şükela:  tümü | bugün
 • lüksemburglu anne fontaine tarafından yönetilen, başrollerinde lou de laâge, agata buzek ve ida'dan tanıdığımız agata kulesza'nın oynadığı film. türkçesi "masumlar" olan film, erkeklerden, erkeklikten, savaştan, militarizmden ve dinden bir kere daha nefret etmek için "ideal".

  kasvetli atmosferi, hikayenin ağırlığı, oyuncuların başarılı performansları ve bakış açısıyla mutlaka izlenmesi gerek.

  imdb sitesi
 • ikinci dünya savaşı sırasında toplumun dinini, inançlarını ve ahlakını dramatik bir şekilde işleyen, gerçek olaylardan esinlenilmiş güzel bir film.

  --- spoiler ---

  bu film proleter sosyalist kesim ile hristiyan kesmi bir araya getiriyor. bir yandan baskılar ve dogmatizmle dolu hristiyanlığı eleştirirken diğer bir yandan da, özellikle mathilde' nin hastanede bulunduğu zamanlardaki stresli, endişeli ve boşluk içinde olan haliyle kilisede bulunduğu huzurlu halini karşılaştıracak olursak (hristiyan propogandası ağırlıklı olarak) ateizm düşüncesinin boşluğunu göstermeye çalışmış.
  kasvetli atmosferin baş rahibenin otoritesini kaybetmesi ile yerini daha canlı renklerin bulunduğu sahnelere bırakması da dinin baskısız, özgür bir ortamda da yaşanabileceğini vurgular.
  --- spoiler ---

  filmi güzel kılan bir diğer unsur da mekanları, dekorları, kostümleri çok iyi seçmiş bir sanat yönetmenine sahip olmasıdır.
  kısacası dini, felsefi, siyasi bütün gerici fikirlere karşı kadın dayanışmasını anlatan, izlenilmesi gereken bir filmdir.