• brejnev, küba'ya gelecekmis. kübalilar toplanmis, bir hoşluk yapacaklar.ülkenin en iyi ressamina basvurmuslar. bir tablo yap. adi "brejnev küba da" olsun diye.
    ressam: -hadi oradan, demis. ben adami görmedim bile. adam hayatinda küba'ya gelmedi. simdi ben nasil "brejnev küba'da" diye atmasyondan resim yaparim?"
    tesadüf bu ya. bizim temel, puro almaya havana'ya gelmis o sirada sıkıntiyi duymus.
    - ben size istediginiz tabloyu yaparim , ama bana bir sandik puro verirseniz"
    adamlar çaresiz , vermisler. temel bir hafta sonra, kübaliları çagirmis.
    - "iste tablonuz" demis. tuvalin üzerini örten bezi hizla asagi çekivermis.
    kübalilar da donuvermisler. tabloda, yatakta bir erkek bir kadın, al takke ver külah.
    - "bu ne" diye gürlemis, turizm bakani.
    - "bu ne?.. bu kadin kim?.."
    - "brejnev'in karisi!" demis, temel.
    - "peki kadının bacaklarının arasındaki bu adam kim?"
    - "brejnev'in usağı!.."
    - "peki brejnev nerde ulan!!!.."
    - "brejnev küba'da"
  • brejnev arabasiyla yolda giderken elinde kocaman bir karpuz ta$iyan birini görmü$.. arabayi durdurup adama:
    - “bu karpuzu bana satar misin?” diye sormu$..
    adamcagiz da,
    - “tabii, seç istedigini al” diye cevap vermi$.
    $a$irmi$ brejnev,
    - “nasil seçeyim, zaten bir tane var” demi$. cevap:
    - “biz seni nasil seçtiysek sen de öyle seç...”
  • birkac sene once, devlet baskani oldugu donemde tuttugu gunluk yayinlanmisti. asagi yukari su havada:
    "ogleyin lahana corbasi ictim. ogleden sonra buz hokeyi maci vardi, bizimkiler isvec'e fena gecirdi."
  • fıkraya göre onun döneminde adamın biri kızıl meydanda "brejnev aptaldır" diye bağırır. bunun üzerine adam tutuklanır ve 10 yıl hapse mahkûm edilir. 1 yıl devlet başkanına hakaretten 9 yıl da devlet sırrını ifşa etmekten...
  • hakkında hoşça bir fıkra anlatılırdı.

brejnev annesini çağırmış, kremlini gösteriyormuş
    anne burası yemek odam işte burasi çalşma odam aha burasıda misafirhanem vs vs.
    brejnevin annesi ağlamaya başlamış.
    brejnev, ne var anne niye ağlıyorsun demiş.
    annesi, korktum evladım, ya komünistler gelip bunları elimizden alirlarsa...
  • soyuz 1 uçuşunu 50. yıl kutlamalarına yetiştirmek için baskı yapmış, hazır olmadan projeyi başlatmıştır.
    bu uçuşta vladimir komarov hayatını kaybetmiştir. komarovun, kayıtlarda, ölmeden önce roketi tasarlayanlara ve yapanlara küfrettiği iddia edilmekte. bu uçuştaki yedek kozmonot ise yuri gagarindir. bir diğer iddia ise yuri gagarin vladimir komarovun uçuşun tehlikeli olduğunu ve yüksek ihtimalle öleceğini biliyor olduğunu duyunca, içkisini bu adamın yüzüne fırlattığıdır.
  • komik olmayan bir fikra var bu arkadasla ilgili. yazalim da bulunsun.
    bridget bardot moskova'ya gitmis, brejnev'in konugu olmus. sormus bardot;
    - sen asiri derecede sevimli bir seysin leonid, neden sinirlari acip, vatandaslarinizin ozgurce seyahat etmesine imkan tanimiyorsun?
    tabii leonid durur mu, yapistirmis cevabi,
    + sanirim minik kus benimle yalniz kalmak istiyor.

derler ki, o diyaloga tanik olan gorbacov'un lekeli kafasinda bir ampul yanmistir..
  • kalın kaşlarıyla ünlüdür.
  • kolay mı! bizim televizyon kanalları, bana yıllar öncesinin sovyet kanallarını hatırlatıyor. ve sakalları ağarmış bir fıkrayı:

adam televizyonu açıyor: karşısında brejnev.

kanal değiştiriyor. ikinci kanalda yine brejnev.

üçüncüde, dördüncüde, beşincide, altıncıda hep o...

yedinci kanalı çevirdiğinde karşısına çıkan kgb'li general, belindeki silahı göstererek ekrandan adama doğru parmak sallıyor:

- bir kanal daha değiştirirsen, başına gelecek var!..

http://t24.com.tr/…izledim-bir-de-hocaefendiyi/8104
  • sovyetler birligi'nin kruscev'den sonra gelen, onun kadar toleransli ve baris meraklisi olmayan, saldirgan ve mudahaleci bir dis politika izleyen, stalin'in izinden giden, merkeziyetci, agir sanayi meraklisi, askeri guce onem veren, guzel isimli ve adini bir doktrine vermis olan lideri.
    (bkz: brejnev doktrini)
hesabın var mı? giriş yap