şükela:  tümü | bugün
86 entry daha
  • guppy (lepistes) doğal olarak nehirlerde ve güney amerika göllerinde bulunan tatlı su tropik balıklarının küçük, renkli bir türüdür. barbados, brezilya, guyana, hollanda antilleri, trinidad ve tobago ve venezuela'da yaklaşık 300 farklı çeşitte lepistes (guppy) yayılmıştır.
    lepistes, diğer balık türlerinden daha küçük, renkli ve daha kolay tuttuğu için dünyanın en popüler akvaryum tropikal balık türlerinden biridir. guppy genelde esaret altında 3-4 yıl ve vahşi doğada biraz daha yaşar.

    onlar adını, onları akvaryum ticaretine sokan robert john lechmere guppy'ye borçludurlar. lepistes o zamandan beri göz alıcı renkleriyle erkekler ve canlı doğuran dişi balıklar olarak bilinen çok popüler akvaryum balıkları haline geldi. ancak lepistesler, ekoloji, genetik ve cinsel seçimin incelenmesi için önde gelen model sistemlerden biridir. guppy şimdi adaptif karakterlerin fonksiyonel genomik için önemli bir modeli olmaya hazırlanıyor.

    lepistesler üretken canlılardır, canlı doğuran türü içerisindedirler. bir erkek ve dişi birlikte kalırsa neredeyse kesintisiz olarak yavru verirler. her iki balık da yetişkin, sağlıklı ve çok yaşlı olmamalıdır (lepisteslerin bilinen ömrü 2-3 yıldır, -maksimum 4 yıl- böylece üreme için en az 3 aylık olmalıdır). dişi lepistes yaklaşık 3 aylıkken olgunlaşır, erkekler biraz erken olgunlaşırlar. yaratılışlarından ötürü erkekler, yüzgeçlerini yayarak ve bedenlerini kıvırarak (dans ediyor gibi) dişinin etrafında bir kur yapma içgüdüsü sergileyeceklerdir. dişi döllendikten sonra, gebelik süresi sona erene ve dişi doğum yapana kadar, 28 ila 30 gün arasında sürecektir. karnı gebelik döneminde hızla büyür, sonunda büyük bir keseye benzeyebilir. buna ek olarak, gebelik bölgesi dişi hamile kaldığında netleşmeye başlayacaktır. lepistes yavrularının korunması için akvaryum içinde saklanma alanları (canlı bitkilendirme) yapılmalıdır.

    bir bitki örtüsü, sadece yeni doğanların hayatta kalma oranlarını arttırmakla kalmaz, (doğal olarak saklanacakları bir alan oluşturur) bu, guppy'leri yetiştirmek için idealdir, ve doğal ortamlarını da taklit eder. vallisneria spiralis, echinodorus amazonicus, cabomba furcata gibi bitkiler, lepistes tankları için mükemmel bir seçimdir, çünkü düzgün büyümesi durumunda güzel manzaralar ve seyir zevki oluştururlar. bu türler oldukça büyür, dolayısıyla arka plan bitkileri olarak uygulanmalıdır.