şükela:  tümü | bugün soru sor
  • az bilinen bir rus varoluşçu. [rus varoluşçu olunmaz mı lan yoksa? varoluşçu rus mu demeliydim? acaba önce varoluşçu oluyorsun da sonra mı varoluşçu rus? bunları karıştırıyorum hep.]

    felsefeye bakışı üzerine genel bir fikir vermesi açısından, tipik bir "akıl" düşmanı olan bu arkadaşın athens and jerusalem adlı eserinde şu beylik cümleleri sarf etmiş olduğunu sizinle paylaşayım:

    "sokrates'ten bu yana hakikat, evrensel ve zorunlu yargılarla karıştırıldı. herkes düşüncenin yalnızca bütün merak ve arayışlara son verecek bir zorunlulukla karşı karşıya kalınca durma hakkı olduğuna ikna olmuş duruma geldi. aynı zamanda hiç kimse düşüncenin şeyler arasındaki zorunlu ilişkilere nüfuz ederken, felsefenin asli görevini yerine getirdiğinden şüphe etmiyor. kısacası, hegel de ortada “felsefeler” değil yalnızca “felsefe” olduğunu göstermeye çalışırken, bütün felsefecilerin kaderin kendilerine yüklediği misyonu daima aynı şekilde anladıklarını görebilmişti. bütün bu felsefeciler varlığın katı ve değişmez düzenini keşfetmeyi arzuluyordu çünkü bu insanların hepsi, sokrates gibi yalnızca hiçbirşey bilmediklerini bildiği iddiasında olanlar bile, bu herkesten bağımsız olan düzenin ve bu düzeni insanlara vahyedecek bir bilimin var olmak zorunda olduğu, var olmamasının olanaksızlığı fikriyle hipnotize olmuş durumdaydı."

    athens and jerusalem (athens: ohio university press, 1966), 167-68.
  • "adem iyilik ve kötülük arasındaki farkı bilmiyor değildi. öyle bir fark yoktu." diyen kiev doğumlu filozof lakin 1921 yılından ölümüne kadar paris'te yaşamıştır. hakkında türkçe kaynaklarda pek az bilgi bulunmasına rağmen yabancı kaynaklarda araştırma yapınca fazlasıyla bilgiye ulaşılabilir.
  • "dostoyevski, kendi yaşamından esinle yarattı eserlerini, kürek cezası bitecek güzel günler görecekti, ceza bitti güzel günler gelmedi. böylece ideallere ve iyiye inanmayı bıraktı kendi "trajediden felsefesini" yarattı." lev shestov
  • (bkz: nietzsche ve tolstoy’da iyilik fikri) olarak türkçeye çevrilmiş müthiş bir eseri olan rus varoluşçu yazar. kitapta özellikle suç ve ceza üzerinden dostoyevski çözümlemeleri mevcut ki, tolstoy ve nietzsche’yi kutuplara yerleştirdiğimizde tam da dolayımı sağlayacak türden bir yaklaşım.