*

şükela:  tümü | bugün
  • ismail'in hayaletleri. 70. cannes film festivali'nin açılış filmi. cotillard ve gainsbourg severleri tatmin edecek gibi bir havası var. teaserı gelmedi ama sahne arkası görüntüler şöyle.
    edit: gösterimi yapıldı, teaserı geldi. güzele benziyor.
  • son yıllarda izlediğim en kötü festival filmi olduğuna karar verdiğim, türkçe dağıtım ismi ismail'in hayaletleri olan fransız filmi.

oyuncu kadrosu oldukça güçlü ve performansları ile göz dolduruyor ama yönetmen ne çekeceğine karar veremediği için film tam bir keşmekeş halini almış. bu kadar kopuk bir kurgu ve anlamsız diyaloglarla dolu bir senaryoya en son ne zaman denk geldim bilmiyorum.

--- spoiler ---

filmin ilk yarısı sıkıcı ve bilindik bir olay örgüsü ile ilerlerken gitgide yalpalamaya başlıyor ve ikinci yarısında tamamen dağılarak sanki tutkal ile alelacele tutturulmuş hissiyatı veren yeni bir olay örgüsüne geçiyor. ilk yarısı oldukça kasvetli ve ciddi iken, ikinci yarıda yer yer komedi ögeleri karşımıza çıkıyor. sahneler birbiri ardına atlıyor, mekanlar ve zaman değişiyor ama takip etmek mümkün değil. karakterler derinlikten yoksun, kimin neyi neden yaptığını anlamak mümkün değil.

en saçması ise ismail'in yazmaya çalıştığı ivan daedalus karakteri ve onu filmleştirme çabası ki ana hikâyeye hiçbir katkısı olmayan eğreti bir hâl alıyor. bu karakterin gerçekte kardeşi olmasına rağmen onun senaryoda mı yoksa gerçek hayatta mı olduğunu anlayamadığımız sahneleri tam anlamı ile kurgusal bir kalabalık.

filmin içinde yönetmenin kendi filmini anlatırken sahneler ve kurgular arasında atladığı bir bölüm var ve ironik bir biçimde kendi filmi için de geçerli bir benzetme olmuş.
    --- spoiler ---

velhasıl, daha da bozmaz dedim ama çok bozduve büyük bir hayal kırıklığı ile çıktım salondan.