şükela:  tümü | bugün
 • mumia abu jamala cok benziyen bir hikayeye sahip kizilderili lideri. yerlesim bolgelerinin yakininda dolasan polislere ates actigi ve oldurgu icin yargilanip idam cezasina carptirilan ve rage against the machine tarafindan desteklenerek ozur birakilmaya calisilan insan.

  http://www.freepeltier.org/
 • 12 eylül 1944 doğumlu, turtle mountain/kuzey dakota'lı ve abd'nin 1977'de ömürboyu hapis cezasına mahkum ettiği, o zamandan bu yana da cezaevinde tutulan, aim aktivistlerinden bir ojibwa-sioux'su.

  peltier'nin özgürlük mücadelesi, rage against the machine'in freedom şarkısının klibine de konu olmuştu.

  26 haziran 1975'te, güney dakota'daki bir kızılderili yerleşim alanında (pine ridge indian reservation) çıkan silahlı çatışmada (ratm'nin klibinde -bizim de 80 öncesinden aşina olduğumuz plakasız sivil renault'ların karıştığı provokasyonları hatırlatırcasına- bölgeye giren iki plakasız araçtan açılan ateşle çatışmanın başladığı vurgulanıyor) iki fbi ajanının ve bir kızılderilinin öldürülmesi üzerine başlatılan sürek avı sonunda, aim üyesi üç kızılderili gözaltına alınmış. ikisi aklandıktan sonra, iddia makamının sunduğu kızılderili tanıkların fbi zorlaması altında ifade verdiklerini söylemelerine ve soruşturma sürecinde sunulan delillerin yetersizliğine karşın, peltier suçlu bulunmuş.
 • rage against the machine'in 99 woodstock'taki freedom performansının introsuna konu olmuş kişi
  freedom