şükela:  tümü | bugün soru sor
 • epilasyon cihazlarinin degi$mez modeli..
 • :} şeklinde smiley kullanan bir sözlükçüydü...
 • (bkz: leydi mode)
 • köpeğim ringoya ve de ailemize toplam 10 dan fazla yavru köpek * veren seksi dişi*
  maalesef iki yıl kadar önce kozyatağında katledildi...
 • disi kopeklere cok yaygin olarak verilen isim. adeta kont ve bobi'nin disi versiyonu. burnunu kosarken duvara toslamis kivamdaki minik uzakdogu orijinli kopekler, finolar, ve koli* cinsi kopeklerde en bir yaygin olarak gozlenebilir (tamamen sahsi fikrim).
 • bugun durup dururken "leydi geri gelsin sozluge" seklinde bir cumle kurmama sebebiyet vermis sahis. herhalde sıkıntıdan. (bkz: leydi mode)
 • gungor bayrak'in ismine on ek olarak konulmuş lakap mı ünvan mı artık her neyse.
 • gecen yillarin ardindan bir sis perdesini kaldirayim gercekleri aciklayayim istiyorum.

  otisabi'nin yazin dev bir hamamboceginin e$lik ettigi izmir ziyaretinde leydi'nin gecen yillara inat unutulmayan bir sfenks ta$i oldugunu, hala gundem olabildigini, hala "usta kimdi o hatun ya" diye sorulabildigine $ahit oldum. o donem 150 ki$iden mutevvelit ek$i sozluk dahilinde unutulmazlar arasinda yerini alabildigini farkettim.

  -- leydi hakkinda bilinen ya da bilinmeyen gercekler --

  leydi o donem tahmin edilen genel kaninin aksine kucuk bir kiz degil; 27-28 ya$inda, buyuk bir kurulu$ta teknisyenlik yapan, okumu$, akli ba$inda bir ki$iydi. sozluk'e tamamen eglence-makara gozuyle bakiyor, diger insanlar tarafindan pek de zeka dolu bulunmayan bir mizah acisiyla sozluge entry kusuyor, her yana :} smiley'ler do$uyordu. (bu smiley'i leydi'nin dolayli yollardan donemin disq'inden ogrenmi$ olmasi ise bamba$ka bir konudur)

  etrafinda kendine benzeyen insanlardan olu$an ki$isel dunyasinda mutlu olup di$aridaki herkesi bu konseptte zanneden biri oldugundan sozlukte kisa surede siritti tabi ki. cunku leydi tam olarak oldugu gibi davraniyor, buranin jargonuna gore kendini bicimlendirmiyordu.

  du$unuyorum da bugun sozluge o donemki gaziyla giri$ yapsa cok populer, zirvelerde gozlerin aradigi bir ki$i olurdu herhalde. yanli$ zaman yanli$ mekan.

  belki $u an yaziyordur hatta cok populer bir yazardir, aramizdadir, bilemeyiz.
 • tudors seyretmekten geliyorum. ayrica bir iki sat önce de cihangir'den, smyrna'nin önünden falan geçtim. retriever'lar üstüne alinmasin ama ortalik leydi doluydu. oralardan gelerek diyorum ki şimdi kimdir bu leydi. gecenin biri itirabiyle bu leydi, hani lacana olmadi zizeke falan bakarsan şövalye'nin, lordu'un, dük'ün, kont'un aşık olduğu, şahane, ideal bir kadin düşüncesidir. lacan araya erkek narsistliğinin simetriğidir falan diye gevezelik katar, zizek film noire falan gider. hiç halim yok, ama author buralarda olsa "firfirli masa örtüsüyle gizlenmiş erkek doğrama makinesi kaltak" diye başlik açardi eminim. yok yere doğratmayin kendinizi gece vakti. ama doğrudur, ideal kadinin imgesi'dir leydi ve şovalye aşkının, "cinsel olarak kirlenmeyen" aşkın, erkek efendiyle-kadin efendi arasindaki aşkın platonik imgesi olarak bin küsur yildir yaşamaktadir. kral olsaniz ulaşilmaz, kont olsaniz tavlanmaz. padişah olsaniz belki savaş ganimeti olarak elde etme şansiniz var ama değilseniz işiniz çok zor. aslinda leydi, kendi başina leydiliği çok su kaldirir bir, "efendi kadin" figürü, kimliği, tipiyse, eski alman yeşillerinden teori apartma film noirelerinden bülentler, ufuklar falan kusura bakmasin, aynen "parti olmayan parti" gibi bir şeydir: leydi kadin olmayan kadindir. diyalektik böyle bir şey değildir ama leydi böyledir. leydi, ulaşilmasi ve vuslat süreci, tümüyle özel kurallara göre tasnif edilmiş ilişki biçimleriyle dizayn edilen ve o ilişki süreci içinde kendisini leydi olarak tanimlayan şovalye'nin ritüelleri içinde varolan teatral, yani dramatik ve trajik, yani sonu hüzünlü bir varoluşa sahiptir. (hegel gibi fiyakali yazdim)
  teatral çünkü bütünüyle yapilan, inşa edilen, kurulan bir ilişki dinamiği içinde ortaya çikiyor. trajik çünkü şovalye'nin aşkının nesnesi olduğu müddetçe önünde sürekli yeni dünyalar kurulup yikilan, ama firfirli elbisesini çikardiği anda bütün dünyalari kaybeden bir köle haline dönüşüyor bu miss leydi. fakat kadinlarin hizmet edildiği edildiği sürece varlığını koruyan bu sayginliğinin, yani leydilik pozisyonunun (etekle zor tabi), ve yani erkek egemenlğinin bu siktiriboktan teatral trajedisinin sonunu bile bile, bu kimliğe yüzyillardir sıkı sıkıya yapışmasindaki gariplik sizi şaşirtmasin. (insanlar hala evleniyor nihayetinde.) ama sanirim hala leydilerin ve şovalyelerin ortalikta dolaşmasinin temel nedeni, insanlarin kendilerini hala cinsel, toplumsal, kültürel, politik simgelerle mümkün kilabilmesi, kurabilmesidir. ha diyeceksiniz ki simgeler ve simgesel kimlikler falan olmadan varolamiyorsak ne bok yemeye yaşiyoruz, neden sözlük yazarlarinin hayvan olarak karşiliklarini yazmadan rahat edemiyoruz?
 • bir zamanların - kişiliği nezdinde değil, yazdıkları nezdinde- hafiften dalga geçilen ama sevimli bir karakteriydi sözlüğün; çok ta uzun ömürlü olmamıştı sözlük hayatı.

  şimdi girse bu sefer de kendi gibi ama onun gibi samimi olmayanların arasında kalırdı herhalde. entrylerinin sonun "tanım: ...." yapmayı öğrenince de geçinip giderdi sözlükte. ah leydi ah, ıymetin bilinmemiş.

  saygı için : :}