şükela:  tümü | bugün
 • fr. vampirler
 • louis feuillade'in 13 kasım 1915 tarihinde fransada yayınladığı 399 dakikalık sessiz film. imdb adresi http://imdb.com/title/tt0006206/ şeklindedir.
 • aslen seri filmlerdir. dakikalık 10 filmden oluşur ve vampir öyküsü olmasının yanında alt tür olarak bolca polisiye ögesine rastlanabilir. hatta ilk bakışta içinde vampirlerin bulunduğu bir polisiye demek daha doğru olur. serideki gerilim her bölüm biraz daha artar. sahneler genelde tek plandan oluştuğu için bazı şeyleri anlamak o kadar da güç değildir. katil uşak gibi şeyleri görebilirsiniz ayrıntılarda.

  drakula esintileri olmadığını söylemek ise biraz zor. vampirleri araştıran bir gazetecinin, başsız cesedi araştırmak için gittiği şatoda başına gelenlerle başlar. ancak daha sonra farklı bir polisiyeye dönüşür.

  1915-1916 yılları arasında yayınlanmıştır.
 • irma vep'i canlandıran oyuncunun aslında vampire olduğu büyük bir şifreymiş gibi seyircinin gözüne sokulduğu filmdir. sadece meraklısına hitap eden bir klasik olduğu gibi, twilight serisini takip edenlerin 1915 özgünlüğüne özellikle dikkat etmeleri gerekiyor.
 • içinde vampirlerin olmadığı bir polisiye öyküsüdür.aslen bonnot gang isimli gerçek bir suç örgütünden ilham alınarak yapılmıştır.400 dk gibi devasa bir filmdir.
 • buna filmden ziyade dizi demek daha doğru olur herhalde. belki de ilk dizi olarak tanımlanabilir. 1915-1916 senelerinde yayımlanmış 10 bölümden oluşur. toplamda 6 buçuk saat kadar sürüyor. ismine kanmayın, içinde korkuya dair nerdeyse hiçbir şey yok. polisiye bir dizidir.

  https://en.wikipedia.org/wiki/les_vampires#plot
 • bir kaç plandaki ufak tashihler dışında kamera hareketlerinin bulunmadığı yapıttır. sabit kadrajlar ustalıkla çerçevelenmiş ve kompozisyonlarda ne eksikliğe ne de fazlalığa izin verilmemiştir.
 • merakımdan izlemiş olduğum fransız sessiz dizisi.* güncel bir şeyler izlerken alınan haz yanında tabi ki komik kalıyor, ancak ben seviyorum tarih kokan şeyleri. sanki onlara tanıklık ediyor hissi veriyor. düşünsene 102 yıllık dizi. vay anasını dede dizi.*

  irma vep kimi sahnelerde baya güzel bir kadındır aynı zamanda. başrolümüz ise 21. yüzyıl kafasıyla baktığımızda dunkof bir adamdır efendiler.*

  --- spoiler ---

  irma vep=vampire algoritması sayesinde çözülen polisiye.

  --- spoiler ---
 • bence asıl başrolün guerande ya da irma vep’ten ziyade mazamette adlı komik karakter olduğu, 1915 yapımı dizi film ya da film dizi.

  vampirler de bildiğiniz vampir değil, bir suç ve hırsızlık çetesidir. bu örgütten çıkan insanlar hakim veya rahip gibi toplumun önemli isimleridir ki bu eleştiri niteliğinde olmuştur. örgütün lideri sürekli değişse de irma vep hep gruptadır ve filmin vamp kadın karakteridir.