şükela:  tümü | bugün
 • efenim bu mamul cok pahali bi$i olup , printer ve bilgisayar ziki ortaligi sarmadan once kullanilan bir teknoloji mamuludur,
  yari $effaf bi kagit uzerinde , ce$itli fontlarda harfler ve rakkamlar bulunur, siz bunlari istediginiz yuzeye dogru getirip hafifce bastirarak oraya yapi$masini saglayarak kolaj gibi yazi yazardiniz.
 • machintoshlar daha en fazla 14' monitore sahip lc ler iken, birbucuk metrekarelik montaj masasinin*, type tool'uydu bunlar. printerler binlerce dolardi. cetvelleriniz, gönyeleriniz, milimetrik ölçülü kağitlariniz ile bir nevi adobe illustratorculuk quark expresscilik oynayabilirdiniz o zamanlar..
 • cağaloğlu'nda bulunabileceği söylenmekte,
  değeri kolay kolay kaybolmayacak malzeme ayrıca
  çoğu durumda bunu nasıl üzerine baskı yaparım diye düşündüğünüz anlarda yardımcı olacaktır size
  lakin uzun bir metin söz konusu olduğunda da kabusunuz olacaktır...
 • klavyenin tuslarına uygulanarak, klavyenize hem türkce hem ingilizce özelliği kazandırabildiğiniz baskı yöntemi.
 • kendisiyle dün kabalcıda tanışma şerefina nail olduğum ve isminin fransızca "lettre a set" den geldiğine inandığım grafik malzemesi. benim kendisini geçici dövme zannedip koluma yapıstırmaya çalışmam ise sanırım benim güzelliğimdir.
 • msü grafik'e ilk girdiğimizde (sene 90) bunlar hala kullanılıyordu. o zamanlar bulunması zor değildi ama pahalıydı. meşhur letraset kataloğunu açardınız, satın alabileceğiniz bütün font / karakter setlerininin arasından seçiminizi yapar ve kırtasiyeden ilgili seti satın alırdınız. ama çoğumuz sadece katalogdan font beğenir, harflerin anatomisini bir güzel inceler, titizce uğraşarak kağıt üstüne önce h uçlu sert kurşun kalemlerle işe koyulur, ardından da harfin şeklini kesinleştirince çizimini ince uçlu rapido kalemlerle tamamlardık.

  derken milpa 1992 gibi bir kampanya yaptı ve apple macintosh'un lc iii modelini o zamanlar için uygun sayılacak bir fiyata taksitle satışa sundu. bir kısmımız evine aldı, bir kısmımızın çalıştığı işyerleri aldı, geri kalanlar da dayanışma yoluyla bu iki ana kaynaktan faydalanmaya başladı. istisnalar olabilir ama sene 93 olduğunda piyasada letraset ve benzeri yöntemleri kullananlar kalmamıştı.

  http://www.cpluv.com/www/feeditem/4494
 • sürtünme yoluyla kağıt veya düzgün bir yüzeye aktarılan grafik karakterleri.
 • biz mimarlar da bunların çeşitli ölçeklerde ağaçlı insanlı, otomobilli olanlarını kullanırdık reslim paftalarında... bilmezdik ki hocalar letraset yapıştırdın diye iyi not vermiyor, boşuna para tuzağıydı işte... zamanın teknolojisi, özenirdik nebliyim... bir de poseidon şablona özenirdim o da eşek gibi pahalıydı diğerlerine göre...