şükela:  tümü | bugün soru sor
 • survivorman adlı, hayatta kalma konulu programı sunan, bear gryllse rakip tek amcamız (yaşlı biraz, saç kalmamış kafada) zor şartlarda börtü böcekle, artık allah ne verdiyse geçinir gider.
 • abim gibi seviyorum bu adamı. gel dese dağa taşa çıkalım dese, amazonda böcükle jaguarla hasbıhal edelim, arktika'da kardan kaleler yapıp bozalım inuitlerle depişelim dese negzel olur diye düşünüyorum arada sırada. öyle işte.

  hadi gidin şimdi bir bölüm daha izlemek istiyorum.
 • (bkz: #20288580)
 • kanadalı hayatta kalma uzmanı olan les stroud, aynı zamanda müzisyendir. survivorman adlı programının müziklerini de çoğunlukla kendisi yapmıştır.
 • les stroud'un survivorman programini yeni kesfettim, her aksam bir programini izliyorum resmen bagimlilik yapti. isin kotusu birkac gune tum bolumler bitmis olacak.

  isi gercekten zor cunku dogayla mucadelesinin yani sira kameramanlik yapiyor. 2 ya da 3 kamera tasiyor ve guzel cekimler icin yuzlerce metre yuruyor sonra geri donuyor kamerayi almak icin.

  ikinci sezonun sonunda cekim oncesi hazirliklariyla ilgili bir bolum hazirlamislar. les stroud dersine iyi calisiyor. arastirma sirasinda o bolgeyi bilen yerel "survivormen"lerden destek aliyor. bir anlamda onlardan ogrendiklerini bizimle paylasiyor. dogal olarak bir kanadali'nin amazon'un derinliklerindeki bitkileri tanimasi pek mumkun degil.

  avlanma konusunda pek yetenekli sayilmaz, belki de kendi tercihi. genelde buldugu bitkilerle ve avcilarin ya da hayvanlarin geride biraktigi hayvanlarla/baliklarla hayatta kalmaya calisiyor, bol bol bocek, tirtil, akrep ve karinca yiyor. iki defa balik tutabildi. birinde 3 tane alabalik avladi. digerinde ise (arctic tundra bolumunde) 4 tane koca balik yakaladi. mesela avustralya bolumunde ac susuz dolanirken karsisina basibos bir koyun cikti. rahatlikla koyunu yakalayip ziyafet cekebilecekken dokunmadi bile.

  verdigi temel hayatta kalma bilgileri gercekten cok pratik ve faydali. gunun birinde dagin basinda mahsur kalirsam kesinlikle bunlari kullanmayi planliyorum!
 • bear hakkında dokuz sayfa (9x25 giri) varken kendisi hakkında yalnızca 9 giri yazılmış olması üzücü.
 • insanlara tecrübeye dayalı ve işe yarar bilgi sunan hemen herkes gibi ana akım üzerinde hak ettiği değeri görmeyen ve yeterince tanınmayan kanadalı ihtiyar kurt..

  ne yapmaz?

  şov yapmaz.. cambazlık etmez.. dik yarlara tırmanmaz.. 40 metreden kendini suya atmaz.. dışkı yemez.. sidik içmez.. beslenmek veya korunmak için kaçınılmaz değilse öldürmez.. börtü böcük hayvanat gibi kıvıldaşan şeyleri en azından temizlemeden veya pişirmeden yemez.. bir dirhem bal için kendini onlarca arıya sokturmaz.. mecbur kalmadıkça hayat mücadelesini riske atacak aksiyonlara girmez..

  ne yapar?

  hayatta kalmayla ilgili öncelikleri bilir.. riske girmeye değecek bir durum yoksa daima engellerin etrafından dolanır.. tüm vahşi hayvanlar gibi enerji tasarrufuna önem verir.. bulunduğu ortam her neresiyse oraya ve içindekilere saygılıdır.. en kötü durumda bile motivasyon ve moral durumunu korumaya çalışır.. reyting uğruna, daha fazla reklam ve sponsorluk uğruna, kendisini izleyen herhangi birinin gerçekten dediklerini yapmaya kalktığında zarar görmesine sebep olacak şeyleri ekranda göstermekten kaçınır..

  sorumluluk sahibidir..
  sahicidir..