şükela:  tümü | bugün
 • elimde deli petro'dan, sabiha gökçen'e çeşitli kişilere dair ilginç bilgiler içeren ingilizce bir fotokopi var. hangi kurs ya da okul yılından kaldığını hatırlamıyorum, tesadüfen buldum. leonardo da vinci hakkındakileri çevirmeye çalıştım;

  “da vinci” aslında soyadı değildi. vinci, italya’nın toskano bölgesinden bir kentin ismiymiş. (vinci’den leonardo gibi gibi)

  gayri meşru bir çocuktu. babası leonardo’nun biyolojik annesiyle hiç evlenmemekle birlikte toplamda 4 kez evlenmiş. 17 kardeşi var.

  andrea del verrocchio isimli kişiden resim üzerinde ders alırken, hocası melek çizmesini istemiş. leonardo da vinci öylesine bir resim yapmış ki andrea del verrocchio bir daha resim yapmamaya karar vermiş.

  5 ağustos 1473’te çizilmiş, bilinen en eski eseri arno vadisi’nin dolma kalem ile çizilmiş halidir.

  leonardo da vinci tıpkı napolyon, michelangelo, einstein, newton, bill gates, oprah, barack obama, jimi hendrix gibi solaktı.(ben de öyleyim; ama ne çare )

  yazılarının çoğunu sağdan sola doğru yazdı. bu durum yazılarını zor anlaşılır hale getiriyordu. bunda solak olmasının etkisi olabileceği gibi, bilgileri gizli tutma isteği de olabilir.

  geride bitmemiş yazılar, resimler ve buluşlar bıraktı. leonardo da vinci, çalışmalarını tamamlama konusunda biraz yavaştı; ama bir o kadar da mükemmelliyetçiydi. buluşlarının bazıları tasarımları kullanılarak hayata geçirilse de birçoğu hayata geçirilemedi.

  sıkı bir vejeteryandı. hayvanların kafeste tutulmasına da karşıydı.

  1483 yılında en büyük heykel çalışmasını yapmaya hazırlandı; fakat bu hayal gerçekleşmedi.

  24 yaşındayken erkek arkadaşlarıyla birlikte eşcinsellikle suçlanarak tutuklandı. tanık olmaması sebebiyle ölüm cezasına çarptırılmadı.

  hiç evlenmedi ve çocuk sahibi olmadı. defterlerine kadın-erkek ilişkisinden iğrendiğine dair notlar aldı.

  edebiyat, din ve tarih konularına çok az ilgi duydu.

  insan anotomisini incelemek adına ceset çalmak için gece mezarlıklara girdiği yazılan notlar arasında yer almaktadır.

  ilginç olarak, ten rengini açmak için sıklıkla pembe kıyafetleri tercih etti.

  1485lerde daha zırhlı araçlar için plan yaptı.

  milan dükü için hareketli bir köprü ve hidrolik pompa icat etti.

  leonardo da vinci kuşların uçuşunu bilimsel olarak inceleyen ilk kişiydi.

  suda kullanılmak üzere şişirilebilir bir tüp icat etti. ve ilk bisikleti kullanımından yaklaşık 300 yıl önce tasarladı.

  mona lisa ve son akşam yemeği en ünlü eserlerinden ikisi.

  leonardo ırmakların erozyonunu inceledikten sonra dünyanın incil’den daha yaşlı olduğunu anladı.

  gökyüzünün neden mavi olduğuna dair ilk açıklamayı da tarihte ilk kez leonardo da vinci gerçekleştirdi.

  köprüler, duman makinaları, zırhlı araçlar ile ilgili bir takım planları vardı. fakat yavaş ilerlediği için tamamlamaya vakti olmadı.

  leonardo da vinci prototipini oluşturmasa da paraşüt tasarlayan ilk kişiydi. yıllar sonra güney afrikalı adrian nicholas bu tasarımı kullandı.

  güneş enerjisi, helikopter, hesap makinası dahil olmak üzere pek çok modern icadı düşündüğü notlarında kanıtlanıyor.

  da vinci’nin ünlü eseri mona lisa 200 yıldan uzun süredir paris’te bulunan louvre müzesi’nde altı metrelik kurşun geçirmez bir bariyerin arkasında sergileniyor.

  pek çok kişi mona lisa için lisa del gioconda’nın model olarak kullanıldığını söylese de birçok insan canlı bir modelin kullanılmadığını düşünüyor.

  bill gates, leonardo da vinci’nin yazılarından birini 30 milyon dolara satın aldı ve windows 95 sürümü için kullandı.

  mona lisa’nın sadece dudaklarını resmetmesinin 10 yıl sürdüğü söylenmektedir. bazı kaynaklar mona lisa’nın gizli gülümsemesinin sebebini gizli hamilelik olarak yorumluyor.

  da vinci için görme bir insanın sahip olabileceği en önemli duyusuydu.

  guinnes rekorlar kitabında mona lisa resmi, en değerli resim olarak kayıtlara geçmiş.

  birçok alanda gerçekleştirdiği başarıya rağmen, ölüm döşeğinde, “tanrı’yı ve insanları rahatsız ettim. yaptığım iş gereken kaliteye ulaşmadı.” dediği söyleniyor.

  eklemeden geçmiyim, şuna benzer cümleleri de söylediği iddia ediliyor;

  "iyi geçirilmiş bir gün iyi bir uyku getirdiği gibi; iyi geçirilmiş bir ömür de iyi bir ölüm getirir.

  harekete geçmenin öneminden etkilendim. bilmek yetmez uygulamak gerekir. istekli olmak yetmez yapmak gerekir."

  bilmediğim şeyler değildi aslında; ama etkiledi genelde bilmekle yetinenlerdenim çünkü...

  https://yazarkarga.com/…18/02/25/leonardo-da-vinci/
 • 1516'da fransa kralı birinci françois'nın daveti üzerine amboise şehrinde kendisine tahsis edilen clos lucé'ye yerleşen, kralın baş ressamı, mimarı, mühendisi gibi ünvanlarla ömrünün son üç yılını burada geçirip 1519'da hayata gözlerini yuman sanatçı, bilim adamı ve mucit. davetli olarak fransa'ya yerleşmesinin fransa için en büyük kazançlarından biri de gelirken çantasında "saint jean baptiste – vaftizci yahya", "la vierge, l’enfant jésus et sainte anne – bakire meryem ve çocuk isa" ve "la joconde – mona lisa" tabloları olmasıydı sanırım. mona lisa ve diğer iki tablo bugün louvre müzesi'nde nasıl sergilenebilecekti? leonardo da vinci'nin evi - clos lucé müze olarak gezilebilmektedir ve şahane bir yerdir.
 • uniq istanbul'da dünyanın en kapsamlı da vinci sergisi diye sunulan sergiyi bugün gezdim. sergiye başlamadan önce bir salonda 7 dakikalık leonardo'nun hayatı hakkında bir video izleme şansı buluyorsunuz. sergide sizi leonardo da vinci'nin balmumu heykeli karşılıyor.
  gayrımeşru olarak dünyaya gelen leonardo bir noterin oğlu. annesi ile babasının ilişkisi uzun sürmediği için babasının ailesi tarafından büyütülüyor. leonardo ismi ile vaftiz edildikten sonra doğduğu kasaba olan vinci'den gelen anlamından "da vinci" yi de ismine ekliyor. genelde bitiremediği büyük projelerinden bahsediliyor. vatikan inşasında michelangelo ve raffaello'ya önemli işler veriliken leonardo burada önemli bir eser için görevlendirilmiyor. ancak mühendislik işleri çok takdir ediliyor. videoda anlatılana göre hayata gözlerini yumduğu fransa'daki kral ününü duyuyor ve onu fransa'ya çağırıyor, ona baba diye seslendiği rivayet ediliyor.
  birçok şey ilgi alanına girmiş. insan anatomisi, hayvanlar, su, askeri araç gereç, köprüler, tank, araba, tiyatro gösterilerinde kullanılan dekorlar vs. askeri hayatı kolaylaştıracak bir sürü mühendislik eseri ortaya koymuş. merdiven ile kaleye tırmanıp askerlerin oradan kaleyi fethetmesini düşündüğü kadar, kaleye düşman tarafından konulacak merdivenin nasıl itileceğine dair bir mekanizmaya da o kafa yormuş. hareketli köprü mekanizmaları öngörmüş. düşman gelince köprüyü sola sağa hareket ettirerek geçiş engellenebiliyor. ya da seri bir şekilde monte edilebilen köprüler inşa edilebiliyor basit ahşap malzeme ile.

  aşağıdaki bilgi sergiden, vakit bulursam diğerlerini de yazarım.

  leonardo, batı rönansansının dehasını cisimleştiren bir efsanaye dönüştü. resimleri, rönesansın başlangıcı kabul edilir. geride bıraktığı işler sınırlı sayıda olsa da paha biçilmez bir kaliteye sahiptir. da vinci efsanesi çok hızlı bir şekilde doğdu öyle ki 16. yy'ın ortalarında giorgio vasari, leonardo'yu şu sözlerle anlatıyordu: "hayatın akışı içerisinde birçok insana ilahi bir şekilde çeşitli yeteneklerin bahşedilmiş olduğuna inanılır. ama zaman zaman, doğaüstü bir biçimde, tek bir kişiye tanrı öyle harikulade ve öylesine bol miktarda güzellik, zarafet ve yetenek bahşeder ki o kişi öteki insanları çok gerilerde bırakır, bütün hareketleri tanrı'dan esin almışa benzer, aslında yaptığı her şey, beşeri hünerden ziyade düpedüz tanrı'dan gelir. bu söylediklerimin leonardo da vinci için geçerli olduğu herkesçe kabul ediliyordu. yeterince övülen bir fiziksel güzelliğin ötesinde, tüm hareketlerinde öyle sonsuz bir zarafet vardı ve dehası öyle yüceydi ki, zihni bütün güçlükleri kolaylıkla aşardı. onun vücundunda dayanıklılık ve maharet, asil ve yüce bir ruh ve cesaretle buluşmuştu, leonardo'nun ünü öyle yayıldı ki sadece yaşarken el üstünde tutulmadı, ölümünden sonra da efsanesi her geçen gün daha da büyür."
 • yaşam virtüözü.
 • zamanının çok çok ötesinde bir deha. sultan 2. beyazıd döneminde haliç'e bir köprü yapılması isteniyor. leonardo da vinci de bir taslak hazırlıyor fakat o dönemde gayrı müslimlerden fikir alınmadığı için taslağının üzerine 'gavur'dan mektup' damgası basılıyor ve arşivlerin en dibine atılıyor. tabii daha sonra bu mektup bulunuyor ve norveç'liler tarafından benzer bir taslakta köprü yapılıyor.
 • kendisi mucit, ressam, heykeltraş, mimar, bilim adamı, müzisyen, matematikçi, mühendis, edebiyatçı, anatomist, jeolog, astronom, botanist, yazar, tarihçi ve kartograftır.

  kendisinden iyi ressam var mıdır? vardır. kendisinden iyi mucit var mıdır? vardır. diye uzayarak giden soru cevap zincirlemesinden sonra tüm bu alanlarda kendisi kadar ustalaşabilen bir kişi daha var olmuş mudur (var olabilecek midir, aynı zamanda) sorusunun cevabını koskocaman bir hayır ile veriyoruz. (bkz: hayır)

  bu bakıma da mustafa kemal atatürk'e benzetirim kendisini.

  tıpkı atatürk'ten iyi komutan bulabileceğiniz, atatürk'ten iyi siyasetçi bulabileceğiniz, atatürk'ten iyi fikir adamı bulabilebileceğiniz fakat; hem onun kadar iyi komutan, hem onun kadar iyi siyasetçi hem de onun kadar iyi olan bir fikir adamını asla ve asla bulamayacağınız gibi.

  bu insanlar dünyaya ancak 200 yılda bir gelebilen insanlık öncüleridir.
 • marcel proust'un ikinci kez doldurduğu/düzenlediği "kişilik testi" niteliğindeki proust anketi'ndeki yanıtlarına göre başlıca karakter özelliği sevilme ihtiyacı, en temel kusuru istemeyi bilmemek*, en sevdiği kuş kırlangıç, en çok sevdiği iş sevmek, en beğendiği yazarlar anatole france ve pierre loti, en sevdiği şairler baudelaire ve alfred de vigny, kurmaca erkek kahramanı hamlet, en sevdiği besteciler beethoven, wagner, schumann, en beğendiği ressamlar leonardo da vinci, rembrandt, tarihteki kadın kahramanı kleopatra, sahip olmayı isteyeceği doğal yetenek irade ve baştan çıkarma gücüymüş.

  (bkz: son akşam yemeği), yahuda'nın ihaneti
  (bkz: mona lisa)
  (bkz: dama con l'ermellino), erminli kadın
 • notlarına british library vesilsiyle dijital olarak ulaşılabilmektedir.
 • 14 yaşına kadar vinci’de yaşayan leonardo, büyükanne ve büyükbabası peş peşe ölünce 1466’da babası ile floransa’ya gitti. evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğu için üniversite eğitimi alamadı. küçük yaştan itibaren çok güzel çizimler yapan leonardo’nun resimlerini babası, dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı andrea del verrocchio’ya gösterince, verrochio onu çırak olarak yanına aldı.

hesabın var mı? giriş yap