şükela:  tümü | bugün
 • myanmar' ın geleneksel boksu olarak bilinen dövüş sanatı. bu dandik tanımlamadan sonra sözü usta yazarlara bırakıyorum efendim, saygılar.
 • burmese boksu olarakta bilinir.

  muay-thai + kafa atmak şeklinde özetlenebilir. eldiven yerine ince bir gazlı bez kullanılır.
 • "9 uzvun sanatı" denir yapıldığı bölgelerde. tekmeler, dizler, dirsekler, yumruklar ve kafa. sporcular maçtan önce birbirlerine saygıyla meydan okumak adına sağ ellerini sol koltuk altlarına sokup sol elleriyle pazularına vururlar. bu hareketi yaparken avlarına yaklaşan kartalı taklit ederler.

  ilk başta kafa temelli olduğu zannına kapılınsa da bu doğru değildir. kafa yakın mesafede iş bitirici olarak kullanılır çünkü vücudun en sert kemiğidir. özellikle vücut ağırlığı kullanılarak karşı tarafın yüzünün yumuşak bölgesine yapılan darbe muhtemelen acılı bir nakavtla sonlanır. uzak mesafeden hiçbir sporcu kafa denemez ancak kimi zaman orta mesafeden (yarım kulaç) denenir. bu hareketin de (atıldığı yere göre) dirsek veya diz ile kontrası kafa atmayı deneyen için acı sonuçlar doğurur.

  oldukça tehlikeli bir spordur.
 • lethwei'de puanlama yapılmaz. yalnızca nakavt olursa galibiyet verilir. diğer tüm sonuçlar beraberedir. onun dışında defalarca indirilen bir araba dayak yiyen kan revan içindeki dövüşçüler eğer maç sonunu görürlerse yenilmemiş sayılır.
  kafa atılması ve eldivensiz dövüşülmesi bu dövüş sporunu inanılmaz derecede kanlı ve gaddar bir hale getirmiştir.
  lethwei maçları izlendikten sonra diğer dövüş sporlarını izlemek çok hafif kaçacaktır.

  ayrıca (bkz: dave leduc).