• bunlara ben de önceden kızardım, geçenlerde karşılaştığım biri sayesinde kızmıyorum artık. 600 liraya ilan verdiğim bir ürüne "350 lira vereyim" diye biri mesaj attı. direkt küfür etmek yerine, onun ilanlarından 750 lira olan bir ürün için "ben de buna 400 vereyim anlaşalım" dedim. karşılığında "450'ye veririm" cevabı aldım. herhalde buranın olayı da bu. "yüksek fiyat yaz, yarısına sat" mantığı güdüyorlar. haliyle alıcılar da karşısındaki satıcıya buna göre davranıyor. arkadaşa "ben sizin mantıkla ürün satmıyorum, ederinin ne olduğunu düşünüyorsam onu yazıyorum" dedim ve teşekkür edip gitti.

bu ölücü modellerin sorumlusu da sanırım, ürününe 100 yazıp, 50'ye razı olanlar. gerçi bazıları da ciddi ölücü, laftan anlamayan modeller.
  • beyler siz kendinizde misiniz amk, tabi ki sıfırı 160lık ütüye 50 lira teklif edecek önce, 60-70’e de alacak.

sıfırı 160ın içinde %18 kdv var, fiş var fatura var, taksit imkanı bile var. hem kalkıp ayağına gelecek hem de risk alacak.

letgoda bir ürünün ederi telefon, tv gibi değeri düşmeyen bir şey değilse, %35-40’tır. çok çok temizse yarısıdır. hep bu fiyatlara ilan koydum ve hiç beklemeden sattım.
  • bir de bunların apple watch series 4ü 1 tl diye (evet yanlış okumadın, bir tl) ilan açıp, “komik fiyat teklifleri ile gelmeyin!” yazan orospu çocukları mevcut. siker misin sabaha mı bırakırsın şaşırırsın..
  • bi keresinde 400'e koyduğum telefona "100 olurmu?" diye bir soru gelmişti. "sence olur mu?" diye sordum, "olmaz" diyo. ahhahaha böyle de salağını barındıran bir sitedir.

edit: bu entryi yazdıktan sonra kazmanın teki "tövötör dö dö gördöm böylö bö cövöp öyö pröm kösöyön höhöhö" gibi gerizekalı içerikli bir mesaj attı ve güzel hayatımdan 8-10 dakikamı çaldı. tahminimde evrende 7,5 milyar insan var ve bir kaç insan aynı anda geğiriyor, kusuyor ve osuruyor da olabilir, aynı şeyi düşünüp aynı cevabı da verebilir. malın önde gideniyseniz, lütfen yeşillendirip rahatsız etmeyin. öptüm.
  • son zamanlarda evde açığa çıkan ve işi sadece yer kaplamak olan bazı eşya ve cihazları satışa koymamla farkına vardığım kitle..

eyvallah pazarlık sünnettir öyle olsun da 20 tl’ye satışa koyduğun şeyin ne pazarlığı olur arkadaş, almaya gelirken vereceğin yol parasından ucuza satıyorum, ve bu hayati bir ürün değil..

bir cihazın yenisi 1000 tl gibi, ben 450 fiyat koymuşum, hani nasıl olsa indirim istenecek ve ben de 50 tl düşeceğim olacak bitecek, adam mesaj atmış 200 tl diyor, ki “200 tl olur mu?” bile demiyor, direkt “200 tl” yazmış soru işareti bile koymamış..

dedim 150 tl olsun o zaman, bir yarım saat sessizlik oldu, karar veremedi acaba dalga mı geçiyorum diye ama kendini tutamadı nihayet ve yerimi sordu; “usta saçmalamayalım istersen” yazdım, o gün bugündür cevap yok, zaten 3 gün içinde gelip aldılar 400’e..

ne bekliyorlar ne istiyorlar anlamak mümkün değil..

yok mu adil iş yapalım diyenler, tabi var ve onlarla çalışmak keyifli, ama ara ki bulasın, çok az..

edit: arz ve talep kelimelerinin anlamını duymuş olan econ101’ciler “istediği fiyatı çeker karşim” diyor, peki biraderim, diyelim ki 400 fiyat koydum sen de 150 tl dedin, ben de hemen kabul ettim; merak etmez misin acaba “lan bir pislik mi var acaba?” diye, gamsız mısın sen?

arz-talep ok, bu kelimelerin anlamlarını ve aralarındaki ilişkiyi bildiğinizi varsaysak bile basiret kelimesini de öğrenmeden atıp tutmayınız lütfen..
  • aga siz mal mısınız. ticaret bunun adı. serbest piyasa ekonomisi. arz/talep eğrisi. sen bir fiyat koydun. adam bir fiyat teklif etti. ister kabul et, ister etme. fiyata kızıp durumu kişiselleştirmek neden. olmaz kardeşim bu fiyata de, geç.
  • insanın iyi niyetini suistimal edip, sizi manipule etmeye çalışan tiplerdir.(yeniyiz buralarda göze batmayalım diye tanım gireyim dedim) alıcı ya da satıcı olmanız farketmiyor.

kısa zaman önce bi kaç eşyamı fazlalık olduğu için letgo dan satmaya karar verdim. (akakçe den fiyatına bakıp en ucuzunun fiyatını baz alarak) 200 civarı fiyatı olan ürünümü 75 tl ye listeye koydum(inanın ürün gayet temiz ve iyi durumda) ve pazarlık olmayacağını belirttim. ilana koyduktan iki saat sonra gelen mesaj '' geçen 50 ye koymuştun 40 veririm.'' ben de senin ecdanını .. diyemedim tabi. ''terbiyesizlik yapıp bir de yalancı yerine koyma beni'' dedim. adam sanki yaptığı normal bir şeymiş gibi ''iyi sen bilirsin'' yazmış. lan bi de trip atıyor. adam benden alıp iki katına başkasına satacak.

diğer ürün ise 35 tl idi. abi öğrenciyim 30 tl olur mu dedi. kimliğini al gel olur dedim. öğrenci kimliğine baktım, 40 a diğer ürünü kapatmaya çalışan dayı değil para felan almadan verdim.

diğer ürünü de dayının biri şuraya getirirsen alayım dedi. tipe baktım tek hamlede yer beni. kamerası olan onun söylediği yere yakın bir dükkana yönlendirip ordan alabileceğini söyledim. durduk yere böbrekten olmadan onu da verdim.
  • 50 liralık sıfır ayarında kitaba 25 tl istedim. bi genç ''abi öğrenciyim param yok'' falan diye yazdı. tam ''hediyem olsun sana'' diyecekken çocuk kendini dilenci gibi hissetmesin diye 10 tl istedim. piç ''5 tl olursa alırım'' yazdı.
  • bir kaç ay önce kutusu açılmamış vantilatör koydum ilana. aynı ürün internette en ucuz 150tl iken ben 100tl ye koydum. utanması arlanması olmayan esnafın biri "50tl vereyim" dedi. bakın bu ürün sıfır, faturası, garantisi var ve daha kutusu dahi açılmamış. "50 ye bulursan haber ver bir tane daha alacağım" dedim. "tamam ya 60 olsun" dedi. sığıra bak hele sen, lütfetti de 10 lira fazla verdi. satmıyorum dedim amma tok satıcıymışsın diyip engelledi. şaka mısınız ya siz?

sonra taktiği çözdüm, ürünün fiyatını 100? den 110-120tl ye çıkardım. sorana 100den aşağı olmaz dedim bu şekilde 1 haftada dört adet satıp bitirdim.

velhasıl kelam pazarlık edilir tabi ki ama bu yaptıkları pazarlık falan değil. bir de üstüne trip atıp engellemek?? allah akıl fikir versin.
  • insani canindan bezdirir bu orospu cocuklari. tasindigim icin home gym aletlerinin hepsini satmaya karar verdim. birisi aradi antepten, dedi ben bunlari bunlari alacagim kaca olur. totalde hepsini internetten alsa 1500 lira falan tutacak, dedim 800e birakirim. hocam ben bunlari antepe getirtecegim, bana transport maliyeti var, azaltamaz misin dedi. dedim ok, 500 yapalim. sonra biraz daha falan dedi 350e fit olduk. evi de kiraya verecegim icin hemen ciksin istiyorum elimden. dedim su gun gelsin senin nakliyeciler. sonra nakliye ekstra para istiyor dedi, vallahi artik basimdan siktir olup gitsin diye yarisini sen ode yarisini duselim benim istedigim fiyattan dedim, tamam dedi. bu arada yaziyor insanlar sahibinden, soz verdim diye reddediyorum elemanlari. artik nakliye araci gelecek diye bekliyoruz, gelmiyor, sonra nakliye aracina sen goturur musun diyince bende kayislar koptu. sikerim seni de nakliyeyi de alacagin agirligi da diyip vazgectim. ıki gun icinde urunlerin hepsini 600e sattim totalde. bazi insanlar gercekten dilenci gibi, yapisinca birakmayanina denk gelirsen bir de boku yedin.
hesabın var mı? giriş yap