şükela:  tümü | bugün
 • clint eastwood, flags of our fathers filminin yarısında bu filmi çekmeye karar verir ve flags of our fathers'ın hemen artından bu filmi çeker. film hadiseye sadık olsun diye japonca çekilmi$. eğer clint eastwood iki filmle birlikte oscara aday olursa farklı dilde çekilmi$ iki filmle oscara aday olan ilk insan olacakdır.

  filmin ba$rolunde ise $ukele japon oyuncu ken watanabe vardır.
 • ntvmsnbc'de yılın filmi yakıştırmasıyla yer bulan film.
  los angeles film eleştirmenleri derneği tarafından yılın filmi seçilmiş oymuş olay.
 • gazetelerin 'daha gösterime girmeden ödülleri toplamaya başladı' tanımlarına sahip olan film.
 • "the battle of iwo jima was the scene of some of the fiercest fighting of world war ii. iwo was a small island, and it was "wanted" by the us as a place where the giant b-29s could make emergency landings on their way back from bomb runs over japan. a huge armada of us ships headed to iwo carrying 70,000 us marines, in what was thought to be a tough fight but nothing really disastrous. on the island were 22,000 japanese soldiers, dug in with an intricate system of tunnels and hiding places. some of the tunnels were thirty feet below the surface. the bombing and shelling was relentless, which led the us commanders to believe that the japanese garrison was badly hurt. they were wrong.

  the fighting on iwo jima was unbelievably intense. prior to the actual landing, the island was bombed and hit by naval fire for two days around the clock. the japanese fought almost to the last man. japanese general kuribayashi was in charge, and he built numerous hidden gun emplacements plus 30 miles of underground tunnels. the japanese considered it a disgrace and an insult to the emperor to surrender. of the 20,000 japanese on the island, by the end of the fighting, incredibly, only 1083 survived. the americans suffered a horrendous 26,000 casualties and 7,000 dead. the marines were given a record 22 medals of honor with an additional five to navy servicemen. the total of 27 medals of honor is the most ever given in a single us battle."

  r. russell
 • filmin dili ingilizce olmadığı için en iyi film dalında altın küre'ye aday olamayan film.
 • iyi oyunculuk, iyi senaryo, çok iyi yönetmen ve sonuçta kesinlikle seyredilmesi gereken bir film.

  (bkz: şehit olmak),(bkz: militarizm),(bkz: hiyerarşi),(bkz: b 29),(bkz: p 51b mustang),(bkz: banzai)
 • kardeşi flags of our fathers'tan çok çok iyi bir film olsa da genel toplamda onun eksiklerini paylaşmaktan kurtulamayan clint eastwood filmi.

  eastwood iyi bir oyuncu, ortalamanın üstünde bir yönetmen lakin bu ikileme de çok fazla akademi için oynamış. bayraklarda kötü bir kurgu, gereksiz uzatılmış sahneler, dağınıklık vardı. bu filmde sonradan doğan bir fikri takiben çekildiği için biraz sıkışırılmış gibi geldi. kendi dilllerinin kullanılması güzel olmuş, lakin savaş sahnesi namına pek birşey yok, gece yarısı karanlığına kurban gitmiş. gündüz sahneleri de bayraklardan arak. ayrıca insan psikolojisine de fazla abanmış üstad. catışma gösteremiyoruz o zaman ruh çatışması olsun demiş biryerden sonra zorlama oluyor, finali gibi. son dönem asker savaş filmlerinden jarhead'i anımsıyorum daha temizdi.

  yine de izlenir bir yapım. ankara'da sadece iki sinema'da gösterime girmesi düşündürücü fazlasını hak ediyor çünkü.