ile uğraşmayı sevmez.
  öte yandan, tüm bu işlemlere rağmen lens için sorun devam ediyorsa üretim, montaj veya nakliyat işlemlerine bağlı olarak oluşmuş ve son kullanıcıyı aşan yapısal bir sorun var demektir.

  sonuç olarak lens kalibrasyonu teknik bir konudur ve her lens cins ve çeşidi için ihtiyaç dahilinde ayrı ayrı yapılması gerekir. kalibrasyon işlemi yapılan lensler kullanılacak gövde üzerinde hafızaya alınır ve böylece her defasında tekrar kalibrasyon yapılmasına gerek kalmaz.
  canon için konuşacak olursak luxury yani "l" serisi lensler pek kalibrasyon gerektirmez, daha doğrusu gerektirecek kadar sorun içermez. ancak yine de lensler çeşitli yöntemler dahilinde kontrol edilmelidir.
  daha detaylı ve görsel anlatım için buyrun.