şükela:  tümü | bugün soru sor
  • içinde aşağıdaki gibi enfes bir pasaj barındıran albert camus eseri. yola çıkma "gerekliliği" ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

    "bir gün gelir, hep kasılmak yüzünden, hiçbir şey hayranlık uyandırmaz olur, her şey bellidir, yaşam hep yeniden başlamakla geçer. sürgün zamanıdır artık, kurumuş yaşamın, ölü tinlerin zamanıdır. yeniden yaşamak için, bir lütuf, kendini unutmak ya da bir yurt gerekir. kimi sabahlar, bir sokağın dönemecinde, yüreğin üstüne çok hoş bir çiy düşer, sonra buharlaşıverir. ama serinliği kalır ve yürek hep onu ister. gene yola çıkmam gerekmişti."
  • marcel hanoun'un mevsim dörtlemesinin ilki. aslında film imdb'de göründüğü gibi 1969'da değil, 1968'de çekilmiş. imdb, vizyon tarihini baz alır zaten daha çok.

    l'été (yaz), 19-25 ağustos 1968'de, 7 günde çekilmiş. harika ve şiirsel bir yapıt. muhteşem klasik müzikler eşliğinde 1968 olaylarının sonuçsuzluğunun getirdiği bunalım, felsefi derinlikte bir kapitalizm eleştirisine dönüştürülerek verilmiş hanoun tarafından. üç ana karakter var filmde: ana karakter olan kadın, kadının mektuplaştığı almanya'daki marianne, en silik karakterse adam, jean-luc. filmin başlarında bir tekrar sahnesi var 7-8 dk.'lık. yönetmen, "filmime tahammül gösteremeyen çeksin gitsin sinema salonundan!" demiş adeta. olsun, o şiirsel sahneleri iki kere görmek gerçek izleyiciyi yıpratmaz!

    imdb: l'été (1969) / marcel hanoun

    (bkz: marcel hanoun)