şükela:  tümü | bugün
 • orjinal adi venus im pelz olan kitabin yazari.
 • mazohizm'e adını veren yazar. kurklu venus isimli kitabiyla taninmistir. kurk ve kadini ozdeslestirir ve bunu erkege aci veren bir noktaya oturtur.sevgilileri ve karisiyla yaptigi kolellik anlasmalari unludur.
 • leopold von sacher-masoch (1836-1895). masochism'e adini veren zat. kisisel yasantisindan alintilar yaptigi romani "venus in furs" ile taninir.
 • meshur santoz marianne faithfull, von sacer masoch'un soyundan gelmektedir.
 • (bkz: mazohizm)
  (bkz: mazohist)
 • marquis de sade la ruh eşi olduğuna inandığım lakin 25 yıllık bir çağ farklılığının gaflet ve dalaletine uğramış avusturyalı roman yazarı kişi. ve evet onbeşbininci kere, mazoşizm kitaplarında var olan kürk ve dövülme fetişi ile doğru orantılı olaraktan kendi isminden türetilmişdir.
 • kendisi ismini bu manada hiç kullanmamistir. terimin mucidi alman nörolojist baron richard von kraft-ebingdir.
 • neden masoch ve neden sade? kimse bu soruyu sormamıştır. (bkz: sade)
 • lvivde masoch kafenin önünde bir heykeli vardır. herkes, aman abi elini cebine atma onun, gibisinden üstü kapalı geyik yaptıktan sonra kontrol ettim. bildiğiniz penisi var. ben merakıma kurban oldum, siz olmayın.

  illa da bakıcam diyene:
  https://mobile.twitter.com/…tus/1091084873006235648
 • 1856 yılında erotik sayılan almanca bir kitap, wilhelm reinhard'ın ''lenchen im zuchthause'' adlı kitabı almanya'nın güneyindeki cezaevlerinde uygulanan cinsellik zeminli işkenceleri anlatıyordu. şiddet içeren cinsel muamelelerin hem uygulayan hem de bunlara maruz kalan kişiye şehevi tatmin sağladığını savunan ilk isim masoch idi.

  bu tuhaf herif ancak arzuladığı kadın tarafından dövüldüğünde, hakaret ve sövgü işittiğinde, her nevi aşağılandığında cinsel zevkini tamamlayabiliyordu. 29 ocak 1836'da galiçya'da doğdu; lemberg polis şefinin ve polonyalı aristokrat bir validenin evladıydı.

  krafft-ebbing 1886 yılındaki cinsel psikopati adlı kitabında bazı insanların acıdan ve aşağılanmadan zevk aldıkları sapma eğilimine mazoşizm adı verdi. psikanaliz bu olguyu saptadı ve erojen mazoşizm ile ahlaki mazoşizm arasında ayrım yaptı. masoch'un eğilimi daha çok erojendi. graz üniversitesi'ndeki tarih profesörlüğünde ve yazarlık meşgalesinde aşağılanma peşinde koşmadı, bilakis yükseliş gayesinde idi.

  kendi zamanının tuhaf adamı olan masoch'un kürklerden ve tüylü şeylerden zevk alması sebebiyle sevgililerini kürk içinde iç çamaşırsız görme hevesi vardı. ayrıca kendisinin kürk ve jartiyer koleksiyonu da mevcuttu. buyurgan ve merhametsiz dişilerden hoşlanıyor, azgınlıktan ve çaresizlikten yırtılana kadar sevgililerini başkalarıyla sevişirken seyretmekten keyif alıyordu. kısacası gavatlığın da doruğundaydı. (bu detay vesilesiyle mazoşizminin zaman zaman ahlaki tarafa da kaydığını görebilmek mümkün)

  adı sade kadar duyulmuş biri değil çünkü iyi bir yazar sayılmazdı.

  masoch'un kendisini gregor takma adıyla köle olarak servis ettiği fanny pistor'la ilişkisi kendi eliyle kaleme aldığı ve 1869'da ikisinin de imzaladığı akit ile başlamış oldu. bu akitte şöyle yazmıştı;

  ''bay masoch, madam fanny pistor'un hizmetçisi olmayı ve altı ay boyunca hem arzularına hem emirlerine kısıtlama koymadan cevap vermeyi kabul eder. işlenen tüm hatalar ve bütün ihmaller için, efendinin hizmetçisini istediği gibi cezalandırma hakkı vardır.''

  bu fetişin yahut fantezinin, artık adı ne ise gerçekleşmesi için italya'ya gittiler. ilaveten masoch, gavatlık ihtiyacı da tatmin edilsin diye aktör salvini ile pistor'un arasını yaptı. böylece onları sevişirken seyredebilecekti.

  kürklü venüs adlı romanı bu serüveni bağlama oturtan bir eserdi. bu eser o dönemlerde sade'ın eserleri gibi skandallara sebep olmaz çünkü masoch burada yasak arzudan ziyade karakter bozukluğunu işler.

  kısa keselim, babası ölünce sağlam bir mirasa konar ve aurore rümelin ile 1872 yılında kasım ayında evlenir. ancak bayan rümelin, masoch'u biraz fazlaca aldatır ve masoch bu sebeple rümelin'le yollarını ayırır. buradan gavatlığın da bir sınırı olduğunu görebiliyoruz veya masoch ayrılmak için bahane arıyordu.

  bu ayrılıktan sonra yazarlık yaptığı dergide sekreter olan hulda meister'le evlenir ve lindheim şatosu evleri olur.

  9 mart 1895 yılında delilik krizleri sebebiyle -kendini kedi zannettiğine ve hulda'yı ısırıp tırmaladığına dair rivayetler mevcut- mannheim'da bir akıl hastanesine kapatılır ve ölene kadar burada kalır. zaten aynı yıl içinde de ölür.

  allah taksiratını bağışlasın müdür.