1. harfleri, sozcukleri yada benzer gostergeleri bir yuzeysel kompozisyon icinde duzenleyerek estetik etki elde etmeyi amaclayan sanat anlayisi. 1950'lerde ortaya cikmistir.
 2. harfçilik demektir. hiçbir $ey anlatmayan , sadece harflerin sesleri arasındaki münasebet üzerine kurulan $iir anlayı$ıdır.öncülüğünü $air isodore isounun yaptığı bu $iir anlayı$ının örneklerine türk edebiyatında da rastlanmaktadır.
  örnek:

  takatakara mankara
  velelulike kulike
  yava yav puf
  feseyeseyesnen fekkeadebekkey
  tubukum ha
  hu hu hu
  maskitirana
  ate$i tanim beyki tanim tava
  hompada limpada limpampa
  kubidipdibiya

  ____sabahattin teoman___
 3. önculugunu romen asilli sair isidore isou'nun yaptigi, 2’nci dunya savasi sonrasinda ortaya cikan bir akimdir. siirde en kucuk birim olarak sözcukleri degil harfleri temel alir. bu yolla da yeni bir siir ve yeni bir muzik yazmayi amaclayan bir karsi-akim niteligindedir. isou’ya göre, "harf olmayan ya da harf olmayacak hic bir sey tinsel olarak da var olamaz." harfcilik, edebiyatin yanisira sinemayi, dansi, muzigi ve resmi de etkilemistir. cikis noktalari, "sesleri, sözcukleri, imgeleri ayni anda topluca bir araya getirecek yeni anlatim yollarinin arastirilmasi"dir. francois dufrene, maurice lemaitre gibi sairler bu akimin önemli isimleridir.