şükela:  tümü | bugün
 • amelie'deki çağıltılı coşkuyla kıyaslanan yeni sylvain chomet filmi.
 • sahane film. :)

  (bkz: entryde 99 tadi)
 • bazi ulkelerde belleville rendez vous adinda gosterime giren fransiz anime filmi. montreal ve new york ve nowhere land karisimi belleville sehrine dikkat etmenizi oneriyorum, bir de yonetmen sylvain chomet'nin charles de gaulle'den obez amerikalilar'a ve fransiz mutfaginda kurbaganin yeri ve onemi gibi ikonlasmis kulturel genelleme/ikonlara el degdirisindeki asiriliga kacmayan ustaliga. disney cizgifilmlerindeki guppguzel yuzlerden sonra, sogan kafali fransizlari sogan kafali yansitmaya cekinmemis bir taze nefes!

  e tabi bir de muzikler ve hatta: (bkz: django reinhardt) ve hatta hatta unlu muzlu kostumuyle josephine baker.
 • elleri dert görmeyesice animatörlerden olma, fransa'dan çıkma yapım aynı zamanda bir çok farklı kültürü de içinde barındırıyor. söz gelimi çizgiler klasik dönem disney çizgilerinin mutasyona uğramı$ halleri gibi, buna rağmen fonda çoğu zaman hayli güncel düzenlemelerde bir müzik i$itmeniz mümkün. ayrıca japanime tarzı ağır çekimler ve detaylı bir ses çalı$ması da cabası. ama filmdeki mizah herkese göre değil. i$in garibi insanın filmi izlerken değil, izledikten sonra dü$ünürken daha çok gülebilmesi.
 • 2004 yili en iyi animasyon oscar'ina aday olmustur.
 • sylvain chometin yonetmenligini yaptigi, film boyunca hicbir karakterin bir kelime bile etmedigi sahane animasyon film. disney'den bir omur uzakta, betty boopla el ele hosca zaman gecirmek mumkunmus demek ki...
 • üçüncü afm bağımsız film festivali'nde whale rider ile birlikte seyredebileceğiniz en güzel film. belki de festivalin en iyisi. kesinlikle jeunet ve caro'nun elinden çıkmış etkisi yaratıyor ve ufak detayların birleşip animasyon adına nasıl büyük bir fark yaratabileceğini gözler önüne seriyor. seyrederken öylesine kapılıyorsunuz ki bittiği zaman üzülüyor, keşke biraz daha uzun olsaydı diyorsunuz. büyük olasılıkla finding nemo'ya kaptıracağı oscarı ben kendi adıma bu filme verdim gitti...
 • çekinmeden söyleyebilirim ki, son zamanlarda izlediğim en güzel şey.
  yıllar önce yeteneksiz olduğu gerekçesi ile girdiği her işten kovulan sylvain chomet'in, "bir zamanlar fakir ama gururlu bir çizer vardı" tadındaki bu cesur intikam gösterisi, bir çeşit "sinemada ses nedir, ne değildir" dersi adeta.

  sarılasım, koynumda besleyesim var.

  dip not: belleville-nemo kardeştir, ayrım yapan kalleştir !
 • kısa film olmalıymış yavrucağın kreatif fikri, kötü amcaların ellerinde sakız olmuş.

  zamanin otesinden gelen editler:
  (bkz: yuz cicek acsin bin fikir yarissin)
  (bkz: meee meee)
 • mutlaka görülmesi gereken bir film. fikirlerin orijinalliği ve farklı bakış açısıyla insanı 80 dakika boyunca gerçek dünyadan uzaklaştıran muhteşem bir zekanın ürünü, yapaylıktan uzak animasyon. üstelik tepe cinemaxx'de normal fiyata vip salonunda oynuyor şu sıralar. film güzel, koltuklar rahat, fiyat normal, kaçırmayın derim.