şükela:  tümü | bugün
 • eliyle kusursuz çember çizebildiği söylenen, part time ressam, part time heykeltraş, full time deha...
 • ateşi evrendeki en büyük güç sayan deha. asıl adı lionardodur. ismi hecelere ayrıldığında her hece ateş anlamına gelir. şöyle ki: li-on-nar-do. lion ateş grubunun burcu, nar arapça'da ateş, do *da yine ateş anlamındadır.
  notlarını sağdan sola ve tersten yazmıştır, bu da notlarını ancak aynayla okunabilir hale getirmiştir.
  son sözleri, goethe gibi "biraz daha ışık" değil, "biraz daha zaman" olmuştur. arşiv belgelerine göre 15 nisan 1452, cumartesi, saat 22.30'da doğmuştur. hiçbir zaman "anne" kelimesini kullanmamış ve aldığı notlarda annesinden caterina diye sözetmiştir.
  milano dülüne yazdığı ama gönderilip göndermediği kesinlik kazanmayan mektupta; savaş makinaları, saldırı ve savunma araçları, düşmanı kovalamak ya da kaçmak gerektiğinde kullanılabilecek hafifi köprüler, taşınması kolay hava topları, düşman saflarını yok edecek zırhlı araçlar ve alev püskürten aygıtlardan bahsetmiştir. ayrıca mimarlık, suyun nakledilmesi ile ilgili projeleri de vardır.
  vejetaryenliğinin, anatomi alanında yaptığı disseksiyon çalışmalarından geldiği sanılır.
  "sağlıklı kalmaya çalışın. hekimlerden uzak durmanız yararınızadır; çünkü ilaçlar bir tür simyadır" sözünün sahibidir.
  vitruviyen adamı resminde bir çembere yerleştirdiği insan vücudunun merkezini göbek deliği olarak ifade eder.
  manuscript c olarak bilinen not defterinde ışığın yapısı, farklı yüzeylerde nasıl yansıdığı, gölgelerin nasıl belirlendiği hakkında çizimleri ve notlarına rastlanır.
  toscana çevresinde yaptığı yolculuklar sırasında bir dizi ayrıntılı harita hazırlamıştır. çizdiği imola kenti planı, toscana, emilia ve romagna'nın fiziksel haritaları öylesine ayrıntılıdır ki; uydu aracılığıyla çekilmiş görüntülere eştir.
  en büyük isteği uçmaktır ve dileğini gerçekleştiremeden ölmüştür. göğü fethetme düşüncesi onu kuşlar üzerinde araştırma yapmaya iter. kuşların havada uçarken iki ayrı hareket çizgisi oluşturduklarını gözlemler. uçma makinası*, paraşüt*, helikopter* ve kanat tasarımı* hava alanında yaptığı tasarımlardır.
  yeryüzüyle, gökyüzüyle, yeraltı ve deniz derinlikleriyle ilgilenmiştir. yaşam felsefesi, doğada varolan her şeyin sırlarla kaplı olduğu ve mutlaka çözülmesi gerektiğiydi. bununla ilgili, "insanda nefes alıp verdiği zaman içinde akciğerlerin şişip indiği bir kan gölü varsa, dünyanın vücudunun da aynı şekilde nefes alabilmek için kabaran ve alçalan bir okyanusu vardır" sözünü söylemiştir.
  sanat ve bilimin kenetlenmesini tarihte ilk kez böylesine güçlendiren leonardo da vinci'dir
  resimde klasik üslubu zirveye ulaştıran, bir doğa parçasını resmin esas konusu yapan ilk batılı sanatçıdır.
  tutkal boya yerine yağlıboya kullanan ilk ressamdır. sfumato tekniğini kullanan ilk dehadır. gölgeden ışığa doğru yumuşak bir geçiş yapıp, biçimlerin gizemli bir yarı gölgeden yavaş yavaş çıkmasıyla üçüncü boyut yanılsamasını yaratan da odur.
  görmeyi fotoğraf makinasının mantığıyla açıklamıştır. görme duyusuyla ilgili sinirlerin gözün arkasından çıkıp beyine ulaştığını gözlemleyen ilk anatomicidir.
  insan vücudunun parçalarını kesit halinde çizen kişidir. kalbin sağ ve sol ventrükil ayrımını ortaya koymuştur. sol ventrükil duvar kalınlığının, sağ ventrükil duvar kalınlığına oranla 3 kat fazla olduğunu saptamıştır.
  öküz kalbini kullanarak yapay kalp modelini hazırlayan kişidir. beynin ve kalbin odacıklarının görünüşünü ilk kez ortaya koyandır.
  rahimdeki bebeğin hiç bilinmeyen bilimsel çalışmalarını hazırlamıştır. i
  kakımlı kadın tablosu, portre sanatında önemli yeniliktir.
  botanik bilimine öncülük yapmış; bitkilerin yaprak düzeni sistemini tarif etmiştir. ayrıca bir ağacın yaşının, gövde kesitlerindeki halkaların sayısına eşit olduğunu da tespit eden leonardo da vinci'dir.
  yaşamı boyunca 30'u insan olmak üzere 100'ü aşkın kadavrada yaptığı anatomi çalışmaları sonucunda 779 anatomik çizim gerçekleştirmiştir.
  baraj, köprü, su kaldıracı, otomobil*, tank ve bisiklet tasarımları da bu dehaya aittir.
  2 mayıs 1519'da cloux şatosu'nda ölür. yakın arkadaşı francesco melzi'nin leonardo da vinci hakkındaki sözleri şöyledir: "leonardo gibi bir insanı doğanın bir daha yaratmaya gücü yok"
 • "iyi geçirilmiş bir günün, mutlu bir uyku getirmesi gibi; iyi yaşanmış bir hayat da mutlu bir ölüm getirir." - leonardo da vinci
 • yaya ve taşıt trafiğini ayırmayı teklif eden ilk kişidir.
 • ogrendiklerimizi nicin hafizamizda tutamiyoruz seklindeki soruyu soyle cevapliyor: "ortalama bir insan gormeden bakmakta, duymadan dinlemekte, hissetmeden dokunmakta, tat almadan yemekte, fiziki bilince ulasmadan hareket etmekte, koku alma bilincine varamadan nefes almakta ve dusunmeden konusmaktadir. boyle duyusal korlukte hafizanin evrenle iliskisi kesilir."

  leonardo da vinci, verimli bir ogrenmenin bes duyu organin cok iyi kullanilmasiyla mumkun olacagini savunmus. onunla ilgili soyle soylenirdi: "o yaptigi is ne olursa olsun butun duyularini o ana odaklaniyordu. resim yaparken o kadar yogunlasirdi ki adeta resmin disinda hicbir seyi gormez, duymaz ve hissetmezdi. kitap okurken gozlerini acabilecegi kadar acar. zihnindeki butun hayalleri durdurur ve beynini tumuyle okudugu yaziya odaklardi. muzik dinleyecegi zaman da muzigin verecegi zevki iliklerine kadar hissederdi."
 • nasıl ki eline kalemi alıp sürekli yazmakla iyi bir yazar olunmuyorsa çok okumakla da iyi bir okur olunmaz. maksat gerçekten iyi ve hakiki kitapları okumak olmalıdır. sayısız makale ve incelemede "dâhi" olarak anılan leonardo'nun kitaplığında binlerce kitap olduğu, bir o kadarını da okuduğu izlenimine kapılırız. ama işin aslı öyle değildir. fransız sarayı'na davet edildiğinde yapılan sayımda kütüphanesinde 105 civarında kitap olduğunu öğreniyoruz kayıtlardan. demek ki kitaplardan önce doğaya, heykellere, resimlere ve kendi içindeki derin uçuruma bakan bir dâhi ile karşı karşıyayız. kütüphanesindeki kitapların çoğu ise el yazması. yeni gelişen matbaa ile birlikte yeni kitaplara da ulaştığını biliyoruz. antik yunan yazarları, latin şair ve sanatçıların eserleri ve yaşadığı çağda yazılan bir avuç kitap... öyleyse leonardo kitapları değil dış dünyayı ve kendi iç dünyasını okudu her şeyden önce. bu yüzden çoğu şeyi yeni baştan icat etti veya birçok disiplinin sınırlarını belirledi.
 • - leonardo da vinci (1452-1519), rönesans'ın habercilerinin başında gelenlerden biridir. sistematik eğitim görmemiştir ama bilgi dağarcığını iyi geliştirmiş, bilim ve teknolojiye önemli katkılarda bulunmuş ansiklopedik nitelikte diyebileceğimiz bir bilim adamıdır.

  - öncelikle ressam olarak adını duyurmuştur, yapıtları bazı kilise duvarlarını ve bugünün önemli müzelerini süslemektedir.

  - resim çalışmalarını ilerletmek için anatomi ve persfektif çalışmaları yapmış.

  - bunun yanında yapı bilgisine ihtiyaç duyar ve başta insan yapısı olmak üzere bazı canlıları içeren bir anatomi çalışması yürütmüştür. bu çalışmalarda "enjeksiyon tekniği" (dokular arasına kısa zamanda donan bir maddeyi zerkederek, yapıyı tespit edip, onu en ince ayrıntısına kadar en doğru biçimde belirlemeye çalışma) uygulama çalışmaları sonucunda özellikle kalp, mide, çeşitli damar ve kasların yapılarını günümüze uygun olarak belirlemeyi başarmış.

  - çalışmaları arasında embriyoya ilişkin olanların farklı bir yeri vardır. ceninin uteristaki konumu ve pozisyonunun doğru olarak vermiş.

  - kuşların kanat ve kas yapısındaki hareketle, insanların da belli bir düzenek sayesinde uçabileceği düşüncesini geliştirmiş ve bunlarla ilgili bazı araştırmalar yapmış.

  - aynı şekilde balıklar gibi insanların da su altında yaşayabileceğine dair düşüncelerden yola çıkarak ilk denizaltı projelerini geliştirdiği görülmüş.

  - bir ressam, bir bilim adamı ve bir mühendis olmasının yanında o günlerde yaygın olan hümanizm görüşünü de desteklemiş bir aydın olarak bilinir.
 • tarihteki en sıkı ayarlardan birini kısmen meslektaşı olan michelangelo'ya vermiş olan deha. olay şöyle gelişir:
  da vinci yardımcısı ile yolda yürümektedir. kendisini çok kıskanan michelangelo'nun atölyesinin önünden geçerken mikelanj narin elli da vinci ye bağırır: "o kadın elleriyle doğru düzgün resim yapılmaz" diye. da vinci onu hiç ciddiye almadan yoluna devam eder. mikelanj sinirlenir ve hemen yanı başında duran kalın demir çubuğu aşağı fırlatır. çubuk hemen da vinci'nin yardımcısının önüne düşer. da vinci işaret eder ve yardımcısı çubuğu ona uzatır. leonardo o kalın çubuğu büküp nal şekline getirir ve mikelanj'a geri fırlatır. ardından da ayar cümlesini yapıştırır:
  "şimdi o erkek ellerine bu çubuğu düzelt bakalım."
 • gayrımeşru olarak doğmuş.. çok espriliymiş*..
  not defterlerinin ve sanat yapıtlarının yanısıra, dehanın gelişimi için, günümüzde psikologların ve beyin araştırmacılarının "keşfettikleri" dört ilkeyi miras bırakmıştır...
  - sanat bilimini çalışın
  - bilim sanatını çalışın
  - görmeyi öğrenin ( tüm duyularınızı, özellikle de görüşünüzü geliştirin)
  - yukarıdakilerin tümünü, her şeyin bir şekilde her şeyle bağlantılı olduğu bilgisinin ışığında uygulayın
 • tarihin gelmiş geçmiş en büyük çok yönlü zekası.
522 entry daha

hesabın var mı? giriş yap