şükela:  tümü | bugün
 • sıkıyönetim mahkemsinde "kanını dökmek istediğim bu asil millet bana kanından vererek ölümden kurtardı" cümlesini sarfetmiş terörist.
 • 7 ağustos 1982'de gerçekleştirilen esenboğa katliamı nedeniyle 9 kişinin ölümüne 78 kişinin yaralanmasına yol açan ve sıkıyönetim mahkemesince idam edilen asala terör örgütü mensubu.
 • (bkz: 12 eylul sonrası uygulanan idamlar)
  danışma meclisi döneminde idam edilmiştir..
 • devlet eli ile katledilmiş bir insandır.
 • yargılama sırasında, baro tarafından kendisine tayin edilen avukatları reddetmiş ve yapılan adli yardım önerilerinin hepsini geri çevirmiştir. idam cezasına çarptırıldıktan sonra gazetecilere vermiş olduğu mülakatta, ailesinin asala militanları tarafından tehdit edildiğini belirtmiş, ancak ailesinin türkiye'ye getirilmesi için yapmış olduğu çağrı sonuçsuz kalmıştır.

  yakalandıktan ve idam cezasına çarptırıldıktan sonra, infazın hızlandırılması için asala tarafından iki eylem daha yapılması da ayrı bir nottur.
 • 7 ağustos 1982 günü esenboğa havaalanı nı basan iki asala teroristinden biri. silahlı ve bombalı eylem sonucu sekiz kişi hayatını kaybetti. önce bekleme alonunda bulunan yolculara bomba atan teroristler daha sonra çevredeki insanlara otomatik silahlarla saldırdı. saldırıda üçü polis altı türk, bir amerika lı ve bir alman öldü. teroristlerden biri yaralı olarak yakalanırken diğeri lokantada yirmi kişiyi rehin aldı ve üç saat süren çatışma sonucunda ölü olarak ele geçirildi. çatışmalar sırasında 72 kişi yaralandı. yakalanan levon ekmekçiyan 7 eylül günü yapılan tek celsede idama mahkum edildi. cezası 28 ocak 1983 günü infaz edildi. ekmekçiyan ın bazı türklerle yaptığı yazışmalar okunduğunda eğer yazdıkları gerçekse büyük bir pişmanlık duyduğu görülebilmektedir. gerçekten de insanın içini burkan satırlar vardır.
 • şafak şenteş'in birgün, hrant ve levon başlıklı yazısından...

  "...levon ekmekçiyan gerçekten de bülent forta’nın aktardığı gibi esenboğa’da sırf türk olduğu için 8 masum sivili katleden gözü dönmüş bir cani miydi? neyse tabii ki forta’nın yazdıklarıyla yetinmedim ve araştırdım levon’un kim, ‘esenboğa katliamı’ dediği olayın ne olduğunu. geçen yıl bu araştırmaları yaparken, siyasal düşüncelerinden dolayı erivan’da cezaevinde olan bir yazar sarkis hatspanian‘ın 29 ocak 2011 tarihinde yazdığı ‘unutulan adam’ başlıklı mektubuna rastladım [6]. iyiki de rastlamışım. bu mektubunda hatspanian, türkiye sol cenahından hayri argav‘ın yazdığı “o şafağin atlilari – 12 eylül idamları” isimli kitapta levon ekmekçiyan’ın idamının ‘unutulduğu!’nu fark edip bize levon’un kimliği ve esenboğa eylemi hakkında bilgiler de veriyordu. ” ben, ermenilerin söz konusu kesime ait olanlarca hep ama hep ‘unutulmuş’ konumda oluşları, gölgede bırakılışları, hasır altı edilme hallerinin, onlara bu davranışı uygun bulanların ‘bilinçaltı’ hanesindeki ittihatçı-kemalist ulusçuluğun yattığı kanaatindeyim.” diye de not düşüyordu..."

  çok polemik bulunduğu için çeşitli sol yayınlar tarafından basılmayan yazı şurada: http://fakfukfon.wordpress.com/…gun-hrant-ve-levon/
 • idam edilmesi konusunda herkes ne derse desin saygı duyarım. ama bu ermeni milliyetçisine devrimci demek etnisite din ayrımı yapmadan proleteryanın kurtuluşunu isteyen gerçek devrimcilere hakarettir. bu adam açık ve net ermeni milliyetçisidir. kime devrimci dersen de, ama havalimanı basıp masum sıradan insanların ölümüne sebep olmanın neresi devrimciliktir? bunu düşün ekmekçiyan'a devrimci deme.
 • “levon ekmekçiyan, … diğer tüm davaların ‘göbekten bağlı olduğu ’ermeni davasını ‘t.c.’ başkenti ankara’ya kadar omuzlayıp-getirmiş ermeni halkının yiğit evladı, mangal gibi yürek sahibi adanalı”

  "sol içi bir yüzleşme; levon ekmekçiyan idamı" – hayri tunçhttp://siyasihaber.org/…ekmekciyan-idami-hayri-tunc