şükela:  tümü | bugün
 • kanyon'un tam karşısında metro durağının arkasında yer alan, akıbeti meçhul, merkez bankası'nın ataşehir'e taşınma kararıyla akıbetinin ne olacağı ve milyarlık maaliyetini düşününce ne kadara satılacağı merak uyandıran arsa.

  18 dönümlük alanıyla levent hattı üzerinde zincirlikuyu mezarlığından sonra en büyük tek parça yapılaşmamış arazi. 1987'den beri boş.

  "merkez bankası levent'teki eski squibb ilaç fabrikasına ait olan bu arsayı 1987'de satın almıştı. banka istanbul’daki karaköy ve unkapanı şubelerini burada yapacağı binada birleştirerek 'merkez bankası istanbul şubesi' yapmak istemişti. ancak, çeşitli nedenlerle proje yarım kaldı, inşaat başlatılamadı. sabancı ve iş kuleleri ile aynı sırada yer alan arazi kanyon alışveriş merkezi'nin de tamı karşısında ve yıllardır boş duruyor."
  http://emlakkulisi.com/…ileri-altin-degerinde/19347

  "bu cadde üzerinde, levent girişindeki arsada inşa edilecek olan merkez bankası’nın istanbul’daki yeni yapısı için açılan sınırlı yarışmayı kazanmış, uygulama projelerini hazırlamaktaydık."
  http://www.emrearolat.com/…acinci-“kanyon”/?lang=tr

  "arsa istanbul levent’te. büyük bir arsa. peşinde çok kişi koşuyor. arsa merkez bankası’na ait. merkez bankası bu arsaya bir şube açmak istiyor. halen bulunduğu bankalar caddesi’nde trafik felaket. bankalarla para alışverişi, nakit işlemleri, depolama açısından bu trafik paranın güvenliği için risk. üstelik, bina eski, deprem riski ile karşı karşıya."
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/8072974.asp

  "merkez bankası’nın levent'teki 18 dönümlük arsası, emlak piyasasında 'elmas arsa' olarak niteleniyor. istanbul'un wall street'i olarak bilinen ve çok sayıda bankanın genel müdürlüğünün bulunduğu bölgedeki bu arsa için bir milyar dolar civarında değer biçiliyor."
  http://www.emlakhaberleri.com/…ar-dolar-_68429.html

  "merkez bankası'nı istanbul'a taşımaya karar veren ve yeni binanın yapılacağı arazinin de belirlendiğini söyleyen başbakan recep tayyip erdoğan 'bankaların bankası'nın istanbul'un en kıymetli semtlerinden levent'teki 18 dönümlük arsasını görmezden geliyor. istanbul'un wall street'i olarak bilinen ve çok sayıda bankanın genel müdürlüğünün bulunduğu çevredeki 300 milyon dolarlık arsanın her ne hikmetse adı merkez bankası'nın yeni binasının yapılacağı yer olarak geçmiyor. arsa hem ulaşımın kolay, hem de ciddi bir yaya trafiği olduğu için de çok değerli. bu nedenle de bölgedeki emlakçılara göre 'su içinde' 300 milyon dolar ediyor. "
  http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=244622

  "merkez bankası'nın istanbul'a taşınacak olmasını hazine müsteşarlığı da yakından takip ediyor. yıllardır dış ticaret müsteşarlığı ile aynı binada hizmet veren hazine, merkez'in boşaltacağı binaya taşınmak istiyor."
  http://www.zaman.com.tr/…a-komsu-olacak_636664.html

  "başbakan yardımcısı ali babacan, merkez bankası’nın (mb) levent’teki arazisinin temettü olarak hazine’ye devredileceğini açıkladı. cannes’daki mıpım fuarı’nda gazetecilerle bir araya gelen babacan; ataşehir’deki istanbul finans merkezi’nde (ifm) son parseli mb’nin aldığını hatırlatarak, “ancak mb, istanbul’a taşınmayacak. kentteki merkezi ataşehir’de olacak. levent arsası ise temettü olarak hazine’ye devrediliyor. yani kabaca takas etmiş gibi olacak” dedi. 18 dönümlük arazinin değerinin 1 milyar dolara yakın olduğu belirtiliyor."
  http://www.htemlak.com/…-icin-arsasini-takas-ediyor
 • zaten bölge trafiği içler acısı halinde olduğu için umarım avm, rezidans ya da iş merkezi yapılmayacak arazidir.
 • içerde an itibariyle kepçelerin bulunduğu yer. kazı yapıyorlar ama ne için şu anbilinmemekte.
 • içerisine kocaman bir cami dikilecek olan arazidir:

  https://www.sozcu.com.tr/…ine-onaysiz-cami-2417235/
 • ülkenin tek eksiği cami olduğu için cami dikilecek arazidir. bi tane kütüphane yapayım, bi tane fabrika yapayım, bi tane şirket kurayım yok aq. varsa yoksa cami.
 • 200 metre ötesinde camii olan arazi.

  ibb ne mantıkla buraya camii yapacak acaba
 • bu rezilliğe nasıl izin çıkıyor? ekrem imamoğlu'nun buna müdahale etmesi lazım. bu çevreden bir camii talebi mi gelmiş? neye istinaden buraya camii yapılmasına karar verildi? şehrin merkezindeki şu güzelim yere park yapın, kütüphane yapın, müze yapın, şu millete bir kere de faydası olacak bir şey yapın. bu arazinin tam 2 sokak aşağısında zaten camii var.
 • iett zamlarinin nereye gittigi belli oldu, eko baskan bu arsa uzerindeki projede hic mi soz hakki yok, aklim almiyor.

  sirf arsasi bile 250 milyon dolar eden bu yere cami yerine, istanbul'a deger katacak baska bir eser yapilamaz miydi?
 • cami yapılıyormuş.
  laik ülkenin, özerk merkez bankası'na ait, istanbul'un göbeğindeki 18 dönüm arazisine cami yapılıyor. çünkü istanbul'da yeteri kadar park, yeşil alan var, eksiğimiz ise cami.
  park yapsaydınız hatta pek sevdiğiniz millet bahçesi yapsaydınız. boş dursaydı keşke. nefes almak imkansız artık bu ülkede...
  haber