• yaptigi mac analizlerini, yerinde ve sert elestirilerini cok begendigim, galatasaray'in son 20 yilini en iyi biten ve takip eden spor yazari ayrica tsyd asbaskani. en sevdigim yani orda burda yükseklerden atan her yöneticiye, futbolcuya ve yorumcuya, o kisinin tuttugu takimi gözetmeksizin "beni konusturmayin, hepinizin ne mal oldugunu ben cok iyi biliyorum" seklinde takindigi tavirdir. istese her gün bir bomba haber patlatir bu adam, kendisinden korkulur ama nedense herhalde giydigi garip garip ceketler ve uzattigi yarim sakali yüzünden fazla dikkate almiyor insanlar kendisini, belki de dokunmuyorlar fazla bulasmasin diye.
  • ilk başlarda "efendi spor yazarı" imajına bürünen, fakat pek sallanmadığını hatta daha dünkü antrenör hagi'den bile azar işittiğini görünce üslubunu fanatizm ve huysuzluk çerçevesine sürükleyen, azılı cimbomlu futbol yazarı.
  • pazartesi gecesi reha muhtar'in sundugu futbol atesi adli programda, "eger daum'un elindeki kadro hagi'de olsaydi galatasaray simdiye kadar farki 20 yapardi." diye abuk sabuk laflar sarf eden ve bu soyledikleriyle bizlere futbol bilgisinin ne kadar kit oldugunu gosteren futbol yazari.
  • "ankara'da 1.60'lık jaba topla cezaalanına giriyor, şut atacağına hız kesip kendini çuval gibi yere bırakıyor. pozisyona en yakın olan yardımcı şahan yılmaz hiç müdahalede bulunmuyor, 20 metre uzaktaki fırat aydınus pozisyonu süzmeden penaltıyı veriyor" cumlesiyle insanin gunune nese katan futbol yorumcusu.

--parmagi cok kotu butonunun uzerinde viz viz ucan fanatiklere not: hakemin penalti kararina bir sey demeyecegim, maci da seyretmedim, pozisyonu da gormedim. yorumcuyu kullanarak o ya da bu takima da yandasina da ayar vermiyorum.--

simdi anladigimiza gore jaba nam ankarasporlu oyuncu ceza sahasi icerisinde sut cekebilecek bir pozisyonda ya itilmis kakilmis ya da kendini yere atmis ve pozisyona en yakin durumda olan yardimci hakem ses cikartmamis ama (uzaktaki kelimesinden de cikarim yaparak) taaaa 20 metre uzaklikta, dunyanin obur ucundaki firat aydinus penaltiyi vermis. yapma canim yapma arkadasim ya gotunden sallamanin en iyi ornegi yarismasina malzeme saglamaktan vazgec ya da metre ne demek uzak ne demek en yakin ne demek onu ogren. (bkz: ne demek) simdi jaba nam oyuncu ceza sahasinda sut cekebilecek bir pozisyonda olduguna gore az bucuk kaleyi karsidan goren bir yerde oldugunu varsayalim. zaten asiri derecede carpraz bir pozisyonda degilse elimizdeki argumani etkilemeyecek. ve diyelim ki yardimci hakem de tam jaba nin hizasinda tac cizgisi uzerinde. acaba kac metre uzaklikta olabilir ki? en yakin olduguna ve taaa 20 metre otedeki firat aydinustan daha iyi gorebiliyor olmasi icin 20 metreden cok az olmasi lazim degil mi? hele hele penalti pozisyonunda ses cikartmayisi firat aydinusa karsi bir arguman olarak mesafe farki sebebiyle ileri surulecekse. simdi levent tuzemen eminim ki futbol sahasinin olculerini biliyordur ama ben hatirlatayim. boyu 90-120 metre arasinda, eni ise 45-90 metre arasinda olmak zorundadir. peki ankara 19 mayis stadyumundaki sahani olculeri nedir? 70 metreye 105 metre. (inanmayanlar icin http://www.stadiumguide.com/19mayisankara.htm ) simdi eger jaba kaleyi tamamen karsidan goruyorsa tac cizgisinden tam 35 metre uzakliktadir. eger tam olarak ceza sahasi yan cizgisi uzerindeyse bile tac cizgisinden uzakligi 15 metre civarinda olacaktir. (cunku ceza sahasi yan cizgisi kale direginden 16 bucuk metre uzaktan cekilir kalenin de genisligi yedi metre otuziki santimetre olduguna gore ankara 19 mayis stadinda ceza sahasi yan cizgisi tac cizgisinden yakklasik 15 metre uzakta olacaktir) hadi diyelim ki tam penalti noktasiyla yan cizginin tam ortasinda olsun. bu bile epeyce carpraz ama oyle olsun diyelim. o zaman bile jabanin yan cizgiye uzakligi 25 metre olacaktir. yani ne olursa olsun yardimci hakem uzakligi sebebiyle pozisyonu daha iyi gorecek konumda degildir. (acisi dolayisiyla daha hakim olabilir elbette ama levent amcam uzakliktan dem vurmus ben naapayim?) hatta oyle olabilir ki pozisyona 20 metre mesafedeki firat aydinus tan iki kata yakin daha uzun mesafede olabilir. (pozisyonu seyretmedim ama ya jaba penalti noktasinin diger tarafindaysa? yardimci hakeme mesafesi 40 metreden bile fazla olabilir, bu durumda firat aydinus rakip ceza sahasi civarinda degilse pozisyona daha uzak olmasi epeyce zor) ne diyecegim? leven tuzemen sallamaya doyamamis diyecegim. bilemiyorum belki pozisyon penaltiydi belki degildi. hic onemi yok. hangi hakemin pozisyon yorumunun dogru oldugunun zerre kadar alakasi yok bahsettigimiz seyle. bahsettigimiz sey levent tuzemen in yaradana siginip sallayip siyirmasi. kardesim biz salak miyiz burada? metre denen seyden haberimiz mi yok? dikine olculen mesafeyle enine olculen mesafe farkli metrelerle olculuyor da haberimiz mi yok. saygi goster biraz okuyanin zekasina...
  • bugün sacimi kestirmek icin girdigim bi berber dükkaninda gördüm ben bunu. boynuna fifadan aldigi su kimligini asmis, etrafina 3-5 elemani toplamis kahve ortamina cevirmisler mekani. bi ara telefonunu cikardi "alooo, senol hocam meraba" diye bagrindi. sonra yanlis aradigini falan mirildanip kapatti (almanya'ya gelip cep telefonundan senol günes'i arayip, yanlislikla da yine bi türkün numarasini düsürmesi beni bi kere dumura ugratti zaten). sonra yanindakiler "sen nereyi ariyon yav" falan dediler, "senol hoca'yi ariyorum, o da burdaymis" falan basti havasini. elemanlar "onu da cagir da bari senol hocayi da görelim" dediler. sonra levent abi tekrar aldi telefonu eline, bu sefer düsürdü numarayi. senol günes'le önce sizli-bizli baslayip sonra senli-benliye dönen sonunda da nerdeyse lanli-lunluya varacak bi görüsme yapti kapatti. o sirada berberim ayni koltukta müslüm gürses'i tiras ettiginden bahsetti. en son olarak elemanlar lig fikstürünü sordular, levent abim cebinden bi kagit cikardi maclari saydi. trabzon ilk hafta kayseri'yle onuyomus. ilk derbi de 6. haftada besiktas-galatasaray'mis

en nihayetinde bende bi kahvehane adami intibasi birakti. tutmadi gözüm
  • spor (futbol) programlarının yoğun olduğu sanırım bir pazar akşamında, şu an hatırlamadığım bir kanalda sasa ilic hakkında şu yorumalrı yapmış değerli zat:

-yahu neden bu takımda sasa ilic atmıyor penaltıları? neden bu adamın değeri hala anlaşılamadı. son derece başarılı bir futbolcu ilic. bakmayın dünya kupasında sırbistan-karadağ milli takım formasını giyemedi. ama niye giyemedi? bilen var mı?

yarı uyuklamaklı, programın diğer üstün kişiliklerinden bir diğeri: neden?

-sırbistan-karadağ o ara ayırlmak üzereydi. hocaları da ırkçı bir karadağlıydı. iliç'i sırp diye oynatmadı. (bkz: mavi ekran)
  • bugunku yazisinin ilk cumleleri soyledir:

`ben abdullah avcı'yı türkiye'nin mourinho'su olarak görüyorum.
    mütevazı, bilgili, başarılı, yetenekli, sevilen, saygın, düzgün karakterli ve adam gibi adam abdullah avcı... `

(bkz: mourinho)
    (bkz: mutevazi)

ben levent tuzemen i turkiyenin crouch u olarak goruyorum, yakisikli, karizmatik, yetenekli, nerede durmasi gerektigini bilen... bir garip adam levent tuzemen...
  • her daim kavga eder gibi bir konuşma uslubuna sahip adam.
  • galatasaraylıdır , sakin adamdır , iyi adamdır ama iyi yazar değildir. maçın özeti yanda yazılmı$ , önemli pozisyonlar anlatılmı$ demez ; her yazısında hikaye anlatırmı$ gibi maçta olanları anlatır , "sabri sürekli sağdan bindiriyor , baros ko$ular yapıyordu" filan yazar.e abi biz de biliyoruz maçta olanları sen ba$ka $eyler yazsan , kendi yorumlarını koysan olmaz mı? olmaz.
    bi de 4-3-3 sistemini sevmez , sanki diğer sistemlerde maça 15 ki$i çıkılıyomu$ da bi 4-3-3 te 11 ki$i varmı$ gibi oyuncular yer bulamaz , mutsuz olur filan der. bayern 4-3-3 oynarsa olic-toni-klose-gomez dörtlüsünden en çok ikisi oynayabilir , o yüzden bayern 4-4-2 oynayacak filan diye yazmı$tır bi keresinde.
    4-4-2 de de bu oyunculardan sadece ikisinin oynayabilecek olması levent tüzemen e göre önemsiz bi ayrıntıdır.
hesabın var mı? giriş yap