şükela:  tümü | bugün
  • ölücülük diye tabir edilen alışveriş, ticaret anlayışını bile mumla aratan, değişik bir anlayış.

bu anlayışın genel özetini de 750 liralık ürün için, "150 lira olmaz mı, yap bir güzellik be" diye mesaj atan insanlarla gösterebilmek mümkün. devamında da "napalım, paramız yok. versen ne olur" diye ürün sahibini fırçalamaya çalışma durumları falan oluyor. bu kadar uğraştırdığım için özür dilerim kardeşim, al hediyem olsunjgkskh.
  • 10 liralık ürün için pazarlık isteyen;

indirim yapmıyorsan ürünü ayağıma getir öyle alırım diyen;

kargo parasını sen ödersen belki alırım diyen;

ürünü saçma fiyatla sattığını söyleyince git mağazasından al diyen;

ınsanlarin olduğu platformdan pek hayır beklememek lazım.

tanım: ticareti birilerini kazıklamak üzerine sanan tiplerin anlayışı.
  • harika tespit, geçen gün bir ürün koydum 350 liraya adam gelmiş param yok okadar etmez öğrenciyiz 200'e bırak falan diyor profiline girmemle aynı ürünü 400'e sattığını görüyorum ve gelsin küfürleşmeler..
  • satıcıların ekstra ölücüler yüzünden ürüne elle tuttulur fiyat verene ederinin altında da olsa ürünü satma isteği uyandıran anlayış.
    karışık tanımı örnekle açayım: kasım 2016’da ipod nano 7.nesil almak için bir lise talebesiyle anlaştım. mesajlaşmayla ürünü 50 lira kadar altına çekebildim. buluşmada neden bu kadar indirim yaptığını sorduğumda “abi 50 lira teklif edenler o kadar fazla ki.” dedi. tahmin ettiğimden fazla ölücü kaynıyormuş.
  • hiç kullanmadım ama anladığım kadarıyla bu letgo'da bol miktarda çakal, beleşçi, utanmaz ve yalancı var.

türkiye için dar çevreli de olsa bir örneklem teşkil eder diye düşünüyorum.

ve biz bu ülkede dürüst, temiz, hukuka saygılı siyaset yapılsın istiyoruz.

ama bir yandan da ülkenin niçin bu halde olduğunu anlıyoruz.
  • kesinlikle trip atmak bunlara dahildir. sırf çekilişe katılma amaçlı normalde satmayı düşünmediğim minder resmi koyuyorum. ürün fotoğrafı kitaplık önünde çekilmiş. mesajlara pek cevap vermiyorum insanları kandırmak istemiyorum çünkü.

ama kandırılmakta ısrarcı tipler var. konuşma aynen şöyle;

merhaba ben xxx (saat 01.15)
    hala satılık mı? ( 01.15)
    fiyatta pazarlık payı var mı? ( 01.15)
    kutuphane kaç göz görünen kadar mi? ( 01.15)
    merhaba! ( 01.15)
    (dev bir smiley göndermiş)( 01.33)
    dönrnz svnrm ( 01.33)

ben de “dönerseniz sevinirim” demek istediğini sanıyorum. bi iç pazarlık yaşıyorum. en azından dönüş yapayım diyorum. kütüphaneyle alakalı soru sorması aşırı manasız geliyor çünkü!

- hayır kütüphanenin devamı var. (09:43)
    - fiyatta pazarlık yok (09:43) (bunu diyerek pes etmesini umuyorum)

ama kendisi asla pes etmiyor;

kaç metre (13.00) (boyu 70 cm minder için soruyor!)
    kaç metre en boy (13:22)
    cevap (19:13)
    ? (21:12)
    cvb vrck msn ? (bir gün sonra) (13:51)
    ? (üç gün sonra) (03:00)

resmen bana eski sevgili muamelesi yapıyor!!
  • 300 tl'lik şeyi 100 tl yazarsın abi 60'a olur mu? derler.
  • vay amk insanlar çekilişe katılayım diye ilan açıyor ama satıldı vs demekten aciz. satış için olan bir platform anasını satayım. sen kalkıp ilan veriyorsun alıcı sana ulaşıyor, sen cevap yazmıyorsun sonra rerere rororo.

letgo kar etmek için değil elindeki fazla malları vs elinden çıkarmak için olan bir uygulama olduğundan herkes tabiki ölücü mantığı ile davranıyor.

letgo kullanıcıların alışveriş anlayışı şudur ;
    sıfırını almaya param yetmiyor, ikinci el alayım hatta en ucuza alayım ki bütçem sarsılmasın. ayrıca alışverişte kültürel olarak pazarlık var 100 dediysen bende 75 teklif ederim beğenmiyorsan olmaz dersin. neden sorun oluyor ki bu.
  • 20 ay garantili iphone koyuyorum, 3500 tl istiyorum. 15 dakika sonra bir bakıyorum gelen 30 mesajın en az 20 tanesi 3000 lira olur mu ? karıma hediye alıcam, bu kadar nakitim var, çok acil lazım, öğrenciyim gibi mesajlar.
    letgo'dan teknolojik ürün asla satmayın, bunun için en iyisi 1 kez daha anladım ki sahibinden.