şükela:  tümü | bugün
 • bir tavsiyeyle denk geldiğim ve son derece hayran kaldığım bir internet sitesi ve yazılımın ismi.

  aslında devrim niteliğinde bir çalışma çünkü bir kelimeyi araştırmayı maddi ortamın külfetinden ilk defa bu kadar sistemli bir şekilde kurtarıyor.

  nasıl bir faydası olduğu tam olarak anlaşılsın diye sitenin hakkımızda kısmından alıntı yapıyorum:

  "el yazması osmanlıca metin okuyanların sık sık başına gelir.

  kelime ya çok karışık yazılmıştır, yahut mürekkep dağılmıştır, kağıdın o kısmı katlanmıştır, veyahut da kağıt yırtılmıştır. birçok farklı sebepten ötürü bir kelimenin bazı harflerinin okunup bazılarının okunamaması problemiyle pek sık karşılaşılır.

  şimdiye kadar bu sorunun çözümü ile ilgili bir çalışmaya rastlamadığım için bu projeyi geliştirmeye karar verdim.

  mevcut lûgatlar, sadece sondaki harfleri okuyamadıysanız işe yarayabiliyorlar ama, baştan bir iki harf okunamıyorsa, yahut ortalarda birden fazla harfe karşılık gelme ihtimali olan şekiller varsa, kelimenin ne olduğunu tahmin etme noktasında hiçbir işe yaramıyorlardı.

  lexiqamus işte tam bu noktada devreye giriyor. özel bir yazılım vasıtasıyla, kelimenin değişik kısımlarına girdiğiniz harfleri ve okuyamadığınız kısımları esas alıp, bu şartları sağlayan sonuçların listesini size veriyor. normal şartlar altında devâsâ lûgatları tarayarak günlerce bulamayacağınız kelimeyi bir çırpıda bulabilmenizi sağlıyor.

  projenin arka planına değinecek olursak, bu çalışma için james redhouse'un 1890'da yayınladığı osmanlıca - ingilizce lexicon'unda yer alan 150 bin civarında kelime ve kelime öbeğinin tamamı tek tek yazılmak suretiyle bilgisayara aktarıldı. ayrıca, osmanlicasozlukler.com adresinde bulunan şu lûgatların da içinde geçen maddeler veritabanına dahil edildi:

  kamus-ı türki: türkçe'den türkçe'ye osmanlı harfleri ile sözlük
  lûgat-ı naci: türkçe'den türkçe'ye osmanlı harfleri ile sözlük
  kamus-ı osmani: mehmed salahi bey osmanlıca sözlüğü
  lûgat-ı remzi: doktor hüseyin remzi bey'in sözlüğü
  lehçe-i osmani: ahmet vefik paşa osmanlıca sözlüğü
  lûgat-ı ebuzziya tevfik
  resimli kamus-ı osmani: ali seydi
  lûgat-ı cudi
  mükemmel osmanlı lûgatı: faik reşat & ali nazım
  müntab-ı lûgat-ı osmaniye
  yeni türkçe lûgat
  türkçe kamus
  kamus-ı fransevi
  osmanlıca - almanca sözlük
  hazine-i lugat
  bu vesileyle mezkur siteyi faaliyete geçirerek lûgatların bir araya getirilmesi manasında osmanlı türkçesi'ne en büyük katkıyı yapan, ihya osmanlıca sözlük çalışmalarını yürüten gayretkeş dostlara da teşekkürü bir borç bilirim.

  hasılı, çözmeye çalıştığınız kelime yüz yetmiş altı bin civarında hücreyi içeren muazzam büyüklükteki bir veritabanında aranıyor.

  bu kısaca şu demek: aradığınızı burada bulamamanız neredeyse imkansız.

  girdiğiniz harflerin doğru olup olmadığını lütfen bir kere daha teyid edin:)

  ahmet abdullah saçmalı
  osmanlıcayla ilgilenir"
 • canavar gibi sözlük...
  osmanlıca ile işi olanlara ilaç gibi gelmiştir.
 • muhteşem bir projedir. geç bile kalmıştır, ama bu hiç önemli değildir... emeği geçen herkesin eline sağlık. internet olan herhangi bir yerde, katır yüküyle sözlüğe ihtiyaç duymadan gayet sahih biçimde osmanlı türkçesi metinleri okumayı sağlamıştır.

  bir başka hayır sahibi de çıkıp diğer sözlüklerle bağlantıyı daha kullanışlı hale getirirse daha da muhteşem olur. ama şu hali bile rüya gibi...
 • yaptığım deneme aramalarında harf sırasına riayet etmediğini gördüğüm tarama motoru. aradığım harfleri karışık olarak verince alta uzun bir liste çıkıyor. bu da işi uzatıyor. umarın kısa sürede bu eksik giderilir.
  yüklü sözlükleri bir arada taraması ise büyük nimet. emeği geçen kardeşimize teşekkürler.
 • şu haber vasıyasıyla öğrendim.

  henüz detaylı inceleme şansım olmadı fakat; özellikle akademik seviyede yapılan çalışmalar için inanılmaz faydalı olacağını düşünüyorum. sırf bu tarz bir program sayesinde yıllık üretilen akademik eser sayısında bile patlama olabilir.

  müthiş bir iş...