şükela:  tümü | bugün soru sor
 • paris'te bulunan, içinde pek çok farklı yapı barındıran, büyük ölçüde fransa'nın askeri tarihiyle ilintili olan bir anıttır. 24 şubat 1670 tarihinde, xıv. louis'nin emriyle yapılmasına karar verilmiştir.
  monarşinin savunması için canını verenlerin onuruna ve xıv. louis döneminde gazi olan, kanlarını akıtan askerlerin kalan günlerini sükûnet ve rahatlıkla geçirebilmeleri gayesiyle inşa edilmiştir. günümüzde de gazileri ağırlamaya devam eden anıt, askeri nekropol ve çok sayıda müze dahil olmak üzere pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır.
  ıv. henri ve ııı. henri'nin bir projesi olan les ınvalides xıv. louis tarafından, 1670 yılında hayata geçirildi. askeriye'nin gazilerine yardım amaçlı yapılması planlanan les ınvalides, monarşinin savunması için canını veren ve kanlarını akıtan insanlar, kalan günlerini sükûnet ve rahatlıkla geçirebilmesi için diye xıv. louis bir not yazmıştır.
  inşaatı paris şehrine bağlanmadan önce küçük bir kasaba olan grenelle'de başlamasına karar verilmiştir. yetki, françois michel le tellier de louvois tarafından, libral bruant adındaki fransız mimara verilmiştir.
  libral bruant'ın düşüncesinde krallık kur olan büyuk bir kurun etrafına dört tane kur yapmaktı. çalışmalar mart 1671 tarihinden şubat 1677 tarihine kadar hızlı bir şekilde sürmüştür. ikâmet eden ilk insanlar ekim 1674 tarihinde gelmiştir. ancak bir seneden az bir süre sonra, krallık kurun arka tarafı yıkılmıştır, yerine temeli büyük kubbe olacak malzemeler konmuştur.
  kilisenin inşaatı libral bruanta verilmiştir, ancak 1676 yılında projesi beğenilmeyerek, giriş ve revir sektörlerin mimarlığını yapan jules hardouin-mansart kilisenin yapımının mimarı olarak atanmıştır. kilisenin inşaatı 30 yıl sürmüş ve 28 ağustos 1706 tarihinde bitmiştir ve anıttın anahtalar jules hardouin-mansart tarafından xıv. louis'e verilmiştir. bina, devamlılığı olmasına rağmen, aslında çift bina olarak yapılmıştır : nef askerlerin kilisesi olarak anılmaktadır ve sunağın bulunduğu bölüm ise kubbenin kilisesi olarak geçer. 1873 yılında iki bina arasına cam yerleştirerek resmen ikiye ayrılılmıştır.
  hôtel national des ınvalides, bir kilise, bir üniforma yapım evi, bir basımevi, yaşlı askerler için bir misafirhane (bugünkü adıyla huzur evi) ve bir askeri hastane bulunmaktaydı.
  15 temmuz 1804 tarihinde, les ınvalides kilisesinde şatafatlı bir resmi tören dünzenlenmiştir : bu törende napolyon bonapart legion d'honneur nişanını yetenekli subaylara ilk kez vermiştir.
  les ınvalides,1872 yılında topçuluk müzesi ve 1896 yılında tarihi ordu müzesi ile iki müze inşaa edilmiştir. bu iki müze 1905 yılında birleştirilerek, musée de l'armée (askeriye müzesi) olmuştur.
  bugünlerde bile hôtel national des ınvalidesde fransız ordusuna mensup yüze yakın emekçi ve gazi barındırıyordur.
  13 eylül 2008 tarihinde, xvı. benedictus les ınvalides alanında 260.000 kişiye bir ayin düzenlemiştir.

  saint-louis-des-ınvalides katedrali
  ınvalides hastanenin pansiyonerlerini ağırlamak amacıyla inşaa edilen ınvalides şapeli, katedral "rütbesine" yükseltilmiştir. katololik askeriyenin piskoposunun merkezi ilan edilmiştir.
  jules hardouin-mansart tarafından hazırlanan binanın planı basittir : kare şekili alan planın içinde yunan haç bulunacaktı. içten bakıldığında katı bulunmayan ancak dıştan binanın yüzü iki seviyeye ayrıldığını görmek mümkündür. silindir şekili alan bir sütunün üstünde duran kubbenin ikinci katı büyük camlarla süslendirilmiştir. katedral, klasisizm mimarlığını tam temsil etmemektedir : eğri lentolu yüksek camlar, silindirsi sütunun alt kısmını saran ikişer sütunleri sarmaktadır ; bu ikişer ikişer şeklinde dizilen sütunler, klasisizmde olduğu gibi kubbenin ana yönlerine değil, iki çarpı iki şeklinde yerleştirildiler ; bu şekilde kubbenin daha dayanıklı olması bekleniyordu. ve aynı sebebten dolayı, silindirsi sütunun üst kısmına, çift sütunlerin üstüne küçük bezeme kıvrımı inşaa edilmiştir.
  yumurta biçiminde olan ve etrafı ateş şeklindeki çömleklerle süslendirilen kubbe, altın motiflerle ve okülüslerle kaplanmıştır. üzerinde ise lanterno bulunmaktadır. küçuk, kare şeklindeki lanterno kilisenin cephesine göre biraz eğri durmaktadır, ve köşerlerine üstünde heykel olan sütunlar vardır. lanternonun üstünde, üstünde haç olan ince bir dikilitaş vardır.
  eski geleneklere dayanarak, tonozun altına düşmanların bayrakları sergilenmektedir. ilk konsolos, tolentino antlaşmasından sonra italya tarafından fransa'ya verilen şaheserleri orada sergilemek istemiştir ; ancak davidin tereddütleri ve mimar pierre fontaine'nin tavsiyeleriyle düşmanlardan alınan bayrakları sergileme kararı burdan almıştır.
  altınla kaplanmış kubbe, paris'in payzajında tam bir işaret noktası halindedir.
  kuzeyde, les ınvalides anıttın kurları, avusturya ve finlandiya büyükelçilerin, ve dışişleri bakanlığın bulunduğu büyük bir meydanla kendi sınırlarını aşmaktadır. ucunda ise tekerlekli patenciler için çimentolanmış iki alan bulunmaktadır.
  ınvalides meydanın ucunda, sen nehri ııı. alexandre köprüsünden geçilerek, petit palais ve grand palais'ye ulaşılmaktadır.
  l'alignement de canons sur l'esplanade est hautement symbolique. ces canons sont en effet pointés vers le palais de l'élysée pour rappeler à son locataire qu'en france c'est le peuple qui est souverain et qu'il peut à tout moment reprendre les armes.
  meydandaki namluların dizilişinin ve élysée sarayına doğru yönlendirilişinin sembolik anlamı vardır : fransa'da halk egemendir ve her zaman silahları tekrar ele geçirebilir. bu da élysée sarayında oturanlar için bir uyarıdır.

  askeri panthéon
  çok sayıda ünlü fransız askerlerinin mezarları les ınvalides anittında bulunmaktadır.

  kaynak
 • les invalides askeri pantheon'una defnedilen önemli kişiler;
  napoleon bonaparte (1861) yapının merkezindeki lahdi
  henri gatien bertrand (1840)
  joseph bonaparte kabri
  jérôme bonaparte
  napoleon ıı
  henri de la tour d'auvergne, vicomte de turenne
  vauban's heart
  géraud duroc
  thomas bugeaud
  françois canrober
  claude joseph rouget de lisle
  ferdinand foch kabri
  pierre auguste roques
  marshal lyautey
  philippe leclerc de hauteclocque
  jean de lattre de tassigny
  general robert nivelle
  general charles mangin
  marshal de macmahon
  marshal leclerc de hauteclocque
  marshal general turenne (1800)
  general lasalle (1809)
  general lariboisière (1812)
  marshal bessières (1813)
  marshal jourdan (1833)
  marshal lobau (1839)
  general bertrand (1844)
  marshal valée (1846)
  admiral duperré (1847)
  general duroc (1847)
  marshal sérurier (1847)
  general duvivier 1848
  marshal bugeaud (1849)
  marshal sébastiani (1851)
  marshal exelmans (1852)
  marshal saint-arnaud 1854
  admiral hamelin (1864)
  marshal pélissier, duke de malakoff (1864)
  marshal regnaud de saint-jean d'angély (1870)
  marshal baraguay d'hilliers 1878
  marshal canrobert 1895
  general paul edouard arnoux, commandant des ınvalides (1891–1902)
  general lasalle (1897)
  claude joseph rouget de lisle, composer of la marseillaise (1915)
  general roques (1920)
  general louis de maud'huy 1921
  general humbert 1921
  general maistre 1922
  marshal maunoury (1923)
  general malleterre 1923
  general de mitry 1924
  admiral boué de lapeyrère (1852–1924)
  general lanrezac (1925)
  general putz 1925
  general baucheron de boissoudy (1926)
  general gérard (1926)
  general ruffey 1926
  general de langle de cary 1927
  marshal fayolle (1928)
  general sarrail (1929)
  vice-admiral gauchet (1931)
  general pau 1932
  vice-admiral fournier 1934
  general cordonnier 1936
  admiral guépratte 1939
  admiral ronarc'h 1940
  general guillaumat 1940
  general d'amade 1941
  general d'urbal 1943
  marshal franchet d'espèrey (1942)
  general henrys 1944
  marshal leclerc de hauteclocque 1947
  general henri giraud 1949
  general duchêne 1950
  general houdémon 1959
  general kientz 1962
  general monclar (1964)
  marshal juin (1967)

  yalnızca kalbi bulunanlar
  jean beryrand, lord of senneric 1691
  general jean-baptiste kléber
  general jean-joseph ange d'hautpoul 1807
  major general de bisson 1811
  major general jean baptiste eblé (1813)
  lieutenant general baraguey d'hilliers (1813)
  marie maurille de sombreuil, countess of villelume (1823)
 • savaşlarda yaralanan askerler daha rahat istirahat edebilsinler için 1670 yılında xıv. louis'in emriyle inşa edilen yapı. içinde askeri nekropol, anıt, üniforma dikimevi, huzurevi, basımevi, napoleon bonaparte'ın mezarı, askeri hastane ve çok sayıda müze barındıran altın kubbeli bir şapel vardır. birebir olmasa da klasisizm mimarisini andırır.

  kuzeyindeki büyük meydanda, fransa halkının egemenliğini sembolize eden, namluları èlysèe sarayı'na dönük yanyana dizili toplar vardır.