şükela:  tümü | bugün
 • ilk kez 1954 yılında çekilmiştir fransız yapımı ve yönetmeni henri georges clouzot'dur.hitchcockla kapışır.
 • diabolique'in orijinali.
 • fransız edebiyatında, dekadans döneminin, önemli yazarlarından barbey d'aurevilly'nin romanı.
  filmin bu romanla bir ilişkisi yok.
 • les diaboliques (celle qui n'était plus) adıyla 1952'de yayımlanmış boileau-narcejac romanı.. clouzot bu romandan yola çıkarak diabolique'i çekmiştir..
 • korku sinemasından kaybolan ceset, gece odada beliren yabancı gibi klişeleri yaratıcı bir biçimde ödünç alıp, havuz ve küvet gibi kolay kolay eskimeyecek korku araçları hediye etmiş, şaşırtıcı bir başyapıttır orjinali. en ilginç sahnesi ise fotoğrafta beliren hayalet esprisini çok farklı ve etkileyici bir şekilde sunduğu okul fotoğrafı bölümüdür. yeniden yapımlarının her biri, bir öncekini aratır niteliktedir.
 • les diaboliques (ingilizceye she-devils olarak cevrilmistir) barbey d'aurevilly'nin 1874 yilinda yayimlanan oyku kitabi. kitapta diabolik, seytani kadinlari anlatan alti oyku bulunur. oykuler tamamen birbirinden bagimsiz olsalar da anlati icinde anlati, dandy erkek karakterler, seytani kadin karakterler, suc, erotik vahset, gunah, devrim ve napolyon sonrasi fransa, onemini yitiren (ki barbey bundan son derece rahatsizdir) aristokrasi ve normandiya (kuzey fransa) gibi oykulerde tekrarlanan konular oykulerin belli bir sistemi olduklarini gosterir.
 • 1955 yapimini dun gece gerile gerile izledigim film. eskiden, ulan eski filmlerden ne gerilecem, ne efekt var ne dogru durust senaryo derdim, hitchcock filmleriyle azda olsa seneryo konusundaki dusuncelerim oldukca degisti (bkz: stage freight) (bkz: i confess) (bkz: rebecca), ama diabolique efektleriyle de adami tirstiriyo be. hele son 20-25 dakkasinda acaba gece gece degil de gunduz mu seyretsem bile oldum
 • orta halli kapasiteli roger ebert'in söylediğine göre, bu filmi izleyen bir adam alfred hitchcock'a bir mektup yazıp şunları demiş: "kızım diaboliques'i seyrettikten sonra banyo yapmaktan korkuyordu. şimdi de sizin çevirdiğiniz psycho 'yu seyretti, artık duşa girmekten de korkuyor. şimdi ben ne yapacağım?" alfred amca da cevabı yapıştırmış: "kuru temizlemeciye gönderin!"

  hikayenin orjinali: the famous story: a man wrote to alfred hitchcock: "sir, after seeing `diabolique,' my daughter was afraid to take a bath. now she has seen your `psycho' and is afraid to take a shower. what should i do with her?" hitchcock replied: "send her to the dry cleaners."
 • konuya kendini kaptırırsan bir süre sonra filmin siyah beyaz olduğunu bile farketmiyorsun. (bkz: :valla bak) kaldı ki konuya kendini kaptırmaman mümkün değil. filmin sonunu tahmin etme gibi bir hastalığın varsa, bu filmin tadını kaçırmamak için bunu yapma.

  önceki hayatımda kedi olduğum için olsa gerek, suyu pek sevmem, bu filmden sonra yıkanmayı da havuzu da sevmeyeceğim artık.

  seyreden, seyrettirin, tartışın, tartıştırın.
 • --- spoiler ---
  bu filmde dedektiflik yapan emekli bir polis anlaşma bile yapmadığı biri adına ihbar bile edilmemiş bir olay hakkında ve olayla ilgili kimsenin rızası olmaksızın tanık sorgulamada bulunabiliyor, delil topluyor, hatta gece vakti bir yatılı okulda izinsiz dolanabiliyor. suçüstü yaparak sizi tutukluyorum ülen raconu kestiğinde katil çiftimizde asıl biz seni şuan karakola pedofili şüphelisi olarak rapor ediyoruz dese mesela gece vakti erkek çocuklarının yatakhanesinin de bulunduğu bir binada ne aradığını hiç bir şekilde belgeleyemez. o venezuela’lı kadın da öldü mü ne oldu o da belli değil pis bir şekilde ucu açık bitirmişler. yoksa onlarda dedektifle karşı atak mı yaptılar acaba belli değil? büyük bir ihtimalle öyledir.
  --- spoiler ---
27 entry daha

hesabın var mı? giriş yap