şükela:  tümü | bugün
 • myanmar' ın geleneksel boksu olarak bilinen dövüş sanatı. bu dandik tanımlamadan sonra sözü usta yazarlara bırakıyorum efendim, saygılar.
 • "9 uzvun sanatı" denir yapıldığı bölgelerde. tekmeler, dizler, dirsekler, yumruklar ve kafa. sporcular maçtan önce birbirlerine saygıyla meydan okumak adına sağ ellerini sol koltuk altlarına sokup sol elleriyle pazularına vururlar. bu hareketi yaparken avlarına yaklaşan kartalı taklit ederler.

  ilk başta kafa temelli olduğu zannına kapılınsa da bu doğru değildir. kafa yakın mesafede iş bitirici olarak kullanılır çünkü vücudun en sert kemiğidir. özellikle vücut ağırlığı kullanılarak karşı tarafın yüzünün yumuşak bölgesine yapılan darbe muhtemelen acılı bir nakavtla sonlanır. uzak mesafeden hiçbir sporcu kafa denemez ancak kimi zaman orta mesafeden (yarım kulaç) denenir. bu hareketin de (atıldığı yere göre) dirsek veya diz ile kontrası kafa atmayı deneyen için acı sonuçlar doğurur.

  oldukça tehlikeli bir spordur.
 • lethwei'de puanlama yapılmaz. yalnızca nakavt olursa galibiyet verilir. diğer tüm sonuçlar beraberedir. onun dışında defalarca indirilen bir araba dayak yiyen kan revan içindeki dövüşçüler eğer maç sonunu görürlerse yenilmemiş sayılır.
  kafa atılması ve eldivensiz dövüşülmesi bu dövüş sporunu inanılmaz derecede kanlı ve gaddar bir hale getirmiştir.
  lethwei maçları izlendikten sonra diğer dövüş sporlarını izlemek çok hafif kaçacaktır.

  ayrıca (bkz: dave leduc).
 • yukarıda bir yazar arkadaş dave leduc örneğini vermiş. dövüş stili tam bir yırtıcı hayvan olmakla beraber görünümü veremli gibi zayıf uzun bir abimizdir. 9 limbs>8 limbs diye de bir lafı vardır amma velakin antik muay thai de aslında 9 organ dövüşüdür. eldiven, round gibi belli kurallar geldikten sonra 8 organ dövüşüne evrilmiştir. lethwei'de muay thai'den farklı olarak eldiven giyilmez, bandajla maça çıkılır, kafa vuruşları serbesttir fakat en nihayetinde siam yöresinin bütün dövüş sanatları gibi diz dirsek ögelerini barındırır. bu da bu dövüş stilinin çıkış noktasının burma-tayland-kamboçya arasında paylaşılamamasına, bizdeki baklava türklerin mi yunanlıların mı gibi bir tartışmaya yol açmasına neden olmaktadır. yine de tarihi doneler bu dövüş stilinin hindistan'dan çıkıp kamboçya'da khmer imparatorluğu zamanında imparatorluk ordusunun en etkili silahı olarak kullanıldığını doğrulamaktadır.
  konuya dönecek olursak, burma boksu(lethwei) türevlerinin içinde en serti, buna mukabil hakkettiği ilgiyi görmeyenidir.