1. kokeni askeridir. lojistik ekibini ve i$ini tanimlar. turk silahli kuvvetlerinde de sipolet rengi lila olan siniftir. muhimmat haric lojistik malzeme i$inin yurutulmesi gorevini yapar. yiyecek icecek, temini, ve asil muharebe hattina (amh) ulastirilmasi vs...
  2. ordu icerisinde her daim yeni uniforma ve piril piril botlara sahip olabilme ozellikleriyle goze batan sinif. bunlarin yedek subay adaylari istanbul* da egitim gorurler.
  3. ordu donatim sinifi ile birlikte ordunun lojistik destegini saglarlar. yakin bir gelecekte ordudonatim ile birleserek "lojistik" olarak anilmasi gundemdedir.
  4. 2004 veya 2005'de adi ikmal olarak degisecek olan askeri sinif. istanbul kucukyalidaki levazim maliye okulunun adinin gectigimiz gunlerde balikesirde yapilan bir toplantiyla ikmal okulu olarak degistirilmesine karar verildi diye duydum. pek tabi ki bunu ordonat ile birleserek mi yapacaklar yoksa sadece kapsam mi genisleyecek orasini omuzu kalabaliklar bilir.
  5. keplerindeki renk pembe değil eflatundur. bazı kışlalarda sahra hizmet bölüğü olarak isim değişikliğine gitmiştir. kısaca ne kadar amele ve angarya iş varsa bu bölük bunları üstlenir. en kötüsü de dışarıdan bakan herkesin "en kolay bölüklerden" biri olarak levazımı görmesidir. ısrarla kaçınınız.