şükela:  tümü | bugün
  • léon werth icin

bu kitabi koskoca bir adama adadigim icin kücüklerden beni bagislamalarini dilerim. ama önemli bir özrüm var: simdiye kadar bu adamdan iyi dostum olmadi. ikinci özrüm de su: bu adam herseyi degerlendirebilir, cocuklara yazilmis kitaplari bile. sonra ücüncü bir özrüm daha var: bu adam fransa'da oturuyor simdi, ac, üstelik acikta. avutulmak ister. bütün bu sayip döktügüm özürler yetmezse, ben de kitabimi onun bir zamanki cocukluguna adarim tabii. bütün koca adamlar bir zamanlar kücüktüler (gerci aralarinda bunu hatirlayanlara az rastlanir ya). iste gerekli degisikligi yapiyorum:

cocukluk günlerindeki léon werth icin

(bkz: antoine de saint exupery)
    (bkz: kücük prens)

tanismak, en cok da yerinde olmak istedigim kisi...
  • acaba koyun çiçeği yedi mi, yemedi mi? sorusuna cevap verebilicek tek kisi.
  • küçük prens 2. dünya savaşının ardından yazılmıştır. kitabın ithaf edildiği leon da bir musevidir.
  • 1878'de dogmus fransiz yazar ve sanat elestirmeni. kendisine dunyanin en guzel armaganini veren antoine de saint exupery ile 1931'de tanismistir. exupery oldukten 1 yil sonra, 1. dunya savasi'nin sonunda "exupery'nin yasamadigi bir baris, tam anlamiyla baris degildir" demistir.

ayrica tum yetiskinler bir zaman cocuktular ama cogu bunu hatirlamaz. leon werth, hatirlayabilen azinliktadir ve bu yuzden bu armagani hak etmistir.
  • kıskançlık kötü bir huy ama -toprağı bol olsun- leon tam kıskanılacak bir adammış..
    evet kolay bir yaşamı olmamış.. büyük sefaletler, acılar yaşamış..

ama öyle bir dostu* varmış ki, allah herkese öyle güzel sırdaş, öyle naif yoldaş, öyle seven refik nasip etsin.. sevmek güzel şey ama sevilmek daha da güzel..

hele hele iki adamın sevgisi ve dostluğu ise, şu dünya hayatında paha biçilemez bir mücevher gibi..

---
    *(bkz: antoine de saint exupery)
  • defalarca okudugum , her sıkıldigimda acip altini cizdigim , not aldigim yerlerine baktigim , kucuk prens'in adandigi adam.

bu kitabin bana hissettirdikleri bu kadar guzelse , bu adama hissettirdiklerini tahmin edemiyorum.