şükela:  tümü | bugün
 • biriktirdiği tüm altınları gökkuşağının sonunda bir küpte sakladığı rivayet edilir. kendisini yakalayan kişinin serbest bırakması karşılığında 3 dileğini yerine getirecektir.
 • küp küp altın peşindedir kimi
  leprikonla yarışır ruhunun kemi
  işbu gökkuşağının renkler cemi
  bağlayıp sana kadarki mesafemi
  kutsar aramızdaki aşk-ı kadimi
 • irlanda mitolojisinde irlanda adası'nda yaşadığına inanılan yeşil giyinen, ayakkabıcılıkla uğraşan küçük vücutlu cinler. irlandalı mitoloji araştırmacılarına göre kelt ırkı insanların irlanda adasına ayak basmadan önce burası leprikonların ortak yaşam alanıydı.

  mitolojiye göre leprikonların boyları ortalama 90-92 cm'dir. leprikonlar ve diğer yaratıklar kelt ve kelt öncesi tarihin birer sembolüdür.

  ayakkabı yapımıyla para kazandıkları, çok zengin oldukları ve savaş zamanında birçok hazine gömdükleri söylenir. bir efsaneye göre, bir leprikon'a gözlerinizi kırpmadan baktığınız sürece kaçamayacak, ancak gözünüzü kırptığınızda ya da başka yöne çevirdiğinizde, anında yok olacaktır.
 • özgürlüğü pahasına yapamayacağı hiçbir şey olmayan, gerektiğinde canından bile çok sevdiği altınlarını dahi feda etmeyi göze alabilen ayakkabıcı makyavelist cin.

  •leprikon, irlanda mitolojisine özgü bir tür elf ve gnome'dur.

  •ismin etimolojisine ilişkin birkaç teori var, irish gaelic bir kelime olan luprachán bunlardan biri. "küçük ruh" manasına geliyor. bu varlıkların kısmen fiziksel ve kısmen ruhsal olduğu düşünüldüğünden, bu son terimin "yarım beden" veya "küçük beden" anlamına geldiği düşünülmekte. collins english dictionary tarafından kabul edilen etimoloji bu. oxford english dictionary ise "leath bhrógan" kelimesini etimoloji olarak kabul eder. irlanda'nın ayakkabı perileri olarak tasvir edilmişlerdir. en büyük eğlencelerinin insanlar için ayakkabı üretmek olduğu da kayda geçmiş. thomas middleton ve thomas dekker'ın "the honest whore" adlı eseri sayesinde, leprikon kelimesi ingiliz dilinde ilk kez 1604 yılında görülür; yüzyıllar boyunca ingiliz dili leprikonları "leprechawn, lepracaun" ve "lubberkin" gibi birkaç alternatif heceleme ile tanımlar.

  •leprikon, buruşuk ve kibirli küçük bir adam olarak tasvir edilmiştir ve genellikle süslü bir şekilde giyinmiş görünür. yeraltı krallığının manevi güçleriyle de ilişkilidir, bu nedenle gizli hazineleri bilir ve çok zengindir. bir ölümlü tarafından yakalandığı takdirde, leprikon özgürlüğüne geri kavuşmak pahasına, karşısındakine büyük zenginlikler vaad eder. klasik ikonografide leprikonlar, şakacı ve esprili yaşlı erkekler olarak tasvir edilir.

  •genellikle zararsız yaratıklar olarak kabul edilirler. ekseriyetle yalnız yaşarlar. büyük konuşma yeteneğine sahip olduğuna da inanılıyor. bu cinlerle ilgili modern klişe neredeyse hiç değişmez: bir metreden daha az bir erkek olmaları, zümrüt yeşili bir ceket giymeleri, tokalı yün pantolonu, diz üstü çorabı, deri ayakkabısı, "tam o'shanter" adlı tricorn şapkası ve deri iş önlüğü.

  (vaktiyle irlanda kökenli bir italyan ile hummalı bir şekilde bu yeşil cinleri konuşmuştuk, dün bir dizi sayesinde yeniden gündem olmuş, kayıtsız kalamadım.)
 • (bkz: leprechaun)