şükela:  tümü | bugün
  • stefan zweig'in amok ko$ucusu (amok novellen einer leidenschaft) kitabinda bulunan hikayelerden biri. safi me$e bir bunyeyi dahi hayatin nasil da titretip, bu bunyeye hormon salgilatabilecegini (yillarca dokunulmadigindan partikulleri dibine birikmi$ bir cozeltinin, calkalaninca partikullerin her bi yana dagilmasina, nufuz etmesine benzetir bunu zweig); ayni bunyenin -yenicek- kazandigi hisleriyle gectigi eylemlerin de nasil ki$inin yikimina neden olabilecegini anlatir.
    leporella, hikâyenin kahramani crescenz'in lâkabidir.
  • zweig'in film yapılası eserlerinden biri.

bir aşk öyküsü.
  • okuduğum en güzel 10 öyküden biri olabileceğini iddia ediyorum. leporellayı okurken gözlerime inanamadım. zihinsel engelli olduğunu düşünebileceğiniz, dünyanın en sıkıcı, en itici karakterini anlatıyor zweig. ama öyle bir anlatıyor ki, bundan daha ilgi çekici bir şekilde anlatılabileceğine ihtimal vermiyorum. hayatını kırsalda geçiren donuk zekalı bir kadının, bir baron'un evinde çalışmaya başladıktan sonra küçük ama garip hayatının nasıl açıldığını ve psikopatik bir düzeye geldiğini, bambaşka metaforlarla ve kahkahalarla güleceğiniz bir muziplikler anlatıyor. bu öyküyü okuyup da hastası olmayan birini hayal edemiyorum.

(bkz: #63071730)