şükela:  tümü | bugün
 • güney afrikada küçük bir krallık devleti
 • lesotho ingiltereden bagimsizligini kazandiktan sonra basutoland olan eski ismini degistirmis bir abuk ulkedir. ulkenin tek dogal kaynagi su oldugundan (cok ciddiyim), isminin sudan olmasi kanimca daha yerinde olacaktir. nufusunun onda biri hivli olan bu ulkeye cevsen i kebir ile girmekte faide vardir. dunyaya katkisi sifir olmakla beraber, ilerde bir gun riziko da falan isinizi gorur diyerek para biriminin maloti (ya da loti) oldugunu belirtmek isterim.

  bir desotholu sekiz adet asteroide bedeldir.
 • her tarafi guney afrika ile cevrili krallikla yonetilen bir ulke.
 • baskenti maseru olan afrika ülkesi.minicik bir yer.
 • liechtenstein,andorra,san marino(farklı olarak cumhuriyettir),monaco gibi gereksiz ve bol para sahibi kraliyete sahip kralliklardan biri.
 • tum sinirlari guney afrika cumhuriyeti icinde oldugu icin guney afrikanin vize uyguladigi turkiye dahil her yere vize uygulayan ulke.
 • yönetim biçimi: parlamenter meşruti monarşi
  idari bölümler: 10 bölge; berea, butha-buthe, leribe, mafeteng, maseru, mohales hoek, mokhotlong, qacha's nek, quthing, thaba-tseka
  bağımsızlık günü: 4 ekim 1966 (ingiltere'den)
  milli bayram: bağımsızlık günü, 4 ekim (1966)
  anayasa: 2 nisan 1993
  üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: acp (afrika - karayip - pasifik ülkeleri), afdb (afrika kalkınma bankası), c, ccc (gümrük işbirliği konseyi), eca (birleşmiş milletler afrika ekonomik komisyonu), fao (tarım ve gıda örgütü), g-77, ibrd (uluslararası imar ve kalkınma bankası), icao (uluslararası sivil havacılık örgütü), icrm (uluslararası kızılhaç ve kızılay hareketi), ida (uluslararası kalkınma birliği), ifad (uluslararası tarımsal kalkınma fonu), ifc (uluslararası finansman kurumu), ifrcs (uluslararası kızılhaç ve kızılay toplulukları federasyonu), ilo (uluslarası çalışma örgütü), imf (uluslararası para fonu),intelsat, interpol (uluslararası polis teşkilatı), ioc (uluslararası olimpiyat komitesi), iso (uluslararası standartlar örgütü), itu (uluslararası haberleşme birliği), nam, oau (afrika birliği teşkilatı), opcw (kimyasal silahları yasaklama organizasyonu), sacu, sadc, un (birleşmiş milletler), unctad (birleşmiş milletler ticaret ve kalkınma konferansı), unesco (eğitim-bilim ve kültür örgütü), unhcr (bm mülteciler yüksek komiserliği), unido (endüstriyel kalkınma örgütü), upu (dünya posta birliği), wftu (dünya işçi sendikaları federasyonu), who (dünya sağlık örgütü), wipo (dünya fikri mülkiyet teşkilatı), wmo (dünya meteoroloji örgütü), wtoo (dünya turizm örgütü), wtro (dünya ticaret örgütü)
 • 29 tane havaalanı olan ülke.
 • akıllara olmadık yerde alvaro de soto'yu getiren diyar.
 • güney afrikaya 20 yıldır * su sağlayan ülke..

hesabın var mı? giriş yap