• los angeles film eleştirmenleri birliği’nin kutsal motorlar’a yabancı dilde en iyi film ödülü’nü verdiği geceye katılamamis; fakat filmin 'yabancı dil' kategorisinde ödül almasına istinaden çok güzel bir mesaj göndermis:

“merhaba, ben leos carax, yabancı dilde filmlerin yönetmeni. tüm yaşamım boyunca yabancı dilde film çektim. yabancı dilde filmler aslında tüm dünyada çekiliyor, ama amerika hariç. amerika’da sadece yabancı dilde olmayan filmler yaparlar. yabancı dilde film yapmak çok zor bir iştir; çünkü normal dili kullanmak yerine yabancı bir dil üretmek zorunda kalırsınız. ama gerçek şu ki, sinema zaten hayatın diğer tarafına geçmesi gereken insanlar için yaratılmış bir yabancı dildir. iyi geceler.”

kendisini niye seviyoruz bu mesajda acik secik gostermis...

ayrica istanbullulara fantastik mujde. carax !f istanbul'da gösterilecek holy motors / kutsal motorlar filmini sunmak için istanbul'a geliyor!

http://ifistanbul.com/…eos-carax-istanbula-geliyor/

cok sanslisiniz cakallar!
  • vatanım sinema diyen hayalci. salt'taki söyleşide her şeyin farkında gibiydi. tam da bu yüzden hiçbir şeyden emin değildi.

"sevgilinizle sevişiyorsunuz. ondan sonra insanlar size sorular soruyor. nasıldı? şurası neden böyleydi? hangi pozisyonlar vardı? filmlerim hakkındaki sorular da bana işte böyle geliyor".
  • leos carax'ın 2014 tarihli kısa filmi gradiva'sı ve sineması hakkında, kapsamlı bir psikolojik ve sanat tarihsel yazı içün tık. carax, freud ve bowie düzleminde bir sinema, persona ve kendilik okuması. 20. yüzyılın başı ve sonundan.
  • fransız sinemasındaki 'yeni yeni dalga'nın en atak yönetmenlerinden (diğerleri beineix ve besson). bilhassa 'kötü kan' ve 'köprüüstü aşıkları' adlı filmleriyle memleketimizde de hatırı sayılır bir hayran kitlesi edinmiştir kendileri. son filmi olan 'pola x' ise her nedense bize kadar ulaşamamıştır. kuşağının en yetenekli, en romantik ve hayal gücü en sınır tanımayan yönetmeni. ebedi gençliğin sırrını çözmüş olduğu rivayet ediliyor.
  • alexander oscar dupont kısa filmlerinin ardından, yönetmen ve senaristliğini yaptığı boy meets girl’in jeneriğine leos carax olarak adını yazdığında 24 yaşındaydı. cannes ve new york film festivalleri’nde büyük yankı uyandıran bu siyah beyaz film, paris’te yaşanan bir aşka değinirken gösterişli anlatım diliyle de yeni dalganın soluğunu taşıyordu. carax’ın, oyuncusu denis lavant’la uzun yıllar sürecek beraberlikleri de bu filmle başlıyordu. lavant, onun öykülerinin içinde kaybolabilecek ideal bir yüzdü; alabildiğine çirkin ama çarpıcıydı, farklıydı, her ifadesiyle kimsesizliği çağrıştırıyordu. tıpkı carax gibi....
  • boy meets girl, leos carax'ın ilk filmi olmasının ötesinde, aynı zamanda sıkça anlattığı "karşılaşmalara" da iyi bir giriştir. sonra zaten muavis sang ve les amants du pont neuf'la tozutmuştur kendisi. tokyo'yla attığı ısınma turundan sonra geçirdiği kurak on yılın acısını çıkaracak bir film yapsa fena olmaz bence.
  • yetenekli, çok yetenekli bir yönetmendir. 1960 doğumludur. 20 yaşında başlayan kariyerinde sadece beş film çekmiş. beş tane de kısa film. fazla film çeken birisi değil ne yazık ki. 1999'da gösterilen pola x ile kötü eleştiriler alınca bu seneye kadar uzun metraj film çekmedi. malick gibi uzun aralar vermesiyle ünlendi denebilir. holy motors'u şahsen epey merak ediyorum. hele o fragmanından sonra. cannes'da gösterildikten sonra epey olumlu eleştiriler aldı.
    en önemli filmi köprüüstü aşıkları diye bilinen the lovers on the bridge/les amants du pont-neuf. en iyi filmidir. holy motors ile bu filmi aşabilmiş mi merak ediyorum. umarım divx'ini çok beklemeyiz. zira holy motors'un bizde ticari gösterime çıkacağını hiç sanmıyorum.
  • cinemania.es sekiz şarkıda leos carax filmografisi şöyle sıralamış:
    fransız film yapımcısının, görüntüleri ve müziği mümkün olan en patlayıcı şekilde birleştirme konusunda uzman olduğunu da eklemiş.
    1 holiday in cambodia | dead kennedys ~ chico conoce chica* (1984)
    carax'ın ilk uzun metrajlı filmi.
    2 modern love | david bowie ~ mauvais sang* (1986)
    bu da ikinci filmi
    3 danubio azul | johann strauss ~ los amantes del pont-neuf (1991)
    4 famous blue raincoat | leonard cohen ~ sans titre (1997)
    kısa filmi de şuraya ekleyelim
    5 light | scott walker ~ pola x (1999)
    6 quelqu’un m’a dit | carla bruni ~ quelqu'un m'a dit (2002)
    7 godzilla | akira ıfukube ~ merde, dentro de tokyo (2008)
    8 who were we? | kylie minogue ~ holy motors (2012)

link
  • her filmini edinmek istediğim sıradışı yönetmen.. dvd leri çıksııın artıııkk memleketteee..
  • carla bruni'nin quelqu'un m'a dit albumune ismini veren, pek tatli acilis sarkisinda adina rastladim. sozleri carla bruni'yle birlikte yazmislar.
    simdi, bu leos carax o bildigim ve kucuk capli hayrani oldugum yonetmen midir bilmiyorum ama, yani bu sarkiyi yazana da ayrica saygi besledigime gore, eh oldu iste.
    amaaan, quelqu'un m'a dit sarkisinin soz yazarlarindan biri iste, budur tanim...
hesabın var mı? giriş yap