• iyi adam. bir gün istanbul'a yolum duserse mutlaka yanina ugramak isterim. abim diye sarilirim o derece.

bilgisayar ogretmeniyim ben. daha once 5 yil batman'da gorev yaptim. tabii ki bilgisayar yoktu. indiegogo kampanya baslatip harika bir laboratuvar kurmustum. sonra tayinim cikti. baska bir okul yine bilgisayar yok. tekrar kampanya yaptim. e malum dolar kuru vs. isler ters gitti.

bankalar, sirketler, unluler adeta spam olup yagiyordum bilgisayar yardimi icin. gerek mail gerek mektup gerek sosyal medya hesaplarindan. dilekceler, ust yazilar, postlar, mentionlar... yok. olumlu donus alamiyorum.

durum su. bilgisayar dersine giriyorum. elimdeki tek materyal akilli tahta ve ogrencilerin hayal gucu. bense ogrencilerimle kodlama, robotik calismalar, 3d tasarimlar yapmak istiyorum. e mutsuzum tabi kendimi kotu hissediyorum. cok sevdigim bir sorumlulugum var ama yerine getiremiyorum.

velhasili kelam levent abiye de instagram uzerinden mesaj atmistim. bi sure sonra donus yapti. sagolsun sorgusuz sualsiz 3 kasa bir de laptop ayarlamis. hatta fare klavye falan da eklemis. her bir parcayi ozenle paketlemis hem mail olarak hem instagramdan hem whatsapp da iletisime gecti. her turlu yardimi ve kolayligi karsiliksiz olarak sagladi. ben de en azindan bilgisayar ilgisi olan ogrencilere kurs vererek monitorler aldim. kendi bilgisayarimi da getirdim. fen laboratuvarinin kucuk bir bolumunde robotik calismalar yaptik. hatta ilimizde duzenlenen yarismada birinci bile olduk. birinci oldugumuzu soyledigimde cok sevindi mutlulugumuzu paylasti sagolsun.

donem bitmesine yakin akbank da 5 takim bilgisayar olarak yolladi. 9-10 bilgisayarimiz oldu. belki sinifca ders islemek icin suanlik yeterli degil ama bir sekilde tamamlayacagiz. tam umitsizlige kapilik pes edecekken, yardim eli uzatan levent abiye bir kez daha tesekkur ederim. kirilma noktasi oldu. inaniyorum ki harika bir laboratuvarimiz ve zevkle isleyecegimiz dersler olacak.

son olarak burayi okuyorsa: abi sakallari kesme istersen. :)
  • şairdir.

yalnız kendisi de şiir yazdığının farkında değil, 1:13:20'den itibaren:

http://www.teknoseyir.com/…irmesi-18-23-kasim-2013/

eserinin adı:

"sana telefon öneremem"

sana telefon öneremem,
    senin gelir durumunu bilmiyorum,
    beklentilerini bilmiyorum,
    kullanım tarzını bilmiyorum...

o yüzden sana telefon öneremem ben...

kimi adam için 2000 lira leblebi çekirdek parası,
    kimi adam için 350 lira cinayet nedeni...

o yüzden...
    ben yine sana telefon öneremem...

levent pekcan
  • disney+'ta yerli yapım olmasına değil, 2022 yılında hala oryantalist bakış açısıyla yerli yapım yapılmasına haklı olarak içerleyen kişi.
  • “…çok fazla entertainment var. eğlence var. müziği, filmi, dizisi, kitabı, çizgi romanı, çizgi filmi, filmi… inanılmaz miktarda seni oyalayacak şey var. ama hayat akıp gidiyor bir yandan. nasıl bir denge sağlayacağız. şey çok ilginç geliyor bana. yani hayat hiçbir şey yapmadan, hiç sıkılmadan yaşarsın. her sabah kalk; internet, işte netflix, youtube, teknoseyir’deki garip adamlar, yorum yazdım bilmem ne, like yaptım, dislike yaptım, arkadaş bir şey göndermiş instagram’da işte iki tane güzel kıza baktım falan akşam 10-11 hadi uykum geldi yatayım. hiçbir zaman sıkılmazsın bütün ömür böyle geçer. taş üzerine de taş koymadan öyle bütün ömür geçer. bizden öncekilerin böyle bir şansı yoktu hani en fazla okuyabilirdi. televizyon bile bütün gün yayın yapmıyordu. kitap okuyabilirlerdi o kadar. … biz çok daha garip bir çağ yaşıyoruz. bak bu kadar şey saydım hiç oyun demedim. bir de o var. bu dediklerimin hiçbirini yapmayıp sadece oyun oynayarak da aynı senaryoyu tekrarlayabilirsin. çok garip bir çağı yaşıyoruz. bizleriz ilk yaşayanlar. bizden sonrakiler belki bizden ders çıkartacak. ama bizim böyle şansımız yok.”
    -levent pekcan 2018

haftalık gündem olsun, canlı yayınları olsun üstteki gibi güzel konuştuğu kısımlar olurdu, ucundan felsefeye girerdi ama artık tek başına kaldığı için maalesef öyle konuştuğu olmuyor.
  • saplantılı apple düşmanlığı kendi profesyonelliğine ve içerisinde bulunduğu platforma zarar veriyor. apple ürünleri yok sayıldığı için mesela "tablette samsungun alternatifi yok" diyiverebiliyor mesela. gerçekteyse dünyada satılan her 4 tabletten 1 i apple marka ve bu tabletlerin ortalama software desteği süresi 7 yıl. bu süre android tabletlerde sadece 2,5 yıl.

https://techjury.net/blog/tablet-statistics/#gref

yani bunun farkında olmak için istatistiğe ya da üstad olmaya gerek yok, profesyonel/ amatör kullanıcı deneyimlerine bakması yeter. benim evde ipad2, ipad air 2 ve ipad pro son nesil 12,9 inç var. hepsi hardware olarak ilk günkü gibi sağlam, ipad air 2 8 yaşında olmasına rağmen güncelleme alıyor. var mı 3 yaşından eski bir android tableti hala kullanabilen?

ekrana çıkarttığı öve öve bitiremediği çizer arkadaşın bütün işlerini apple ürünlerde hallettiğini, apple ın ucuzluk ve pratiklik devrimini anlatırken bozuluyor resmen. e abicim git bak marmara güzel sanatlara, yazıp çizip hayatını bundan kazanıp apple ekosisteminde olmayan var mı? ekosistem bir bok değil ama kullanıcıları anlamıyor demek ne demek? adamların ürettiklerini ayıla bayıla tüketmeyi biliyorsun?

ipod konusunda da uyduruyor, kusura bakmasın daha hafif bir tabir kullanamaycağım. o dönemde "hepsi ipoddan iyiydi" dediği creative philips vs 5-6 tane mp3 player ıskartaya çıkardım. ıpoda kutsal kase gibi bakardık pahalı diye ulaşamazdık. yoksa en başından daha iyi dediği aletler fiziksel olarak dandikti kırılır dökülürdü. var mı elinde sağlam creative mp3 playerı olan. arkadaşımın ipodu 15 yaşında çatır çatır çalışıyor.

donanımhaber fukaraları gibi "apple paralı ama teknolojiden anlamayan dangalaklarım" markasıdır saplantısındam kurtulması lazım. yoksa asml de mühendis olarak çalışan, yonga üreten makineleri tasarlayan ve bunu tümüyle apple ekosisteminde yapan mühendis arkadaşlarım gibi birisine denk gelir canı sıkılır. keza aselsanda da apple kullanmayan kimseye denk gelmedim henüz. kaldı ki bu insanlar için apple pahalı falan da değil yıllık geliri 7 haneli eurolara yaklaşan adam 1000 euroluk aletle mi hava atacak? abd de evsizlerin nike giymesi gibi bir şey bu:)

togg un ekosistemini öve öve bitiremiyorsun, apple in carplay ile yıllar önce yaptığın devrimin farkında değilsin. araba kullanıcısı değilmişsin eyvallah, bilmiyorsun apple ın kıytırık bir hyundai yi carplayle akıllı cihaza çevirdiğini. yani daha kırk tane örnek veririm de dönüp dolaşıp aynı tema etrafında dolaşmak istemiyorum. "oyun konsolu haberleri yapıyorum bu işin gurusuyum" diyip sony ve ps yokmuş gibi davranmak gibi bir şey bu yaptığı. ya da otoseyirde toyota olmaması gibi. kişisel olarak hoşlanmıyor olman sektörün başat aktörünü yok sayabileceğin anlamına gelemez.
  • kendi tabiriyle bir kova süte sinek düşerse bütün kovayı dökersin diyerek çarşamba yayınlarını bitirdiklerini duyurdu az önce.

tek bir kişinin düzgün olmayan, hoşuna gitmeyen bir yorumuyla bu işlerini bırakacaktıysan hiç başlamayacaktın o zaman.

haftalarca benzer olaylar yaşanır anlarım veya yayın yapılamaz noktaya gelinir anlarım.

ama tek bir kendini bilmez, muhtemelen yaşça oldukça küçük birisi "levent efendi" dedi diye yayın bitirilir mi?

çocuk musun sen?

size o yayınlardan paralı abone akıyor resmen.

sen yanında çalışan onca insanın ekmeğiyle neden oynuyorsun?

teknoseyir senin babanın malı mı?

levent'i birçok yönden severim, sayarım. yıllardır da takip ederim.

ama bu saçma hareket yüzünden inanılmaz şekilde soğudum kendisinden.

yetişkin insanların, kazık kadar adamların böyle anlamsız, amatörce tepkilerine katlanamıyorum.
  • http://i.imgur.com/zlpbwl0.jpg

adamın muhabbeti güzel diye router incelemesi falan izlettiriyor binlerce insana.

seviyoruz abi.
  • bazen öyle laflar ediyor ki, birikimine, yorum yeteneğine hayran kalmamak elde değil. örneğin turkcell t 40 incelemesinde şu minvalde birşey söyledi;

"500 lira ile 650 lira arasındaki fark, 1850 lira ile 2000 lira arasındaki 150 liralık farkla aynı değil".

uzaktan bakınca "ee ne var yani, ne olacağıdı" diyorsun ama, öyle değil işte.

adam harbiden başka.
  • karşımda durup yüzyıllarca konuşsa "abi ben bi lavaboya gideyim" demeyeceğim yegane teknoloji insanıdır.

kalıpları vardır evet. zaten karakterini de büyük ölçüde bu kalıplarına borçludur. yaşının çok üzeride bir olgunluğa sahiptir. eğitimli duruşu, düzgün türkçesi ve insanın içini açan ses tonu eşsizdir. o babacan sakallarını sıkma isteği uyandırır. bir konu anlatırken detayları öyle yerlerden yakalar ve dipnot olarak öyle cümleler kurar ki "evreka!" dedirtir. kimsenin telaffuz etmediği ama aslında herkesin sıkıntı yaşadığı şeyleri bir bir sayar. sen ben gibi adamdır. 80-90'lar adamıdır. konuşmaya hakkı olandır.

murat gamsız'ın susması, bir türlü lafa giremiyormuş gibi durması sıkıntı değildir. kıskanmaz, haset yapmaz. o da zevkle dinler, eğlenir. zaten sanırım levent pekcan'ı en çok seven de murat gamsız'dır.

levent o kadar karakterinden karakteristik bir "oldschool" insanıdır ki; uzun süredir artık 3 kişi olarak sundukları "haftalık gündem değerlendirmesi" sırasında, yanlarında eski "tom's hardware"'ci
    hamdi kalleci olmasına rağmen sürekli "eaah şimdi murat" der, sadece murat'a anlatır. (sımayli)

murat gamsız'dır. gülmemek için sanayi tipi balata kullanır.

bir günümü ayırıp kendisini mutlaka ziyaret edeceğim.

5 satırda levent pekcan-------------------
    - ıııııh
    - eaaah
    - şimdi murat
    - heh heh
    - ya bi durun olm ya

not: tersi bile sevimlidir bu adamın.
  • 17 yıllık darkhardware sitesini bırakmamış olsaydı 18. yılında en iyi teknoloji editörü olacakken birden abartılmış diye nitelendirilen teknoloji editörü.

bir videonun altına birisi "levent abi yufka tanıtsa dinlerim" diye yorum yapmıştı. özeti budur aslında.
hesabın var mı? giriş yap