şükela:  tümü | bugün
 • belçika'da, brüksele trenle 20 dakika uzaklıkta, kaç asırlık hoş bir şehirdir leuven. ortaçağdan beri üniversite şehridir, ülkenin, hatta avrupa'nın ve dünyanın her tarafından leuven'a ya da gent'e gidilir okumak için. leuven üniversitesinin kampüsü şehrin her yerine dağılmıştır, şehir merkezi temelde kampüs binalarından oluşur. her yıl yaklaşık 10 bin yerli ve yabancı öğrenciyi konuk eder. görmeye en değer yerler merkezdeki bol heykelli town hall ve barlar meydanı oude markt'tır. bir de leuven üniversite kütüphanesi vardır ki, böyle küçük bir şehir için oldukça muazzam bir binadır, içinde girince dünyanın en güvenli yeri gibi gelir insana.

  ayrıca erasmus'un uzun süre yaşayıp öldüğü şehir olan leuven, son senelerde yeniden yapılandırılmış, tren istasyonundan başlanıp namsestraat boyunca tüm binalar yeniden yapılmıştır. ben henüz göremedim, şahane olmuş diyorlar.
 • ismini bulundugu sehirden alan, aralarinda arthur anderseninde bulundugu 5 buyuk sirketin 1999 yilinda olusturduklari organizasyon.
 • kuleuven'i barindiran, kizlarinin sehri haftasonunda terkettigi 238 heykelli belediye binasina sahip bir belcika sehri...
 • geceleri 25 yasin uzerindekilerinin yasli muamelesi gorebilecegi kadar genc nufusa sahip, inanilmaz guzel bir belcika sehri. tren garinin yanindaki bisiklet parkindaki yuzlerce bisiklet insani sasirtir, ozellikle turkiyeden ilk defa gelenleri. *
 • http://www.leuven.be/ adresinden hakkında bilgi edinilebilen ve bira şehri diye nitelenen güzide belçika şehri
 • elektronik müzik sevenler için iyi bir adres olan silo'yu da barındıran bugüne dek daima partilemek için brüksel'den en son tren ile gidip sabah ilk tren ile döndüğüm; elbet bu nedenle gezip göremediğim ancak an itibari ile güneşli bir nisan günüsü günyüzü ile gezeceğim göreceğim ufak belçika flaman öğrenci şehri.
 • ayağınızı gaz pedalında (hızlı-yavaş farketmez) biraz fazla tutmanız halinde "leuven bitti" tarzı bir tabelaya hemen rastlayacağınız şehircikkk.
 • kesin bir oran olmamakla beraber gozlemledigim kadariyla %75'i kiz olan bisikletli ogrencilerin vizir vizir gezdigi, bar olsun, kafe olsun kucuk ama cok sayida mekana sahip sessiz sakin bir sehircik, hatta kasaba.

  bir zamanlar fransizca ve flemish dillerinde konusanlar, biz onlarla ayni yerde yatmayiz diyerekten ayri gayri durdugu icin iki ayri bitisik binadan olusan kocaman bir de hastane yer alir ki cogu artik kullanilmamaktaymis.
 • festivale gidenlerin* bi gün önceden istasyonunda yatmaya başladığı sevimli şehir. insanların çok yardımcı olduğu yerdir aynı zamanda. sineğin iğneye tersten batırıldığı kocamana -sanatsal- bir heykeli vardır. okadar düzenli sakindir ki büyük şehirlerden gelen insanlar orda yaşamak isterler. ayrıca arap ırkının hoş karşılanmadığı türk'leri de arap zannettiklerinden aynı muamelenin uygulandığı yerdir. brussels'de çalışıp leuven'da yaşanmalıdır.
 • stella artois'nin uretildiği şehir.``