şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1911-1960 yılları arasında yaşamış müthiş verdi baritonu ve ny metropolitan'ın en meşhur isimlerinden biri. bunun sebeplerinden biri, sahnedeyken ölenlerden olmasıdır. tebaldi'yle birlikte sahne aldığı la forza del destino'daki büyük bariton aryası "morir ...tremenda cosa" nın ("to die.. a terrible thing") cabaletta'sını bitirdikten sonra geçirdiği kalp kriziyle yere yığılmıştır. elbette böyle görkemli bir ölüme sahip olması değil ününün tek sebebi. zira onun zamanında metropolitan zaten kayda değer isimlerin sahne aldığı prestijli bir mekandı şimdiki halinin tersine.

    rigoletto'nun ilk stüdyo kaydını gerçekleştirmiştir rca ile ve söz konusu kayıt en önemli rigoletto yorumlarından biri kabul edilmektedir. il trovatore, la forza del destino, falstaff gibi diğer önemli verdi operalarının kayıtları da mevcuttur.
    fakat kendisinin sanatını en iyi ortaya koyan kayıt şüphesiz ki leinsdorf'un şefliğini üstlendiği efsanevi 1959 macbeth (rca) kaydıdır. leonie rysanek'in tüyler ürperten lady macbeth yorumu ile şeytani bir büyü yaratmıştır warren.

    öldüğü gün aynı sahneyi paylaştığı tebaldi, yıllar sonra warren'ın sesi için: " "it was a very, very soft, velvety voice...he was truly stupendous." demiştir.

    sanırım kendisine çok yakın bir stil takip eden sherrill milnes, onun metropolitan'daki tahtını devralmaya muktedir tek kişi olmuştu ölümünü takip eden otuz sene içinde. günümüzdeyse o taht boş kalmıştır.