şükela:  tümü | bugün
 • nam-ı diğer 'istanbul'dan mektup' içinde bati anadolu ve ege yöresi ezgilerini barindiran, 5. boston turk film ve muzik festivali'nde (2006) derya turkan & sokratis sinopoulos grubu'nun kuzey amerika turnesinin ilk konserinin kaydıdır. albümün oluşmasına katkıda bulunan üstadlar ise: derya turkan, kemence.. sokratis sinopoulos, kemence & lavta.. ugur isik, violoncello.. hakan gungor, kanun.. perikles papapetropoulos, lavta.. fahreddin yarkin, vurmali calgilar.. ferruh yarkin, vurmali calgilar... o denli başarılı ve keyifli bir çalışma olmuş ki! güzel bir yemeğin sevrisi gibi adeta... yine döktürmüşsünüz, hepinizin eline sağlık.
 • thomas friedman'in bugunku yazisinin basligi:

  http://www.nytimes.com/…an.html?src=me&ref=homepage

  yazida ozetle, turkiye'nin israil'e verip veristirerek arap dunyasinin liderligine soyundugu iddia edilmis. ayrica, el-beşir'e methiyeler düzüp israil'i eleştirmek hususuna da deginilmis.
 • bugünkü içeriğinden, özellikle amerikan çıkarlarını gözettiği alt metni çıkartırsak, tüm tespit ve analizleri mükemmele yakın olan mektuptur.
  (bkz: son darbeyi vurdun bu son mektupla)
 • derya türkan ve sokratis sinopoulos'un 2000 yılında beraber çalıştıkları harika enstrumental albüm.

  evet! başlık bir masalı çağrıştırıyor, fakat size gerçek ve naif bir dostluk hikayesine dair birşeyler yazacağım; derya ve sokratis'in sessiz sedasız yarattıkları şu elinizde tuttuğunuz şeyin çağrıştırdıklarına dair.

  tarih bilimi ve sanat, insanlığın iki ayrı yüzünü betimlemişler yüzyıllar boyu. biri savaşları, imparatorlukları ve anlaşmaları aydınlatırken, diğeri sevgiyi, tutkuyu ve imeceyi konu etmiş kendine. müzikse türlü duygu yoğunluklarını sözcükler ve renklerin olanaklarını aşarak tüm yalınlığıyla doğrudan zihnimize aktarmiş. bu yüzden, sanatın ve müziğin son beş yüzyılda ortaya çıkan ve adını savaşlarla asimilasyonlarla ve kültürel saflaştırma operasyonlarıyla duyuran ve bügünkü yaşamımıza büyük ölçüde yön vermiş gibi gözüken, ulus ve devlet olgularından daha güçlü ve kalıcı olduğuna inanmak istiyorum.

  dünyanın tüm geleneksel müziklerinin birbiriyle akraba olduğu gerçeğinden yola çıkarak, yüzyıllar boyu anadolu ve çevresinde oluşan farklı müzik geleneklerinin hangi dilde söylenirse söylensin, kanıta gereksinim duymaz derecede, iç içe, aynı mayadan olduğunu kabul etmek zorundayız. işte, bu kendiliğinden beraberliği abartısız ancak son derece üstün bir yorumla size ulaştıran bir albümle buluştunuz. iki arkadaşın özenli çalışmalarıyla ortaya çıkan bir yapıt. deprem sonrası dostluklarından değil onlarınki; moda, para kokusu bulaşmış düetlerden hiç değil. yıllardan beri , evlerde, birlikte çalınıp söylenen gecelerde oluşup pekişmiş dostlukları. hem müzikal, hem de mizaçlarının yumuşaklığıyla da desteklenen hoş bir iletişim.

  albümde geleneksel türk ve rum halk türkülerinden zeybeklere, sirtolara ve kimi özel bestelere (nikriz zeybek, tanburi cemil), özenle seçilmiş bir repertuar çıkıyor karşımıza. duygu dolu taksimlerle süslenmiş parçalar hem geleneğin profesyonel icrasıyla birleşmiş yüksek seviyesini, hem de iki usta müzisyenin dinamik yaratıcılıklarını bir arada sergileyen iddiasız ama alabildiğince tutkulu. sokratis yunanistan'lı, derya türkiye'li. anadolu müziğinin çekimiyle önce onlar birbirlerini buldular, şimdi de bizi, tutkularını kattıkları bu yapıtla buluşturuyorlar.

  efharisto derya! teşekkürler sokratis! thank you anatolia!

  muammer ketencoğlu
  27.11.2000

  http://www.goldenhorn.com/…&page=ghp015turkish.html
 • 8 yıllık bir aradan sonra derya türkan ve sokratis sinopoulos ikilisinin başı çektiği, letter from istanbul 2 isimiyle 2018’de çıkmış albüm.

  linki burada;
  letter from istanbul 2

  ayrıca albümde ikiliye giritli lavta sanatçısı giorgos manolakis, kanunda serkan halili, perküsyonlarda fahrettin yarkın ferruh yarkın kardeşler ile kontrbasta pavlos spyropoulos eşlik etmektedir.