şükela:  tümü | bugün
 • paris'te bulunan, içinde pek çok farklı yapı barındıran, büyük ölçüde fransa'nın askeri tarihiyle ilintili olan bir anıttır. 24 şubat 1670 tarihinde, xiv. louis'nin emriyle yapılmasına karar verilmiştir.

  monarşinin savunması için canını verenlerin onuruna ve xiv. louis döneminde gazi olan, kanlarını akıtan askerlerin kalan günlerini sükunet ve rahatlıkla geçirebilmeleri gayesiyle inşa edilmiştir. günümüzde de gazileri ağırlamaya devam eden anıt, askeri nekropol ve çok sayıda müze dahil olmak üzere pek çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

  iv. henri ve iii. henri'nin bir projesi olan les ınvalides, xiv. louis tarafından, 1670 yılında hayata geçirildi. askeriye'nin gazilerine yardım amaçlı yapılması planlanan bu yapı, monarşinin savunulması için canını veren ve kanlarını akıtan insanların naaşları da sükunet ve huzur bulabilsin diye xiv. louis bir not yazmıştır.

  inşaatın, paris şehrine bağlanmadan önce küçük bir kasaba olan grenelle'de başlanmasına karar verilmiştir. yetki, françois michel le tellier de louvois tarafından, libral bruant adındaki fransız mimara verilmiştir. çalışmalar mart 1671 tarihinden şubat 1677 tarihine kadar hızlı bir şekilde sürmüştür. ikamet eden ilk insanlar ekim 1674 tarihinde gelmiştir. ancak bir seneden az bir süre sonra, yapının arka tarafı yıkılmış, yerine temeli büyük kubbe olacak şekilde düzenlenmiştir.

  kilisenin inşaatı libral bruant'a verilmiştir, ancak 1676 yılında projesi beğenilmeyerek, giriş ve revir sektörlerin mimarlığını yapan jules hardouin-mansart, kilisenin yapımının mimarı olarak atanmıştır. kilisenin inşaatı 30 yıl sürmüş ve 28 ağustos 1706 tarihinde bitmiştir ve anıttın anahtalar jules hardouin-mansart tarafından xiv. louis'ye verilmiştir. bina, devamlılığı olmasına rağmen, aslında çift bina olarak yapılmıştır : nef, askerlerin kilisesi olarak anılmaktadır ve sunağın bulunduğu bölüm ise kubbenin kilisesi olarak geçer. 1873 yılında iki bina arasına cam yerleştirerek resmen ikiye ayrılmıştır.

  hôtel national des invalides'de, bir kilise, bir üniforma yapım evi, bir basımevi, yaşlı askerler için bir misafirhane (bugünkü adıyla huzur evi) ve bir askeri hastane bulunmaktaydı.

  15 temmuz 1804 tarihinde, les invalides kilisesinde şatafatlı bir resmi tören dünzenlenmiştir : bu törende napolyon bonapart legion d'honneur nişanını yetenekli subaylara ilk kez vermiştir.

  les invalides, 1872 yılında topçuluk müzesi ve 1896 yılında tarihi ordu müzesi ile iki müze inşa edilmiştir. bu iki müze 1905 yılında birleştirilerek, musée de l'armée (askeriye müzesi) olmuştur.

  bugünlerde bile hôtel national des invalides'de fransız ordusuna mensup yüze yakın emekçi ve gazi barındırıyor.

  13 eylül 2008 tarihinde, xvi. benedictus, les ınvalides alanında 260.000 kişiye bir ayin düzenlemiştir.

  saint-louis-des-invalides katedrali
  invalides hastanenin pansiyonerlerini ağırlamak amacıyla inşa edilen invalides şapeli, katedral "rütbesine" yükseltilmiştir. katolik askeriyesinin piskoposunun merkezi ilan edilmiştir.

  jules hardouin-mansart tarafından hazırlanan binanın planı basittir : kare şekli alan planın içinde yunan haçı bulunacaktı. içten bakıldığında katı bulunmayan ancak dıştan binanın yüzü iki seviyeye ayrıldığını görmek mümkündür. silindir şekli alan bir sütunun üstünde duran kubbenin ikinci katı büyük camlarla süslendirilmiştir. katedral, klasisizm mimarlığını tam temsil etmemektedir : eğri lentolu yüksek camlar, silindirsi sütunun alt kısmını saran ikişer sütunlar sarmaktadır ; bu ikişer ikişer şeklinde dizilen sütunlar, klasisizmde olduğu gibi kubbenin ana yönlerine değil, iki çarpı iki şeklinde yerleştirildiler; bu şekilde kubbenin daha dayanıklı olması bekleniyordu. ve aynı sebebten dolayı, silindirsi sütunun üst kısmına, çift sütunlerin üstüne küçük bezeme kıvrımı inşaa edilmiştir.

  yumurta biçiminde olan ve etrafı ateş şeklindeki çömleklerle süslendirilen kubbe, altın motiflerle ve okülüslerle kaplanmıştır. üzerinde ise lanterno bulunmaktadır. küçuk, kare şeklindeki lanterno kilisenin cephesine göre biraz eğri durmaktadır, ve köşelerine üstünde heykel olan sütunlar vardır. lanternonun üstünde, üstünde haç olan ince bir dikilitaş vardır.

  eski geleneklere dayanarak, tonozun altına düşmanların bayrakları sergilenmektedir. konsülken napolyon bonapart, tolentino antlaşması'ndan sonra italya tarafından fransa'ya verilen şaheserleri orada sergilemek istemiştir ancak tereddütler ve mimar pierre fontaine'nin tavsiyeleriyle yalnızca düşmanlardan alınan bayrakları ve sancakları sergileme kararı almıştır.

  altınla kaplanmış kubbe, paris'in peyzajında tam bir işaret noktası halindedir.
  kuzeyde les invalides anıtı, avusturya ve finlandiya büyükelçilikleri sınırına ve dış işleri bakanlığın bulunduğu büyük bir meydana kadar uzanır. ucunda ise tekerlekli patenciler için çimentolanmış iki alan bulunmaktadır.

  invalides meydanın ucunda, sen nehri iii. alexandre köprüsünden geçilerek, petit palais ve grand palais'ye ulaşılmaktadır.

  monarşi'yi koruyanlar için yapılmış olan bu anıt, zamanla monarşi'ye karşı ve özgürlük uğruna savaşanlar için bir anıt mezar haline gelmiştir. özellikle fransız ihtilali ve napolyon bonapart döneminde, fransız halkı için özgürlüğün sembollerinden olmuştur.

  "l'alignement de canons sur l'esplanade est hautement symbolique. ces canons sont en effet pointés vers le palais de l'élysée pour rappeler à son locataire qu'en france c'est le peuple qui est souverain et qu'il peut à tout moment reprendre les armes".

  meydandaki topların namlularının dizilişinin ve élysée sarayına doğru yönlendirilişinin sembolik anlamı vardır : fransa'da halk egemendir ve her zaman silahları tekrar ele geçirebilir. bu da élysée sarayında oturanlar için oldukça sert bir uyarıdır.

  askeri panthéon
  çok sayıda ünlü fransız askerlerinin mezarları les invalides anıtında bulunmaktadır ve bir üstteki entry'de de yer almaktadır.
 • savaşlarda yaralanan askerler daha rahat istirahat edebilsinler için 1670 yılında xıv. louis'in emriyle inşa edilen yapı. içinde askeri nekropol, anıt, üniforma dikimevi, huzurevi, basımevi, napoleon bonaparte'ın mezarı, askeri hastane ve çok sayıda müze barındıran altın kubbeli bir şapel vardır. birebir olmasa da klasisizm mimarisini andırır.

  kuzeyindeki büyük meydanda, fransa halkının egemenliğini sembolize eden, namluları èlysèe sarayı'na dönük yanyana dizili toplar vardır.
 • les invalides askeri pantheon'una defnedilen önemli kişiler;
  napoleon bonaparte (1861) yapının merkezindeki lahdi
  henri gatien bertrand (1840)
  joseph bonaparte kabri
  jérome bonaparte
  napoleon ii
  henri de la tour d'auvergne, turenne vikontu
  géraud duroc
  thomas bugeaud
  françois canrober
  claude joseph rouget de lisle
  ferdinand foch kabri
  pierre auguste roques
  mareşal lyautey
  philippe leclerc de hauteclocque
  jean de lattre de tassigny
  general robert nivelle
  general charles mangin
  mareşal de macmahon
  mareşal leclerc de hauteclocque
  general lasalle (1809)
  general lariboisière (1812)
  mareşal bessières (1813)
  mareşal jourdan (1833)
  mareşal lobau (1839)
  general bertrand (1844)
  mareşal valée (1846)
  amiral duperré (1847)
  general duroc (1847)
  mareşal sérurier (1847)
  general duvivier 1848
  mareşal bugeaud (1849)
  mareşal sébastiani (1851)
  mareşal exelmans (1852)
  mareşal saint-arnaud 1854
  admiral hamelin (1864)
  mareşal pélissier, duke de malakoff (1864)
  mareşal regnaud de saint-jean d'angély (1870)
  mareşal baraguay d'hilliers 1878
  mareşal canrobert 1895
  general paul edouard arnoux, des invalides komutanı (1891–1902)
  general lasalle (1897)
  claude joseph rouget de lisle, composer of la marseillaise (1915)
  general roques (1920)
  general louis de maud'huy 1921
  general humbert 1921
  general maistre 1922
  mareşal maunoury (1923)
  general malleterre 1923
  general de mitry 1924
  amiral boué de lapeyrère (1852–1924)
  general lanrezac (1925)
  general putz 1925
  general baucheron de boissoudy (1926)
  general gérard (1926)
  general ruffey 1926
  general de langle de cary 1927
  mareşal fayolle (1928)
  general sarrail (1929)
  vice-admiral gauchet (1931)
  general pau 1932
  vice-admiral fournier 1934
  general cordonnier 1936
  admiral guépratte 1939
  admiral ronarc'h 1940
  general guillaumat 1940
  general d'amade 1941
  general d'urbal 1943
  mareşal franchet d'espèrey (1942)
  general henrys 1944
  mareşal leclerc de hauteclocque 1947
  general henri giraud 1949
  general duchêne 1950
  general houdémon 1959
  general kientz 1962
  general monclar (1964)
  mareşal juin (1967)

  yalnızca kalbi bulunanlar
  sébastien le prestre de vauban
  jean beryrand, lord of senneric 1691
  general jean-baptiste kléber
  general jean-joseph ange d'hautpoul 1807
  major general de bisson 1811
  major general jean baptiste eblé (1813)
  lieutenant general baraguey d'hilliers (1813)
  marie maurille de sombreuil, countess of villelume (1823)
 • paris'te bulunan, içinde bir çok farklı yapı barındıran, büyük ölçüde fransa'nın askeri tarihiyle ilintili olan bir anıt.