şükela:  tümü | bugün
 • yap-işlet-devret modelli işadamı gazeteci karışımı şey. cenk açık takma adıyla gazeteciler.com'da sağa sola saldırıyor son dönemde.
 • 8sütun bu adamınsa cemaat takıntılı bir insan.ama takıntı yani.
 • gazeticiler.comda, 28 subat ile ilgili cok guzel ve mantikli bir yazi yazmis kendisi.

  sordugu temel soru su: ne degisti ki? 28 subatcilarin istedugi fakat gerceklesmeyen ne var bugun?

  http://www.gazeteciler.com/…-neyi-ortuyor-685y.html
 • okuduğum ender yazarlardan biri. medya eleştirileri çok mühim. gazeteciler.com'da cenk açık olarak yazıyorken okumaya başladım, evvelini (yeni şafak, gerçek hayat vs) bilmem. ama bu hali, medyanın geldiği şu durumda, ender bulunan kişilerden biri yapıyor onu.

  http://www.gazeteciler.com/…u-gazeteciler-724y.html

  şu yazıyı okursanız ne demek istediğimi anlarsınız.
 • can alıcı ve etkili soruları görmezlikten gelinen, müslüman demokrat diye bir tanımlama varsa bu tanıma çok yakışan, empati kurma meziyeti son derece gelişmiş kişidir.
  karnından konuşanların sürüsüne bereket denildiği bu dönemde, farklı bir ses ve soluk içeren yazıları aşağıdaki linkten takip edilebilir.
  [http://www.gazeteciler.com/…kin/tum-yazilari21.html http://www.gazeteciler.com/…kin/tum-yazilari21.html]
 • bugünkü yazısını takdir ettiğim yazar.
  http://notlurking.com/www.gazeteciler.com/wfow
 • birkaç yazısını okudum fana değilmiş
  dindar olup tarafsız bakabilenlerden
  mesele dindarlık ve ya kemalistlik değil iktidar demiş
  ayrıca (bkz: düzen değişir düzülen değişmez)

  http://www.gazeteciler.com/…mdi-ne-olduk-1028y.html
 • zaman gazetesi'nin suriye konusundaki pişkinliğine dair güzel ve etkileyici bir yazı kaleme alan, şimdiye kadar yazdıklarına bakılacak olunursa özü sözü bir olduğu görülen gazeteci.

  verilen bir linke tıklamaye erinenler için yazısı copy paste aşağıda sunulandır.

  http://www.gazeteciler.com/…-farkinda-mi-1071y.html

  yazı yazmak üzere oturduğumda aklımda iki konu vardı.

  birincisi: bir yardım kuruluşu olarak olağanüstü işler yapan ihh'nın kabul edilemez bir şekilde türkiye'nin başına belalar açan siyasi bir örgüte dönüştürülmesine dikkat çekecektim.

  ikincisi: ahmet davutoğlu hakkında ak parti kulislerinden aldığım son bilgileri aktaracaktım.

  fakat tam yazıya başlayacaktım ki ekrem dumanlı'nın yazısı gözüme ilişti.

  yazının suriye paragrafını birkaç kez okudum.

  ve ne yazık ki gayri ihtiyari olarak dilimden “pişkinliğin bu kadarı” kelimeleri döküldü.

  doğrusu ekrem dumanlı'nın bugün geldiği noktaya bakarak “sonunda doğruyu gördüler” demek de mümkün.

  fakat ekrem dumanlı yazısında “yanlış yaptık, böyle yapsaydık daha iyi olurdu” demiyor. direkt “keşke böyle yapılsaydı” diyerek hükümeti suçlayıp kendi sorumluluğunu gizlemeyi seçiyor.

  neden bahsettiğimin daha iyi anlaşılması için dumanlı'nın yazısındaki o paragrafı burada alıntılamak istiyorum.

  “(… )farz edelim ki 2 yıl öncesine gittik. hükümet suriye için başlattığı sürece devam ediyor. rejim türkiye'nin dostane tavsiye ettiği reformları yapmak için çok zorlanıyor ama 'yapamam' da diyemiyor. yine klasik esed manevraları yapılıyor; ancak türkiye sakin, sabırlı, kararlı. işlerin bugünkü raddeye gelmemesi için dişimizi sıkıyoruz, sabır taşına dönüşüyoruz. ne muhalifler 'arkamızda türkiye var' diye muazzam bir cesaret buluyor ne de beşşar esed, türkiye'den ümidini kesmiş ve sinsi ittifaklar kurmaya kalkışıyor. sınır kapılarımız açık, vizesiz gelip gidiyor insanlar. başta antep ve civarı olmak üzere suriye, türkiye'yi bir daha keşfediyor. demokrasiyi, düşünce ve teşebbüs hürriyetini görüyor, bunların islami kültürle çatışmadığına şahit oluyor. ticaret karşılıklı gelişiyor, binlerce suriyeli birkaç saat ötedeki türk üniversitelerinde eğitim alıyor. ve 'arap baharı' bu ülkeye libya'daki gibi, mısır'daki gibi vs. gelmiyor. değişim ve dönüşümü devletlerden ziyade halklar yapıyor; ticaretle, eğitimle, iletişimle…"

  ekrem dumanlı sanırım kendi gazetesinden son 2 yıldır sistematik olarak sürdürdüğü mezhep çatışmasını körükleyici yayınların farkında değil.

  yaptığı savaş kışkırtıcılığını da mı unuttu?

  suriye konusunda hükümete “her gün yüzlerce insan ölüyor, daha ne duruyorsun” diye yayınlar dumanlı'nın yönettiği gazetelerden yapıldı.

  “iran'ın aslında ne kadar büyük bir düşman olduğu” dumanlı'nın da içinde olduğu hareketin değişmez politik bir tutumu haline geldi.

  esad'ın iran'la beraber sünnilere karşı savaş başlattığı propagandasını ilk bu gruba bağlı yayın organları yaptı.

  dışişleri bakanı davutoğlu bölge ülkeleriyle ‘yakın diyalog’ kurduğu için bu gruba ait yayın organlarında hedef tahtası haline getirildi.

  başbakan yardımcısı beşir atalay iran'a gidip geldiği için 'camia'nın dilinde "acem delisi” olarak mimlendi ve istenmeyen adam ilan edildi.

  “iran içimize ajan hemşire gönderdi” haberleriyle provokasyonun alası yapıldı.

  suriye meselesi patlak verdiğinde “pkk'nın o bölgede konuşlandığını, esad'ın pkk'ya yeniden ev sahipliği yapmaya başladığını” anlatan kışkırtıcı, uydurma fotoğraflar ve haberler ilk olarak ekrem dumanlı'nın yönettiği medya organlarında yayınlandı.

  haaretz gazetesi bile iran aleyhtarı haberlerine zaman gazetesini kaynak gösterir hale geldi.

  bu yayınlar sayesinde hakan fidan önce israil’in sonra bütün dünyanın gözünde irancı olup çıktı.

  “yapmayın, etmeyin bu süreç felaket getirir” diyen ve diyalog, silahsız çözüm, sükûnet tavsiye eden herkesi esadcı ilan edenlerin başında dumanlı’nın yönettiği yayın organları geliyordu.

  bütün bunları unutacak mıyız?

  hükümeti suriye konusunda nasıl kışkırttığınızı hafızamızdan silecek miyiz?

  on yıllar önce sefil bir iranlının hz ömer hakkında söylediği hakaret içeren sözleri, daha dün söylenmiş gibi her gün sayfalarınızda, tv ekranlarınızda yeniden yayınladığınızı hatırlamayacak mıyız?

  esad'ın nusayri kimliğine vurgu yaparak içerideki alevi dostlarımızı nasıl rencide ettiğinizi görmezden mi geleceğiz?

  türkiye önce sizin, sonra ihh gibi sorumsuz 'islamcı' yapıların, en önemlisi de ahmet davutoğlu gibi iflasın eşiğine gelmiş bir bakan yüzünden dünyada "ikinci lige" düştü. abd, japonya, ingiltere, hindistan, çin, almanya gibi ülkelerin yanından, bu tutumunuz yüzünden suriye, mısır, iran gibi devletlerin yanına indi.

  buradaki kusurunuzu, kabahatinizi, günahınızı bir yazıyla unutturacağınızı mı düşünüyorsunuz?

  eğer bugün davutoğlu ne yaptığını bilmez bir şekilde ortalıkta dolaşıp duruyorsa, bilin ki bu duruma gelmesinde en büyük pay sizin yayınlarınızın ve bir hareket olarak aldığınız politik tutumundur.

  suriye artık iflah olmayacak bir noktaya geldiyse bunda büyük katkınız var.

  suriye'de 100 bin insan öldü. bu ölümlerde bir sorumluluk aranacaksa eminim ki en büyük pay türkiye'ye, oradaki en büyük pay da size düşecek.

  eğer hükümet diyaloğu değil de, silahı tercih eden bir politikaya yöneldiyse, bunda abd’nin etkin güç odaklarıyla ilişki kurmak için hükümetle girdiğiniz yarışın etkisi çok fazla.

  hükümet dünya sistemiyle ilişkilerini size kaptırmamak için sizden daha fazla savaş kışkırtıcılığı yaptı.

  savaş kışkırtıcılığı obama’ya toslayınca siz de tutumunuzu değiştirdiniz ve şimdi hükümete “keşke böyle yapmasaydın” diyorsunuz.

  bütün bunları biz unutsak bile arşivler nasıl unutacak? biz unutsak bile yeryüzü, dağlar, nehirler, suriye'de can veren o çocukların ruhu nasıl unutacak? hepimiz unutsak bile bu ülkenin tertemiz gençleri, çocukları nasıl unutacak?

  diyeceğim o ki ekrem dumanlı “suriye ve iran meselesinde yanlış yaptık. izlediğimiz yol hepimizi iflasa sürükledi. keşke silahı değil diyaloğu deneseydik” deseydi daha samimi ve ahlaklı tutum almış olurdu.

  beni öfkelendiren, hepimize salak muamelesi çekilmesidir.
 • 20 ocak 2014 tarihli şu yazısını beğendiğim yazar.

  öncesini pek araştırmadım ama burada yeni şafak ve hakan albayrak ile bir zamanlar alakası olduğu yazılmış.

  hem akp'ye hem de cemaate sallaması nedeniyle bu yazı güzel ama bunu iki türlü okuyabiliriz:

  1) gerçekten demokrat birisi. benim muhafazakar değil dindar modern demek istediğim insanlardan.

  (bkz: muhafazakarların hayal ettiği türkiye/@goldencrab)

  2) "ulan ne güzel ülkeyi dindarlaştırıyordunuz yavaş yavaş! bir çuval inciri bok ettiniz. neyse yine maskeleri takıp bir süre özgürlükçü gözükelim, belki ileride bir fırsat daha doğar." diye içinden sayıklayanlardan.

  umarım ahmet hakan gibi 1. kategoriden bir insandır, takip edeceğim.
 • cemaat-akp kavgasının sebeplerini ve diğer olup biteni çok açık şekilde detaylandırdığı güzel bir röportaj verrmiş. eski islamcı tabiri röportajı yapanın yakıştırması.

  http://www.diken.com.tr/…ekinle-akp-cemaat-kavgasi/
hesabın var mı? giriş yap