şükela:  tümü | bugün
 • şu an ratingi 2759 olan süper güçlü ermeni satranççı. pozisyonel stili ve küçük avantajları değerlendirmedeki ustalığıyla yakında dünyanın en güçlüsü olacağını tahmin ediyorum.
 • birkaç gün sonra şampiyonluk için neler yapabileceğini göstermeye başlayacak "serin" büyük usta. öncesindeki izlenimler için (bkz: 2013 londra satranç adaylar turnuvası)
 • tarihte en yüksek üçuncu ratinge ulasmis olan grandmaster. halihazirda 2800'un uzerinde ratingi.
 • 2014 yılının ilk turnuvası tata steel chess'i rahat bir şekilde kazanarak kendi elo rating rekorunu da geçen ermeni satranç oyuncusu. çok formda bir şekilde girdi yeni yıla, ve aktif oyuncular arasında carlsen'e diş geçirebilecek bir tek kendisi gözüküyor. tahminim mart ayında yapılacak adaylar turnuvasını da kazanıp dünya şampiyonası finalinde carlsen'in rakibi olacağı yönünde. hoş bunu geçen sene de yapabilirdi, hatta neredeyse yapıyordu da;(bkz: 2013 londra satranç adaylar turnuvası). ama birkaç oyun kaybettikten sonra mental olarak dağılınca geriye düşmüştü. ki kendisinin tek zayıf noktası da budur görebildiğim kadarıyla.

  ayrıca kendisiyle tanışma imkanı bulmadım ama çok mütevazı bir karakter çiziyor uzaktan. kesinlikle kişilik olarak da örnek alınabilecek oyunculardan bir tanesi.
 • klas herif, favori satranccilarimdandir.

  uzun suredir sicip siviyordu fakat gelmis gecmis en onemli satranc turnuvalarindan sinquefield 2015'i net bir sekilde alarak puanini 2785'e cikardi tekrar. haydi reyiz.
 • sakin, konumsal gelişime öncelik tanıyormuş izlenimi veren oyun stilinin arkasında, bir "taktik canavar" gizlidir. ayrıca çağımızın kramnik ve anand'tan sonra açılış konusundaki en yetkin oyuncusu olarak görüyorum.
 • grenke chess classic'i magnus'un önünde şampiyon olarak kapattı.
 • grenke chess clasic'e katılmadan önce 2 ay tahta görmeyip tatil yapmış olan büyük usta. burdan izlenebilir.
 • bu gece oynadığı süper turnuvada dünya şampiyonu (bkz: magnus carlsen)i sezgisel bir deha ile yenmiş süper büyük ustadır.

  hakkını yemeyelim hatasız bir makine gibi oynayan magnus'un böyle biçare mağlup masadan kalktığı çok az oyun vardır.
  (bkz: levon aronian) kombinezona başladığında 3 piyona ve bir ata karşı ; bir piyon bir at ve bir kale vermiştir. bunun karşılığında aldıkları ise tarihi bir zafer olmuştur.

  rahmetli dünya şampiyonu (bkz: mihail tal)in unvan maçında (bkz: mihail botvinnik)e karşı yaptığı at fedası ve (bkz: garry kasparov)un ribliye karşı yaptığı 2 fil fedasından bu yana en üst seviye karşımıza çok ama çok nadir çıkan oyunlardan biri olmuştur.

  ve hemen bu oyunun ardından yeryüzünde yenilmesi en zor oyuncuların başında gelen (bkz: vladimir kramnik)i yenmiştir. koca vladimir'i 23 hamlede tahtadan kaldırmak her babayiğidin harcı değildir.

  sevimli değerli ve saygılı ermeni komşumuzu izlemeye devam edeceğiz .
 • back in town. norveç 2017'de ardı ardına mevcut 1 ve 2 numaralar magnus carlsen ile vladimir kramnik'i yenmeyi başardı. 2800 barajını yeniden geçti.