şükela:  tümü | bugün
 • ".. a painter paints pictures on canvas, but musicians paint their pictures on silence" diyerek olayi bitirmis kisidir.. bu quote u sigur ros un svefn-g-englar video videosunun hemen basinda karsimiza cikmakta..
 • 94 yaşındayken columbia recordsla beş yıllık kontrat imzalayan ancak bir sene sonra vefat eden, 1912-1941 yılları arasında philadelphia orkestrasının şefliğini yapmış 20. yüzyılın en önemli orkestra şeflerinden biri.
 • orkestra icin duzenledigi johann sebastian bach transkripsiyonlari iyi taninirlar. ornegin re minor toccata ve fug (bwv 565) transkripsiyonu sik calinir.
 • stokovski, leopold- (doğ. 1882) orkestra şefi. londra'da doğdu. aslen polonyalı bir ailedendir. org ve piyano öğrenimi görmüştür. orkestra şefi olarak ilk defa 1912 yılında cincinnati orkestrasını idare etmiştir. bir süre sonra philadelphia senfoni orkestrası şefliğine geçerek 1916-1936 yıllan arasında yirmi yıl aynı orkestranın şefliğini yapmıştır, iyi bir orkestra öğretmeni ve şefidir. modern amerikan müzikçilerinden çoğunun eserlerini ilk defa çaldırarak tanınmaları için çalışmıştır. radyoda birçok konserler idare etmiş, bazı batı müziği eserlerini plağa vermiş ve "fanta-sia" filminin müziğini aynı orkestra yani philadelphia senfoni orkestrası ile çaldırmıştır. bugün kendi kurduğu "ali american youth orchestra"nın başında bulunmakta ve çeşitli amerikan şehirlerinde konserler vermektedir. bach'm "toccata ve fug", liszt'in "ikinci macar rapsodisi" için yaptığı orkestra aranjmanları tanınmıştır.
 • bach'ın ünlü toccata&fugue in d minörünün enteresan bir orkestral düzenlemesini yapan ve bunu çek filarmoni, philadelphia orchestra gibi iki dev orkestrayla ayrı ayrı kaydeden şef. düzenlemenin ilginçliği stokowski'nin düzenlemeyi yaparken orkestrasyonda yalnızca barok dönem üslubunu kullanmamasıdır. parçanın bazı bölümleri klasik hatta romantik dönemi hatırlatmaktadır, fakat bu durum esere sonradan eklenmiş bir şey gibi değil eserin içinde var olanın yorumcu tarafından açığa çıkarılması olarak değerlendirilmelidir. bu yönüyle eserin bu hali bach'ın neden klasik batı müziğinin temeli kabul edildiğini iyi bir şekilde göstermekte adeta bir klasik müğzik dersi haline gelmektedir. evet bach var olabilecek her şeyi ortaya koymuştu, sonrakiler çeşitlemelerden ibaret, hatta belki çok sevdiğim rachmaninoff bile.
  bu düzenleme için çek filarmoni orkestrası ile olan yorumu tavsiye ederim. eserin o aşkın havasını ve dönemler ötesi özelliğini daha iyi yansıtıyor. supraphonedan çıktığı için cd olarak bulmak zor, lpsini bulmak maalesef daha da zor(ben bir yıl aradım). trt3'ün sık sık bu kayıdı çalması size fırsat sağlayabilir.
 • royal college of music mezunu orkestra sefi. philadelphia orchestra, new york city symphony orchestra, houston symphony, cek filarmoni, amerikan senfoni ve adini bile hatirlamadigim n tane orkestranin sefligini yapmis bir adamdir. sostakovic altinci senfoni kaydi dinlenesidir, sibelius kayitlari da epeyce un yapmistir, en son youtube'da birkaci endam ediyordu.
  benim kendisiyle tanisikligim ise disney'in fantasiasina dayanir. hatirlayan olursa, sayin mickey mouse kendisinin etegini cekistirerek "mr. stokowski!" diye o akilda kalan, atipik ince sesiyle ona seslenir. kirkinci yil edisyonunda bu sahneye ithafen james levine yonetimindeki orkestrayla da bu sefer 3d bir mickey ile ve goruntunun tamamiyla, sadece siluetlerle degil, ayni sahne tekrarlanmistir. ve fakat benim aklimda kalan o ilk fantasia'dir.
 • (bkz: baton)kullanmayan çok ünlü bir (bkz: orkestra şefi), bugs bunny'in kendisi ile ilgili bir bölümü bile vardır, bugs leopold kılığında sahneye geldiğinde batonları kırarak orkestrayı yönetmeye başlar.
 • orkestradan muhteşem sesler çıkarttırmış büyük şef.
 • klasik müzik tarihinde çok önemli bir yeri olan efsanevi orkestra şefi. kendisinin müzik tarihindeki önemi philadelphia orkestrası'nı dönemin en iyi orkestrasına dönüştürmesi veya yüzlerce çağdaş eserin ilk performanslarını vermiş olmasından ziyade artık kaybolmuş olan romantik stil yorumculuk anlayışına stereo ses düzeyinde tanıklık etmemize olanak sağlayan tek isim olmasından kaynaklanır.
 • "efsane" kelimesinin karsiliklarindan biri. evvelinde yazdigim bir hususla* dogrudan alakali olmasi acisindan su muazzam provasini paylasmak isterim: http://www.youtube.com/watch?v=mzuovqk_hxa

  bu da bonus track: http://www.youtube.com/watch?v=kuvycmpmsoa
hesabın var mı? giriş yap