şükela:  tümü | bugün
 • dopaminin on maddesidir, ilac olarak kullanildiginda icine dopa-dekarboksilaz'i baskilayip, levodopanin beyne ulasamdan parcalanmasini onleyen maddeler katilir; parkinson hastaliginin tedavisinde kullanilir fakat 3 - 5 yil icinde hastalara etki etmemeye baslar, uzun sureli kullaniminda diskinezi ve distoni gibi norolojik yan etkiler yapabilir.
 • endüstriyel olarak asimetrik sentezi gerceklesmis ilk madde.

  http://www.kimyasanal.net/…zi=q6nnx87ewg&template=-
 • en sık görülen yan etkisi bulantı-kusmadır.

  santral sinir sisteminde dördüncü ventrikultabanında area postrema adında bir bölge bulunur.bu bölgede ktz adında bir alan vardır ki burası bulantı-kusma merkezidir ve dopmainerjik nöronlardan çok zengindir.dolayısyla dopaminerjik etkili ilaçlar kullanıldığında ilk akla gelmesi gereken yan etki bulantı-kusmadır.

  ayrıca levadopa ile birlikte nonspesifik mao inhibitörlerikullanıldığında hipertansif kriz atakları oluşabilir.
 • parkinson’lu hastalara l-dopa verilmesi, hastalığın birçok semptomunu, özellikle rijidite ve akineziyi iyileştirir. bunun nedeni şu şekilde açıklanabilir. l-dopa beyinde dopamine dönüştürülmekte, dopamin de kaudat çekirdekte ve putamende baskılama ile uyarılma arasındaki dengeyi yeniden oluşturmaktadır. dopaminin tek başına verilmesi aynı etkiyi göstermez. çünkü, dopamin kimyasal yapısı nedeniyle kan-beyin bariyerini geçemez; ancak yapıca çok az farklı olmasına rağmen l-dopa bariyeri geçebilir.
 • l-dopa, tirozin derivatifi, kan beyin bariyerini geçer ve dopamine dönüşür.semptom- larda önemli iyileşme görülür.dopa-dekarboksilaz inhibitörleri kombinasyonları yan etkileri azaltır.dopamin agonistleri (bkz: bromocriptine), (bkz: perdolide),(bkz: lysuride), (bkz: apomorpin).dopamin resptörlerini stimüle eder ve dopamin etkisini arttırır.mao-b inhibitörü (bkz: selegiline) dopamin yıkımını engeller.(bkz: amantadine); presinaptik depo veziküllerden l-dopa salınımını artırır.antikolinerjik ajanlar; asetil kolin reseptörlerini bloke eder ve tremor-rijiditenin azalmasına yardım eder.
 • l-dopa. di-hidroksi*-fenil*-alanin’in baş harfleridir...
 • en önemli tedaviyi kısıtlayıcı etkisi diskinezidir. %80 hastada görülür. ve pallidotomi ile engellenebilir.

  en sık yan etkisi de bulantı-kusma yapmasıdır.

  kontendikasyonları: malign melanom, psikoz ve dar açılı glokomdur.

  sss'de dopamin'i mao-b yıkar o nedenle parkinson tedavisinde selejilin kullanılır.( mao-a ise noradrenalin ve sarotonin'i yıkar ve bunun inhibitörü olan moklobemid depresyon tedavisinde kullnılır.)